Vila, kterou proslavil útěk Radovana Krejčíře. Snímek je z léta 2011.

Vila, kterou proslavil útěk Radovana Krejčíře. Snímek je z léta 2011. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ústavní stížnost nezvrátí dražbu Krejčířovy vily, znalec určí její cenu

  • 28
Ústavní stížnost podaná ženou uprchlého podnikatele Kateřinou Krejčířovou nemá vliv na exekuční řízení. Černošická vila proto míří do dražby. Pokud by Krejčířová u soudu uspěla až po prodeji nemovitosti, vila se jí už nevrátí. Škodu, která by jí prodejem vznikla, by platil stát.

„Podání ústavní stížnosti samo o sobě nemá odkladný účinek a neovlivňuje proces exekučního prodeje nemovitosti v dražbě,“ řekla iDNES.cz mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Kdy by mohla jít černošická vila, ze které Krejčíř v roce 2005 uprchl policistům při domovní prohlídce, do dražby, zatím není jasné. Už si ji osobně prohlédl znalec, jenž k ní bude vyhotovovat posudek. Jeho součástí bude i cena nemovitosti. 

„Po vyhotovení znaleckého posudku bude z procesního hlediska následovat vydání usnesení o ceně nemovitosti. Poté bude moci být vydána dražební vyhláška, kde se stanoví nejnižší podání, termín a místo konání dražby,“ popsala Báčová.

To teoreticky znamená, že k dražbě může dojít dříve, než o stížnosti Krejčířové rozhodne Ústavní soud. Podle Báčové i advokáta Ondřeje Bultase, kterého iDNES.cz nezávisle na případu Krejčířové oslovil, se ale případný nový majitel nemusí obávat, že by o vilu přišel, pokud by Ústavní soud dal Krejčířové za pravdu.

„Na probíhající exekuční řízení a prodej nemovitých věcí nemá podání ústavní stížnosti žádný vliv. Obdobně nebude mít případné rozhodnutí o ústavní stížnosti vliv ani na přechod vlastnického práva k nemovitosti,“ uvedl Bultas (viz box).

Pokud Krejčířová uspěje, škodu platí stát

Advokát Ondřej Bultas z kanceláře Bultas, Kvítková, Kareta vysvětlil, proč obecně nemá ústavní stížnost vliv na případný prodej majetku.

Vlastnické právo k nemovitosti přechází na nového vlastníka usnesením soudu o příklepu. Tímto okamžikem tedy zaniká vlastnické právo původního vlastníka a vzniká vlastnické právo nového subjektu - vydražitele,“ popsal Bultas.

Pokud by následně dal Ústavní soud za pravdu stěžovateli, případnou náhradu škody by platil stát, nikoliv nový vlastník nemovitosti.

Pokud by poté, co předmětnou nemovitost do svého vlastnictví usnesením o příklepu řádně nabyl nový vlastník, bylo ústavní stížnosti vyhověno a rozhodnutí, na jehož základě byla exekuce nařízena, by bylo zrušeno, mohla by se dotčená osoba domáhat vůči státu náhrady škody způsobené jí tímto zrušeným rozhodnutím,“ uvedl advokát s odkazem na zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Tři exekuce kvůli 200 milionům

Kvůli vile se Krejčířová na Ústavní soud obrátila v říjnu (více o její stížnosti čtěte zde). Snaží se tak opakovaně zpochybnit pravomocné rozhodnutí soudu, který nemovitost označil za společné jmění manželů, nikoliv pouze majetek Krejčířové. Právě proto se na něj vztahuje exekuce.

Podle Báčové Radovan Krejčíř čelí třem exekučním řízením. Podle Exekutorské komory celková dlužná částka činí 200 miliónů korun. Cílem exekučních řízení je zpeněžit majetek odsouzeného, a umořit tak pohledávky věřitelů.

Druhá vila v Černošicích i pozemky v Ostravě

V exekuci není zdaleka jen vila, odkud Krejčíř prchl. V Černošicích má podnikatel i další nemovitost, která je ovšem v jiné lokalitě než zmiňovaná vila, kterou soud označil za společné jmění manželů.

Podle informací iDNES.cz ale exekutoři obstavili Krejčířovi také obchodní podíly či movité věci. V Ostravě pak připravují dražbu několika pozemků. Právě ty by do dražby mohly jít nejdříve, protože vyhotovování posudků je u nich nejdál.

„Znalecké posudky týkající se pozemků povinného v Ostravě jsou právě dokončovány. Až je ustanovený znalec zašle soudnímu exekutorovi, bude vydáno usnesení o ceně,“ podotkla Báčová.

Podívejte se na reportáž o vile Krejčířových, která bez majitele chátrá:

8. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video