Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak pečovat o chrup? Přejet zuby kartáčkem nestačí

  • 107
Se zubním kazem se za svůj život setká většina lidí, jen v Česku trápí 90 procent obyvatel. Podle zjištění lékařů si sice čistí zuby většina z nás, problém ale bývá v tom, že zubní hygienu neprovádí správně. Zuby se začnou časem kazit a mohou nastat i problémy s dásněmi.

Zubní kaz je infekční onemocnění, na jehož vzniku se podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však hrají mikroorganismy obsažené v zubním plaku. Bakterie se živí sacharidy, produkují kyseliny, které působí na povrch zubu, a tím jej demineralizují. V případě, že proces nezastavíme dokonalou ústní hygienou, dojde k destrukci tvrdých zubních tkání.

Jak pečovat o zuby si můžete vyzkoušet na Jarmarku OnaDnes.cz v sobotu 15. 11. 2014 v Brně na Výstavišti.

Generální partner Philips Sonicare nabídne na svém stánku k otestování elektrické zubní kartáčky (po vyzkoušení si každý může zdarma nechat testovací hlavici). 

Na Jarmarku se můžete seznámit s elektrickými sonickými zubními kartáčky...
Ústní vody

Hlavní partner Actavis přispěje zubní pastou ORALFLUX a po vyčištění zubů si příchozí mohou vyzkoušet i jedinečnou ústní vodu ORALFLUX. Navíc se každý může poradit s přítomnou dentální hygienistkou a dozví se, jak pečovat o své zuby po celý den.

„Zubní kaz nemusí být hrozbou, protože jeho vznik se dá velmi dobře ovlivnit především správným prováděním ústní hygieny, vhodnou životosprávou a fluoridací. Dokonale vyčištěný a fluoridovaný chrup se nekazí,“ říká Jana Stejskalová, organizátorka programu Zdravý zoubek.

Fluoridy zvyšují odolnost skloviny proti kyselinám obsaženým v potravě, zpomalují postup zubního kazu a udržují tvrdost povrchu zubu. Běžnou praxí ovšem je, že po vyčištění zubů zubní pastou si většina lidí ústa vypláchne, čímž ale podle studie švédského stomatologického ústavu Akademie Sahlgrenska snižujeme účinek fluoridů obsažených v zubních pastách.

Studie proto doporučuje následné použití kvalitních ústních vod s optimální koncentrací 900 ppm fluoridů, které po vypláchnutí úst vodou opět doplní potřebné množství fluoridů do ústní dutiny, a tím podpoří ochranu proti vzniku zubního kazu.

Alespoň tři minuty s kartáčkem

Vypadá to sice jednoduše, ale správné čištění zubů má svá pravidla. Pokud si jen ráno a večer rychle přejedete zuby kartáčkem, nemůžete se divit, že se vám zuby kazí a máte problémy s dásněmi.

Základem je vybrat správný kartáček, měl by mít kulaté měkké štětinky na malé ploše. Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně, a to minimálně tři minuty. Čistění pouze kartáčkem zabere 2-3 minuty. Pokud pečlivě čistíte i mezizubní prostory, počítejte s dalšími dvěma minutami.

Při čištění vždy postupujte směrem od dásní k zubu. Přiložte kartáček nad horní zuby pod úhlem zhruba 45 stupňů a provádějte jemné vibrace směrem k zubu. Důkladně vyčistěte vnější i vnitřní plošky zubů.

6. června 2012

Poté dejte kartáček vodorovně na kousací plochy stoliček a čistěte pohybem ve směru dopředu a dozadu. Jestliže se s normálním kartáčkem na některá místa nemůžete dostat, použijte buď kartáček s menší hlavicí, nebo jednosvazkový. Těmi krásně vyčistíte i zadní a boční strany všech stoliček. Nakonec použijte ústní vodu.

Myslete také na to, že ráno byste si měli čistit zuby až po snídani. Když si nejdřív zuby vyčistíte a pak si dáte kávu a snídani, na zuby se okamžitě uchytí nečistoty. Večer po důkladném vyčištění zubů už nic nejezte a nepijte. Ideální by bylo, kdybyste si zuby mohli čistit po každém jídle. 

30. října 2014