Stavba bude propojena s vedlejší budovou Schönkirchovského paláce. Po obvodu prosklené budovy se potáhnou terasy s rostlinami. | foto: Sebre

Na nejdražší parcele v Praze vyroste do dvou let zelený dům

  • 115
Poslední volný pozemek v centru Prahy se do dvou let změní k nepoznání. Investor zde hodlá postavit prosklenou ekologickou budovu, v níž budou kanceláře a obchody. Domem by měla vést pasáž, která má spojit Národní a Mikulandskou ulici. Podobná pasáž letos vznikla i u Florence.

Už dva roky je z bývalého parkoviště na rohu Mikulandské a Národní staveniště. Teprve nyní se na něm začne stavět. Investor si totiž rozmyslel projekt luxusního hotelu a dal přednost polyfunkční budově s kancelářemi, obchody a restauracemi. Změnu mu posvětila radnice Prahy 1.

„Odbor výstavby odsouhlasil změnu územního rozhodnutí. Nový projekt tak na místě může vzniknout,“ potvrdila mluvčí první městské části Veronika Blažková.

Domem povede pasáž, která spojí Národní a Mikulandskou ulici. Na dvoře vyroste odpočinková zóna se vzrostlým stromem a zelení.

Na pozemku je už ke stavbě vše připravené. Stavbaři již vyhloubili jámu pro základy budovy a zajistili okolní budovy. Povolení od stavebního úřadu investor dostal v minulých dnech.

Prosklená budova, po jejímž obvodu se potáhnou terasy s rostlinami, by na místě měla vyrůst do dvou let.

„Domem chceme protáhnout pasáž, která by spojovala Národní a Mikulandskou ulici. Tato pasáž by dovedla lidi na vnitřní dvůr, kde vyroste odpočinková zóna s vzrostlým stromem a zelení,“ říká investor Petr Němec.

Podobná pasáž s odpočinkovým místem se letos v březnu otevřela v komplexu Florentinum u Florence.

„Zachováme cenné malby“

Palác Národní, jak se připravovaný projekt jmenuje, bude propojen s vedlejší budovou Schönkirchovského paláce. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) už dříve sdělil, že podmínkou povolení stavby je to, že na historickou stavbu bude brán zřetel.

Na staveništi navíc archeologové objevili celou řadu cenných historických předmětů, včetně nástěnných maleb a malovaných dřevěných stropů.

„Zachováme nejen cenné malby na stěnách a malované dřevěné stropy, řemeslné prvky určené k restaurování. Vážíme si i obyčejných původních stavebních materiálů. Proto je ukládáme, abychom je pak v nové stavbě zapracovali,“ popisuje architekt Stanislav Fiala.

Developer se v novém návrhu uskromnil. Výška stavby zůstane stejná, ve srovnání s původně zamýšleným hotelem ale bude mít Palác Národní o jedno podlaží méně.

Podívejte se, jak staveniště vypadalo loni v únoru:

26. února 2013

Celková plocha se zmenší přibližně o dva tisíce metrů čtverečních. Stávající projekt bude navíc zhruba o polovinu úspornější. To například znamená, že stavba ročně spotřebuje jen třetinu plynu a do kanalizace vypustí o 36 tisíc kubíků méně splašků. Tedy asi polovinu toho, co by vyprodukoval navržený hotel.

O pozemku na rohu Národní a Mikulandské se hovoří jako o poslední nezastavěné parcele v centru města.

Před necelými deseti lety ho Praha prodala soukromému vlastníkovi za rekordní částku 183 milionů korun. Pasovala ho tím do role nejdražší parcely v Praze.

Proluka u Národní

V roce 1966 na místě dnešní proluky probíhala demolice dvou domů. Ty totiž oproti sousednímu prvorepublikovému paláci Dunaj přesahovaly zhruba o šest metrů uliční čáru a bránily vzniku široké ulice s chodníky. Parcely se však vznikem chodníků výrazně zmenšily, a pro větší výstavbu tak byly najednou příliš malé.

O tom, jak využít lukrativní, ale zároveň těsné prostory, diskutovali odborníci. Také studenti architektonických škol vytvořili několik návrhů, ale žádný se neuskutečnil. Na pozemcích se dlouhou dobu nacházelo parkoviště. Na fasádě přilehlého domu pak byl v nekonečné osmičce nasprejován obraz jezdících tanků.

V roce 2005 město parcelu prodalo za 183 milionů korun. Investor navíc přikoupil sousední Schönkirchovský dům z let 1726–1734.

Na podzim roku 2006 začal vlastník pozemku jednat s památkáři o možnostech výstavby.