Kontroly na ebolu na marockém letišti. | foto: AP

Tři měsíce celibát, prosí lékaři šťastlivce, kteří přežili ebolu

  • 22
Lidé, kteří přežili ebolu, nadále představují pro své blízké riziko nákazy, pokud se nezdrží sexu. Dostatečně dlouhá abstinence je podle listu The Wall Street Journal v západní Africe, kde epidemie krvácivé horečky zabila již zhruba 5000 lidí, občas problémem.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) udává, že virus v tělních tekutinách u člověka prohlášeného za vyléčeného může přežívat až 90 dní.

Špatná informovanost i neochota dodržovat sexuální půst již skončila řadou nakažených. To je případ i Heleny Henryové z Libérie, která po vyléčení nakazila svého přítele. Po propuštění z karantény spolu strávili noc a přítel do týdne onemocněl a později zemřel. Zda se ale muž skutečně nakazil během soulože, není zcela jasné.

Obecně se má za to, že po vyléčení již člověk není infekční. Výjimkou je ale sex. Dosavadní výzkumy prozatím nebyly tak podrobné, aby odpověděly na otázku, jaký stupeň rizika přenosu nemoci tato možnost představuje. To se následně odráží i v míře informovanosti přeživších, neboť zdravotní varování jsou často jen vágní a neúčinná.

Ebolou se doposud nakazilo takřka 14 000 lidí, z nichž asi 5 000 nemoci podlehlo. Takřka všechny případy nákazy i úmrtí připadají na Libérii, Sierru Leone a Guineu.

Epidemie eboly je nejhorší v historii:

22. října 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video