Ukrajinští vojáci u Mariupolu (8. září 2014)

Ukrajinští vojáci u Mariupolu (8. září 2014) | foto: AP

Porošenko posílá na východ další vojáky, mají bránit Mariupol i Charkov

  • 692
Ukrajinská bezpečnostní rada nechala v úterý posílit obranu Charkova, Dněpropetrovsku i Mariupolu. Kvůli povstaleckým volbám navrhl prezident Petro Porošenko zrušení zákona o zvláštním postavení „lidových republik“ na východě země. Doněčtí i luhanští povstalci mezitím oslavili nástup nových prezidentů.

„Zůstáváme stoupenci mírového plánu,“ řekl prezident na zasedání vrcholného orgánu pro řízení „protiteroristické operace“ v Doněcké a Luhanské oblasti. „To však neznamená, že nebudeme připraveni k rozhodným akcím v případě pesimistického scénáře,“ dodal Porošenko.

Armáda podle něj vyšle nové jednotky na východ země ve snaze zastavit možný útok ve směru Mariupol - Berďansk podél pobřeží Azovského moře a dále ve směru na velká města Charkov a Dněpropetrovsk. Podle Porošenka pokračuje budování opevňovací infrastruktury a vyzbrojování ozbrojených sil novými typy útočné, výzvědné a velitelské techniky.

Porošenko dále uvedl, že na východě země bude značně posílena kontrola na armádních kontrolních stanovištích s cílem omezit dopravu. Armáda tak chce zastavit pronikání výzvědných a diverzních skupin do ukrajinského vnitrozemí.

Zacharčenkovi v divadle tancoval i medvěd

Povstalecké vůdce Porošenkův záměr zrušit výsadní postavení Donbasu nezaskočil. Už v pondělí oznámili, že kyjevským zákonem o rozšířené samosprávě Donbasu se stejně řídit nehodlali. Doněcký vicepremiér Andrej Purgin plány na zrušení zvláštního statutu podle agentury RIA Novosti dokonce vítá, zákon totiž podle něj sloužil jen jako krytí pro ukrajinskou agresi na východě země.

Během úterý se v Doněcku a Luhansku konaly slavnostní inaugurace „prezidentů“ samozvaných lidových republik Igora Plotnického a Alexandra Zacharčenka. Na hlavní scéně doněckého divadla se v průběhu dopoledne střídaly děti recitující oslavné básně na počest nové hlavy státu nebo tanečníci v medvědích kostýmech.

Na inauguraci Alexandra Zacharčenka dohlížela před doněckým divadlem čestná stráž. (4. listopadu 2014)

Nový prezident Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko složil v úterý přísahu (4. listopadu 2014)

„Slavnostně slibuji, že budu čestně sloužit zájmům lidu, Doněcké lidové republiky a svědomitě plnit své povinnosti,“ prohlásil pak na divadelním jevišti Zacharčenko, který přísahu složil na bibli. Stejný ceremoniální akt čekal v podvečer i na Igora Plotnického, který se prezidentského úřadu od úterý ujal v Luhansku. Slavnostní inaugurace se podle TASS konala ve sloupové síni bývalého sídla regionální rady.

Inaugurace Alexandra Zacharčenka:

Podle zákona z poloviny září měla správa povstaleckých zón podléhat speciálnímu režimu, který měl trvat tři roky. Jeho základem měly být nové komunální volby plánované na 7. prosince.

Krize na Ukrajině

Zvolení zákonodárci nesměli být ze svých funkcí uvolněni a měli využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž bylo i vytváření dobrovolnických lidových milicí. Zákon povoloval využívání ruštiny v oblastech kontrolovaných separatisty.

Kyjev je hysterický, myslí si předáci Donbasu

Porošenko už v pondělí prohlásil, že vzbouřenci svými volbami sami možnost rozšířené samosprávy vyloučili. „Projevili jsme upřímnou snahu o politické urovnání, ale povstalci tuto možnost odmítli. Jejich pseudovolby torpédují zákony a ostře vyhrocují situaci na Donbasu,“ uvedla hlava státu.

„Ze strany Kyjeva to vypadá jako hysterie. Důležité je, že volby proběhly s vysokou účastí a všichni pozorovatelé se shodli, že hlasování bylo v pořádku. A v této situaci přijde Kyjev s dalším nátlakem. Doufáme, že kyjevští politici projeví tolik soudnosti, aby začali jednat s představiteli Doněcké lidové republiky, do nichž lidé vložili svou důvěru,“ prohlásil v reakci na Porošenkova slova doněcký povstalecký předák a dosavadní předseda tamního parlamentu Denis Pušilin.

Ruské agentuře TASS Pušilin řekl, že vedení jeho „lidové republiky“ musí v první řadě řešit domácí problémy, obnovu zničené země, přípravu na zimu nebo vyplácení sociálních dávek. Vztahy s Ukrajinou tak mezi vládními prioritami odsunul na druhou kolej. 

Ambasáda separatistů v Bratislavě

Zatímco na Ukrajině po volbách v Donbasu roste napětí, slovenský podnikatel Marián Farkaš otevřel v Bratislavě neoficiální „zastoupení“ povstalecké Doněcké a Luhanské lidové republiky. Farkaš pro vydání listu Sme řekl, že zastoupení funguje bez finanční podpory z Doněcku nebo Ruska.

Hlavním úkolem „zastoupení Novorossije“ je podle Farkaše poskytovat humanitární pomoc oblastem na východě Ukrajiny, kam už dvě zásilky tohoto druhu byly odeslány. Podnikatel současně pracuje pro slovensko-čínskou obchodní komoru Sinaco.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí v reakci uvedl, že Bratislava tyto takzvané republiky neuznává. „Ve smyslu mezinárodního práva je nelze považovat za samostatné subjekty, proto nemá smysl hovořit ani o jejich zastoupení, ať již na území Slovenska nebo jiné země,“ prohlásil mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Susko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue