Francouzský kolotoč bude na plzeňském náměstí Republiky do 2. listopadu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Umělecký kolotoč zaznamenal v Plzni rekord, za den svezl 1800 lidí

  • 2
Přes 60 tisíc lidí svezl v Plzni umělecký kolotoč Le Manége Carré Sénart, který v neděli ukončil provoz. V západočeské metropoli si atrakce připsala také světový rekord v denní návštěvnosti. V úterý 28. října, kdy se platilo snížené sváteční vstupné, totiž „zvířecí“ kolotoč svezl 1800 lidí.

„Jsem skromný, ale nebojím se říct, že jsme opravdu měli úspěch. V Plzni padl světový rekord denní návštěvnosti kolotoče 1800 lidí za den. Musela se přidat nějaká hodinka a dokonce zkrátit doba jízdy, když jsme viděli obrovský zájem. Párkrát jsme tu měli i 1300, 1200, 1100 lidí za den. Samozřejmě byly i horší dny, když prší. Je to venkovní atrakce, ta je na počasí vždycky závislá,“ uvedl umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman, který přišel s nápadem přivézt neobyčejný kolotoč do Plzně.

Lidé v Plzni poprvé vyzkoušeli unikátní kolotoč (5. září 2014)

5. září 2014

Podle Formana je nádherné vidět, jak děti i dospělí rozhýbávají zvířata v umělecké manéži a říká, že není pravda, že je bariéra mezi dětským a dospělým divákem. Hravost a fantazie jsou podle jeho mínění věci blízké člověku v jakémkoli věku.

„Něco se třeba přiřkne dětem, protože dospělí se bojí emoci vyjádřit, ale přitom touží stejně, jako ty děcka. Děcka to přirozeně přijmou, neřeší, kde jsou, žijou v tom. Dospělý člověk ve středoevropských zemích se víc kontroluje a bojí se emoci víc ukázat. Na jihu je to o něco lepší. Je to jasný důkaz toho, že těžko dělat rozdíly mezi něčím, co máme v sobě, určitou touhu po hravosti i v dospělém věku. Považuji to za odnož loutkového světa, který mám rád, a v Plzni má tradici. Lidi vejdou jako do kolotoče, zároveň se stávají loutkáři,“ vysvětlil Forman.

Velocipedy v Plzni

Jedním z členů klubu velocipedistů, kteří se projeli po dlážděném náměstí v Plzni, byl i Štěpán Křtěnský a podle jeho slov to nebyla úplně ideální jízda. „Nezbývalo než zatnout zuby. Ne, že by to vadilo přímo mně, ale řada těch kol jsou originály z období kolem roku 1890 a jízda po takové dlažbě jim nesvědčí. Máme radši klasický asfalt,“ řekl Křtěnský. Podle něj jsou kola výjimečná tím, že se vyráběla strašně krátkou dobu, byla to vlastně slepá větev ve vývoji cyklistiky. Sám Křtěnský si velociped pro sebe sehnal asi před čtyřmi nebo pěti roky a ročně na něm najezdí asi 200 kilometrů.

Umělecký kolotoč byl v Plzni od 5. září. Jedna vstupenka stála 50 korun, ale ve svátek 28. října, kdy padl rekord, se mohli zájemci svézt za symbolických 28 korun. 

Jediný vážnější technický problém zaznamenal kolotoč 30. října, kdy se zasekl a uvázli na něm dva lidé. Z výšky několika metrů je za pomoci žebříku sundali hasiči. Událost se obešla bez zranění.

Zastávku v západních Čechách kolotoč zakončil 2. listopadu a součástí rozlučkového programu na náměstí Republiky byla i jízda Českého klubu velocipedistů 1880. V pondělí začali technici kolotoč rozebírat.

Jízda velocipedistů na náměstí v Plzni (2. listopadu 2014)

,