(ilustrační snímek) | foto: AP

Al-Káida šíří ideologii i mezi muslimy v Česku, zjistila tajná služba

  • 302
Teroristická organizace al-Káida se v Evropě a Česku podle českého Vojenského zpravodajství více zaměřila na šíření své ideologie přes internet. Využívá k tomu především své webové stránky a sociální sítě. Podle zpravodajců také roste hrozba kybernetických útoků.

Nekontrolované šíření radikálních myšlenek tak zvyšuje nebezpečí teroristických útoků takzvaných vlků samotářů působících samostatně. Česko ale není podle Vojenského zpravodajství (VZ) primárním cílem teroristů, uvedli zpravodajci ve výroční zprávě za loňský rok.

Na šíření džihádistické ideologie mezi muslimskou komunitu v Evropě včetně České republiky se podle VZ al-Káida více zaměřila po oslabení svých vojenských kapacit.

Vojenské zpravodajství

Vojenské zpravodajství je součástí Ministerstva obrany. Jeho základním úkolem je získávat, shromažďovat a vyhodnocovat informace, které jsou klíčové pro zajištění obrany České republiky. Úkoly Vojenskému zpravodajství ukládá vláda České republiky a s jejím vědomím prezident. K získávání informací je Vojenské zpravodajství oprávněno používat specifické prostředky, kterými jsou zpravodajské prostředky (zpravodajská technika, krycí doklady, krycí prostředky a sledování osob a věcí) a osoby jednající v jeho prospěch.

„Dominantní úlohu zde mají zejména džihádistické webové stránky a sociální média jako Facebook nebo Twitter, kde se nekontrolovaně šíří radikální myšlenky a postoje ovlivňující smýšlení mladých evropských muslimů,“ uvádí Vojenské zpravodajství.

„Tím se zvyšuje hrozba vlků samotářů, kteří teroristické útoky plánují a provádějí nezávisle na al-Káidě, a jsou proto obtížněji odhalitelní zpravodajskou činností,“ dodává zpráva.

Zpravodajci také uvádějí, že ačkoli se Česko účastní protiteroristických operací NATO a hlásí se k tradičnímu spojenectví s USA a Izraelem, není pro islamistické teroristické organizace primárním cílem. Vysokému riziku však čelí čeští vojáci v zahraničních misích a vojenští diplomaté na ambasádách v zemích Blízkého a Středního východu, severní Afriky a Asie, kde působí především odnože al-Káidy.

Vojenské zpravodajství také varuje před bojovníky Islámského státu, kteří pocházejí z Evropy a v Sýrii prošli radikalizací a bojovým výcvikem. „Po návratu do evropských zemí mohou představovat bezpečnostní hrozbu,“ uvádí VZ.

Kyberútoky se stanou součástí vojenských konfliktů

Vojenské zpravodajství také upozorňuje na riziko narušení kybernetické bezpečnosti České republiky, které je podle něj střední.

Kybernetické aktivity se budou podle VZ postupně stávat nástrojem na prosazování vojenskopolitického a mezinárodního vlivu.

Extremisté nemají vůdce

Pozitivní zprávou na druhou stranu je, že ultrapravicoví extremisté v Česku postrádají vůdčí osobnost, která by byla schopna jejich činnost koordinovat.

Bezpečnostní hrozbou však podle zpravodajců zůstávají extremisticky smýšlející jednotlivci, a to zejména ti, kteří se radikalizují. Zpravodajci loni zaznamenali nový rys mezi extremisty v řadách armády, a tím je nárůst násilí.

Všimli si také prolínání "neonacistických myšlenek a projevů s radikalizací jedinců", které směřovalo ve většině případů mezi fotbalové hooligans.

Vojenské zpravodajství sleduje především sympatizanty pravicového extremismu mezi českými vojáky a jejich aktivity, které by mohly znamenat riziko pro obranu Česka.

"Popřípadě budou významnou součástí vojenských konfliktů. Některé státy budou ve svých strategiích využívat kybernetických kapacit jako odstrašujícího potenciálu před případnými kybernetickými útoky," napsali zpravodajci.

V celosvětovém měřítku opět podle nich významně vzrostlo riziko speciálně zaměřených kybernetických útoků na klíčovou část informační infrastruktury napadených států. "Běžné kybernetické útoky jsou postupně nahrazovány utajovanými, cílenými a sofistikovanými kampaněmi," uvádí ve výroční zprávě. Loni podle VZ rostla kybernetická špionáž zaměřená na politické, vojenské, ale hlavně ekonomické informace.

Nebezpečí kybernetických útoků pochází také od kriminálních skupin a jednotlivců, které se snaží svými útoky získat peníze nebo citlivé informace. Činnost haktivistů, kteří se zaměřují na manipulaci s veřejným míněním pomocí protestních akcí, byla v roce 2013 podle VZ na nízké úrovni.

Zpravodajci sledují ruské agenty v Česku

Zpravodajci ve výroční zprávě také uvádí, že Rusko se i loni snažilo ovlivňovat ekonomickou a vojenskopolitickou situaci v zemích bývalého Sovětského svazu, a to především v Bělorusku a na Ukrajině. V roce 2013 sledovali především hrozby ruských zpravodajských služeb. Monitorovali také aktivity zpravodajců Číny a hrozbu technologické špionáže čínských obchodních společností.

Před ruskými a čínskými zpravodajskými službami varovala tento týden také zpráva Bezpečnostní informační služby (více čtěte zde).

Vojenské zpravodajství sleduje aktivity cizích zpravodajských služeb především v souvislostí s obranou Česka. "Prioritně byla kontrarozvědná činnost Vojenského zpravodajství v roce 2013 zaměřena na hrozby vyplývající z aktivit zpravodajských služeb Ruské federace, především vojenské rozvědky GRU, vůči resortu obrany," uvedlo VZ.

Zpravodajci dále sledovali také aktivity zpravodajských služeb Číny a "jejích obchodních společností se zaměřením na hrozbu technologické špionáže v oblasti obrany". BIS ve své výroční zprávě uvedla, že hlavním cílem zpravodajců z Ruska a Číny je upevňování a další rozšíření jejich vlivu. Rusové se prý snaží o mediální a společenský vliv k podpoře vlastních ekonomických zájmů.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasáhl v pražské muslimské modlitebně letos na jaře:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video