Hana Roháčová | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Útok ebolou je nereálná záležitost, říká o hrozbě vyděračů epidemioložka

  • 118
Šance, že by vyděrači mohli šířit v Česku ebolu, je nereálná. Uvedla to primářka Kliniky infekčních parazitních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Reagovala tak na informace Ministerstva vnitra, které varovalo před skupinou vyděračů.

Je vůbec reálné, aby vyděrači mohli nějak cíleně šířit ebolu?
Můžeme to rozdělit do dvou částí. Jedna část je nakažený člověk. To, že by se někdo odjel úmyslně nakazit a pak to tady šířil, ta pravděpodobnost je minimální.

Neznámí lidé vydírají Česko, hrozí rozšířením eboly

A ta druhá část?
Že by sem někdo přivezl virus. Ten virus je ale živý organismus a potřebuje podmínky pro přežití. Není to tak, že by ho někdo strčil do krabičky a přivezl do České republiky jako třeba parfém. To tak nefunguje. Ten virus musí být uchováván při nějaké teplotě, vlhkosti a za dalších podmínek, kdy je schopen nějakou dobu přežít. Je na to třeba sofistikované zařízení a je to tak složité, že to prakticky nepřipadá v úvahu.

Navíc si nedovedu představit, jak by tu virus šířil. Pokud by ho někde položil a čekal, co se stane, tak se nestane nic. Pokud by chodil a nějaké ty tekutiny rozstřikoval po lidech, tak by úspěch byl úplně minimální nebo vůbec žádný. Prostě si nemyslím, že to je vůbec reálná záležitost.

Ebola

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy

Přežil by virus vůbec v Česku?
Ten virus tady obecně nemá podmínky pro přežití. Žádný virus nežije sám, ale potřebuje hostitele. Tím jsou v té oblasti Afriky zvířata. Na počátku je vždy nějaký přenos ze zvířete, nebo nějakých jeho produktů, exkrementů, na člověka. To, že by u nás virus nějak volně přežíval, není možné.

Jak vidíte šance, že se u nás ebola objeví řekněme přirozenou cestou?
My doufáme, že se neobjeví. Protiepidemická opatření začínají už na letišti. Jedná se jak o dotazníky, tak i sledování cestujících, kteří nejsou úplně v dobré kondici. Samozřejmě se může stát, že se k nám dostane člověk ještě v inkubační době, který žádné příznaky nemá a neuvede je. Takovou možnost však považujeme za velmi nízkou. Aby se nemocný s příznaky v rozvinutém stádiu pohyboval třeba někde v MHD, považuji za prakticky vyloučené.

Dotazníky a meření teploty. Na letišti hledají nemocné ebolou:


Video