Sir Nicholas Winton | foto: 2media

Winton dostane řád na zvláštní ceremonii. Cesta je pro něj dobrodružství

  • 236
Sir Nicholas Winton převezme Řád Bílého lva v úterý na oddělené ceremonii, nikoli večer spolu s ostatními vyznamenanými. Do Česka jej přepraví vládní speciál a návštěva potrvá jen pár hodin. Cesta je pro něj dobrodružství a pozvání mu možná prodloužilo život, domnívá se režisér Matej Mináč, který zdokumentoval Wintonův život.

Hrad při předávání nejvyššího státního vyznamenání 28. října poskytne hrdinovi, který zachránil stovky židovských dětí před nacismem a letos na jaře oslavil 105. narozeniny, zvláštní podmínky.

Z Anglie do Prahy Wintona přepraví vládní speciál. Řád bílého lva mu navíc prezident nepředá na hlavním obřadu večer stejně jako ostatním vyznamenaným, nýbrž odpoledne na komornějším ceremoniálu.

Nicholas Winton

Jako britský makléř v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí z Československa před nacisty. V osmi vlacích je odvezl do Londýna a našel jim náhradní rodiny. Poslední vlak s 250 dětmi nacisté zadrželi, protože krátce před jeho vypravením vypukla válka. Žádné z dětí v tomto vlaku válku nepřežilo.

O jeho činu se nemluvilo. Až v roce 1988 to zaujalo britskou historičku Elizabeth Maxwelovou, která zorganizovala setkání Wintona s „jeho dětmi“ v pořadu televize BBC That’s Life (Takový je život).

Do šlechtického stavu byl Winton královnou povýšen za svou péči o staré lidi v Británii.

„V 15 hodin bude probíhat ceremoniál v Trůnním sále Pražského hradu. Bude živě přenášen Českou televizí,“ potvrdil tiskový odbor Hradu.

Celá návštěva potrvá jen několik hodin. „Bude to velmi krátké. Po obědě přiletí a večer odlétá. Spát už bude doma ve své posteli. Rodina se o něho bojí a toto byla její podmínka,“ uvedl pro iDNES.cz slovenský režisér Matej Mináč, který Wintonův příběh zpracoval pro film již třikrát a úterního ceremoniálu se rovněž zúčastní.

Zeman pozváním Wintonovi možná prodloužil život, říká Mináč

Při předávání vyznamenání bude také přítomna Wintonova rodina a několik lidí, které kdysi zachránil. „Přijde jeho syn Nick, vnučka Holly, vnuk Laurence, dcera Barbara a její manžel Steve. Kromě toho přijde ještě Milena Grenfell-Baines z Anglie jako jedna ze zachráněných dětí. A bude tam všech sedm zachráněných dětí a jeden vnuk, kteří žijí v Čechách,“ uvedl Mináč.

Winton se prý do Prahy velmi těší už od jara, kdy jej prezident pozval, přestože rodina mu cestu rozmlouvala. Je to jeho jediná letošní zahraniční cesta. „Celý život si dělal, co chce a velmi rád cestoval. I když mu je 105, rád by v tom pokračoval. Rodina se o něho ale hrozně bojí a cestování mu zakazuje, protože už není mladík a měl by si dávat pozor na zdraví. Mají ho za takové neposlušné dítě,“ směje se Mináč. Winton se však prý nenechal odradit. „Bere to tak, že je lepší, když umře v Praze, ale bude se bavit, než když odejde v Anglii unuděný k smrti,“ dodává.

Prezident Miloš Zeman přitom na jaře vyvolal vlnu kritiky za to, že Wintonovi nepředal vyznamenání hned a přímo v Anglii, aby se 105letý hrdina ve špatném zdravotním stavu nemusel trmácet do Prahy (více čtěte zde).

Filmy o Wintonovi

Pozornost veřejnosti se k Wintonovi upřela zejména poté, co jeho příběh připomněl režisér Matej Mináč ve filmu Všichni moji blízcí (1999), a později i dokument Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002).

O životě Nicholase Wintona napsala jeho dcera Barbara knihu nazvanou If it´s not impossible. Titul biografie odkazuje na Wintonovo motto: "Jestliže něco není nemožné, musí být způsob, jak to udělat."

Mináč s touto kritikou nesouhlasí. „Pozvání Wintonovi možná prodloužilo život, protože on se na to skutečně těší. Cesta do Prahy je pro něj dobrodružství. Má díky tomu něco zajímavého před sebou. Je dobrodruh a bez dobrodružství by umřel,“ zdůrazňuje. Navíc podotýká, že Hrad Wintonovi poskytne velmi nadstandardní podmínky. „Dali mu podmínky, které mohl přijmout. Rodina se bála, aby se mu něco nestalo, a pan prezident všechny její podmínky akceptoval,“ podotýká Mináč.

Těší se, že po cestě nakoukne do kokpitu vládního speciálu

Jedním z velkých lákadel je pro bývalého letce cesta vládním speciálem. Podle Mináče se moc těší na to, že si prohlédne kokpit letadla. „Přání takto významné osobnosti, jako je Sir Winton, je samozřejmě vždy splněno,“ řekl k tomu bez dalších podrobností mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Pilot vládního speciálu dopraví Wintona do Prahy a zpět v rámci cvičných hodin, které musí odlétat. „Vlastně všechny lety, které piloti vládních speciálů vykonají, se jim započítávají do letových hodin v rámci výcviku. Kdyby je neodlétali, tak by pak stejný čas stejně létali s prázdným letadlem. Není to tedy nějaká speciálně konaná cesta. I když se létá s prezidentem či ministrem obrany, tak všechny lety se započítávají do výcviku,“ upřesňuje mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Létání je pro Wintona celoživotní vášní. „Kdysi jsme letěli do Spojených států do New Yorku na premiéru Síly lidskosti a on si usmyslel, že poletí Concordem. Nedal si to rozmluvit. Jeho ani tak nezajímal prezident Clinton, který se premiéry účastnil, jako ten Concorde,“ vzpomíná s úsměvem Mináč.

Nicholas Winton a jeho obdivuhodný život:

29. května 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue