Ebola zabila v Africe už 2 400 lidí. Humanitární pracovníci se shodují, že ke zvládnutí šíření je potřeba další pomoc ze zahraničí. | foto: AP

Z Afriky přímo do izolace. Hrozí, že lékaři z USA poleví v boji s ebolou

  • 32
Spojené státy přitvrzují v boji proti epidemii eboly. Státy New York a New Jersey zavádí nový systém, který do karantény pošle všechny lidi, kteří se vrátili ze zemí, kde ebola řádí, a přišli do kontaktu s nakaženými. Ne všichni však s nařízením souhlasí. Situace může dojít až tak daleko, že lékaři z USA odmítnou v Africe pomáhat.

Guvernéři obou amerických států k tomuto kroku přistoupili po tom, co byl s podezřením na ebolu hospitalizován člen Lékařů bez hranic Craig Spencer, který přicestoval z Guiney právě na hlavní letiště v New Yorku (více o tomto případu zde).

Stejným případem pak byla zdravotní sestra, která po přistání na letišti v New Jersey nejevila žádné známky eboly, později však s horečkou skončila v karanténě a až v sobotu lékaři uvedli, že krevní testy nákazu nepotvrdily.

Ebola

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Nové nařízení dává úřadům v New Yorku a New Jersey možnost poslat na 21 dní do izolace (symptomy eboly se projeví nejpozději do 21 dní, pozn,. red.) všechny cestující, kteří přilétají z Afriky a přišli do kontaktu s lidmi nakaženými ebolou. Lidé, kteří v uplynulých týdnech cestovali po afrických státech, kde ebola řádí, ale nepřišli do kontaktu s nakaženými, pak budou muset podstupovat podrobné pravidelné prohlídky. Pokud u nich bude sebemenší podezření na ebolu, skončí v karanténě.

Podle mnohých lékařů a odborníků na nakažlivé nemoci se jedná o správný krok, který by mohl dostat šíření eboly pod kontrolu. Se striktní třítýdenní karanténou souhlasí i republikánský senátor Andy Harris. „Na oplátku toho, že vám je povolen návrat ze země, kde řádí smrtelná epidemie, byste měli jít do karantény a tam být pod dohledem 21 dní,“ uvedl Harris pro server CNN.

Podívejte se, jak zabíjí ebola:

Nařízení odradí lékaře od pomoci v Africe

Jiní však tvrdí, že podobná striktní pravidla mohou být kontraproduktivní. Zachytí sice několik nakažených při vstupu na americké území, z dlouhodobého hlediska však mohou odradit vysoce kvalifikované americké lékaře v pomoci v Africe. Tuto teorii razí i imunolog John Carlson z Univerzity Tulane.

Carlson strávil tři týdny pomocí v nemocnici ve městě Freetown v Sieře Leoně. Domů do Spojených států se vrátí již tento víkend. Nové nařízení nechápe. Lékaři podle něj obětují spoustu svého času v zahraničí, pokud by je po příjezdu čekaly další tři týdny nečinnosti, spousta z nich by si pomoc rozmyslela. „Pokud po mém návratu ztratím tři týdny, kdy nebudu moct pracovat, přestává to pro mě mít smysl,“ uvedl Carlson.

Ředitel amerického Centra pro šíření a prevenci nemocí Tom Frieden má podobný názor. „Pokud budeme komplikovat reakci na šíření eboly v západní Africe, riziko, že se nemoc začne šířit do dalších tamních států, ohromně vzroste,“ myslí si Frieden.

Dotazníky na letištích

Česko v úterý ráno zavedlo kvůli ebole dotazníky pro pasažéry letadel. Příletové karty musí vyplnit každý, kdo do Česka přiletěli z ciziny. Pokud z karty vyplyne, že cestující pobýval v minulých 42 dnech v Libérii, Sieře Leone či Guineji, musí se podrobit lékařskému vyšetření na Letišti Václava Havla v Praze. Pokud bude mít teplotu, zamíří do nemocnice (více o dotaznících zde). Kdo odmítne spolupráci, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun či jiný trest za možné šíření nemoci (na podobu příletové karty se můžete podívat zde).

Někteří experti velí ke zlaté střední cestě. Doktor Irwin Redlener například doporučuje k současnému preventivnímu měření teploty u rizikových pacientů doplnit i pravidelné sledování hladiny bílých krvinek a krevních destiček. Ty sice nemusí ukazovat přímo na nakažení ebolou, jako základní ukazatel možné nákazy však mohou podle Redlenera fungovat více než dobře.

Mike Osterholm, epidemiolog z univerzity v Minnesotě, pak navrhuje jednodušší opaření. V prvních třech týdnech po návratu z rizikových afrických zemí by se podle něj člověk měl vyhýbat veřejným prostorám a necestovat hromadnou dopravu.

Počet mrtvých se blíží pěti tisícům

Podle aktuální bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) počet případů nákazy ebolou překročil deset tisíc, nemoci dosud podlehlo 4922 infikovaných, z nichž většina zemřela v trojici nejpostiženějších zemích - v Guineji, Libérii a Sieře Leone. Zbylé případy infekce a deset případů úmrtí připadají na dalších pět států. Nemoci podlehl například Liberijec, který přicestoval s nákazou do USA (více o jeho případu zde) či dvojice duchovních, které z Afriky evakuovalo Španělsko (více zde). Další Afričan zemřel v Německu, kam byl převezen na léčení.

Několik případů nákazy zaznamenala Nigérie se Senegalem, obě země již však WHO oficiálně prohlásila za bezpečné, neboť se zde podařilo šíření nákazy zastavit (o úspěšném boji proti ebole v Nigérii se dočtete zde). První případ naopak ohlásilo Mali, kam ze sousední Guineje přicestovala dvouletá holčička, která již nákaze podlehla (více o nákaze v Mali zde).

V současné době neexistují proti virovému onemocnění žádné schválené léky a vakcíny, několik slibných preparátů se však zkouší. Dvě nadějné očkovací látky se testují v Evropě, Africe a v USA, výsledky mají být známé do prosince. WHO proto předpokládá, že do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole (více o připravovaných vakcínách najdete zde).

Co způsobuje virus ebola


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue