Léčba malého Ashyi v Česku končí, o víkendu odletí do Španělska

  • 24
Pětiletý britský chlapec Ashya King dokončil sérii cyklů ozařování protony a rodiče jej o víkendu chtějí přepravit do Španělska, kde nejspíš podstoupí chemoterapii. V Česku její podávání rodiče odmítli. Do domovské Velké Británie, jejíž úřady rodiče obvinily z únosu, se chtějí vrátit až poté, co se situace kolem jejich syna vyšetří.

„Celá rodina, která se na poslední týden rozrostla o všech šest Ashyiových sourozenců a o babičku, se vrátí do Španělska o víkendu,“ informovala Jana Kulhánková z Protonového centra Praha. Následně její slova potvrdil i otec chlapce Brett King.

„Každému rodiči bych řekl, že když je vaše dítě nemocné, síla je ve znalostech. Mezi lékařem a rodinou nesmějí být konflikty. Nemocnice by vám měla říci, jaké jsou všechny možnosti, do žádné by vás ovšem neměla tlačit,“ uvedl v pátek King.

Britské úřady rodiče původně obvinily z únosu syna. „Zbyla po tom ještě taková jizva, nechce se nám do Británie vracet. Počkáme, až skončí vyšetřování,“ vysvětlil, proč odlétají do Španělska a ne domů.

Ke stavu svého syna King řekl, že situace pro něj dopadla dobře. Chlapec už nebere žádné léky a nemusí mít sondu kvůli umělé výživě. „Je to vlastně normální kluk, který sice je nemocný a léčí se, ale rád si hraje a miluje hračky jako každé jiné dítě,“ dodal s tím, že léčba rakoviny bude pokračovat.

Pětiletý Ashya, jenž onemocněl nádorem mozku, se svými rodiči do Prahy přiletěl 8. září. O týden později započal sérii ozařování (více čtěte zde). Ta nyní skončila, chlapec proto s rodiči zamíří do země, kde by měla být další léčba příznivější než v Británii, odkud rodina Kingových pochází.

Po celou dobu byl chlapec hospitalizovaný ve Fakultní nemocnici Motol, protože Protonové centrum Praha nemá hospitalizační lůžka. Léčba tam probíhá jen ambulantně.

Podle lékaře Protonového centra Jiřího Kubeše chlapci ozařovali nejprve mozek a páteř, poté jen mozeček. „Postupovali jsme stejně jako u dalších dětí, které máme v péči,“ řekl Kubeš. To znamená, že chlapce uspali, dali mu ozařovací masku a vleže na břiše jej ozařovali.

Motol chtěl podávat chemoterapii, rodina byla proti

V Motole hoch podstoupil intenzivní rehabilitaci. Lékaři také po celou dobu kontrolovali, jak snáší anestezii nutnou pro ozařování. Zpočátku mu podávali i umělou výživu. Podle původního plánu měl v nemocnici dostávat také cytostatika, což jsou léky pro chemoterapii. Zatímco ozařování cílí jen na místo zasažené nádorem, chemoterapie zasáhne celé tělo a může tak ničit případné metastázy.

Motol však chemoterapii nenasadil, rodiče ji totiž odmítli. Lékaři, ač byli jiného názoru, jejich přání respektovali. „Optimální je chemoterapii podávat. Jaký může mít její nepodání vliv na zdravotní stav, bych ale ve spojení s tímto konkrétním pacientem nerad jednoznačně říkal,“ řekl iDNES.cz Vratislav Šmelhaus, primář dětské onkologie v Motole. Doplňovat ozařování chemoterapií je podle něj běžná praxe. Nechtěl však komentovat, proč k ní lékaři na přání rodiny nepřistoupili.

„S lékaři jsme došli k závěru, že je chemoterapie něco, co Ashya nepotřebuje. Jeho nádor je velmi přesně lokalizován. Lékaři provedli dvě lumbální punkce a zjistili, že nádor nemetastázoval,“ řekl iDNES.cz k celé záležitosti chlapcův otec Brett King. Nebylo podle něj jasné, jestli chemoterapie chlapci skutečně pomůže, a převážily obavy z nežádoucích účinků.

Rodiče už před časem prohlásili, že chtějí, aby se syn chemoterapii podrobil ve Španělsku, kde rodina vlastní nemovitost. Podle něj už v pondělí vyšetří chlapce lékaři z Malagy. Španělský onkolog Hernán Cortés už chlapce v Praze navštívil probíral s rodiči, jak chemoterapii co nejšetrněji provést. „Navrhli nám lék s nižší mírou toxicity, který se podává až po ozařování. Ale lékaři musí ještě zvážit, jaká léčba pro něj bude vhodná. To určí až po vyšetřeních,“ dodal Ashyův otec.

Do Anglie se možná vrátíme v březnu, říká otec

Právě ve Španělsku má být chemoterapie levnější než v Británii. King zmínil, že léčba, kterou si rodina hradí, je velmi nákladná. „Peníze nám nakonec pomohlo sehnat britské zdravotnictví,“ potvrdil. Mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková iDNES.cz v pátek řekla, že chlapcovu léčbu zaplatí Protonovému centru britská zdravotní pojišťovna.

Kingovi měli spory s lékaři v Británii. Rodina si přála jiný způsob léčby, než stanovila tamní nemocnice. Syna proto bez vědomí lékařů po jedné z operací odvezli do Španělska. Protože podle lékařů byl v tu chvíli chlapec v ohrožení života, po rodině začal pátrat Interpol a rodiče nakrátko skončili i ve španělském vězení (více čtěte zde). Britský soud nakonec chlapci ustanovil opatrovníka a rodina mohla odcestovat za léčbou do Prahy.

Podle Motola a Protonového centra šestitýdenní pobyt dítěti prospěl. Ostatně i novináři mohli v pátek vidět, jak Ashya přibral na váze. „Předtím se vůbec nehýbal, neměl žádnou motoriku. Teď už je schopen udržet lžičku, sedí a poznává své blízké,“ vylíčila iDNES.cz mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Protonová léčba se v jeho případě obešla bez nežádoucích vedlejších účinků, pouze mu na jednom místě vypadaly vlasy.

„Protinádorovou léčbou nevyřešíme případné poškození mozku nádorem nebo neurologická poškození po operaci. To se musí rozcvičit,“ uvedl primář dětské onkologie v Motole Vratislav Šmelhaus. „Známky základního onemocnění chlapec nemá a výrazně se zlepšil po neurologické stránce. Ale o vývoji nádorového onemocnění rozhodne delší doba,“ upozornil primář. Stejného názoru je i Jiří Kubeš. „Jakékoliv úvahy o výsledku onemocnění jsou nyní předčasné,“ říká.

.

Podívejte se, jak chlapce na začátku září přivezli do Motola:

8. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video