Sparťanský záložník Tiémoko Konaté (vpravo) se snaží prosadit přes bránícího...

Sparťanský záložník Tiémoko Konaté (vpravo) se snaží prosadit přes bránícího hráče Slovanu Bratislava Nicolase Gorosita. | foto: ČTK

Slovan - Sparta 0:3, skandální duel vyzněl jasně pro českého mistra

• 959
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Žhavá fotbalová bitva mezi slovenským a českým šampionem v Evropské lize vyzněla v Bratislavě jednoznačně pro hosty. Nebude se však vzpomínat jen na vítězství sparťanských fotbalistů, ale především na nechutné výtržnosti, kvůli kterým byl zápas na dlouho přerušen. Sparta o výhře 3:0 rozhodla po přestávce.

Slovenský šampion proti českému. Od rozpadu federace se nejvýznamnější kluby obou zemí v soutěžním zápase nepotkaly. Až ve čtvrtek na skromném stadionu Pasienky. Hosté udeřili krátce po půli: Lafata v 55. minutě 1:0, chvíli po něm Konaté zvýšil na 2:0 a v závěru pečetil výhru Krejčí. Sparta v poháru vyhrála venku po deseti zápasech.

„V prvním poločase jsme nebyli úspěšní, nehráli jsme dostatečně rychle, těžko jsme se prosazovali. Pak jsme si k tomu něco řekli a ve druhém poločase jsme akce zrychlili a dali tři góly,“ řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Sparta ve skupině I dosáhla na druhé vítězství, šest bodů mají i Neapol a Young Boys Bern, který ve čtvrtek italského soupeře zdolal překvapivě 2:0.

Za dva týdny se stejné dvojice soupeřů potkají znovu, Sparta hostí Slovan a Neapol doma přivítá Bern.

4.Slovan Bratislava30030:100

Souboj bývalých federálních rivalů měl neslavný vývoj. Nejen kvůli chuligánům.

Na hřišti to byla nuda, vzrušení nastalo jen v hledišti, kde o to nikdo nestál. Až po čtyřiceti minutách, kdy selhání pořadatelské služby napravovali těžkooděnci, delegát UEFA oznámil, že se bude pokračovat. „Ale v případě jakéhokoli násilí bude okamžitě ukončen,“ zdůraznil (o výtržnostech více zde).

„Je to špatné, co se stalo. Je to špatné pro Spartu, klub to poškozuje. Věřím, že u nás bude pořadatelská služba líp připravena,“ poznamenal Lavička.

Do té doby měla vyloženou šanci jen Sparta, domácí se zmohli jen na jednu střelu ze střední vzdálenosti.

Na nerovném trávníku a v silném větru se špatně kombinovalo. Byla to nevýhoda pro technicky vyspělejší hosty. Víc drželi míč, který jim odskakoval.

Hosté měli do přerušení několik nadějných akcí, ale kazili finální přihrávku či v poslední chvíli střelu zablokoval soupeř. Zastavit nestačil až útok v 21. minutě. Dočkal z levé strany přetáhl centr na Lafatu, jenž míč vrátil před bránu a nabíhající Costa z metru hlavičkoval do břevna. Přitom před sebou měl odkrytou bránu, těžko se někdy dostane do výhodnější pozice.

Domácí, které poprvé vedl Jozef Chovanec, se soustředili především na obranu, i když byli doma. Věděli, že do otevřené partie se proti kvalitnějšímu soupeři pustit nemohou.

Ale i Slovan se občas dostal na dostřel, ve 36. minutě pěknou ránu Grendela vyrážel Bičík s obtížemi. Za pár okamžiků nastaly problémy.

Po dlouhé pauze se přece jen hrál fotbal. A lepším v něm byli hosté. V 55. minutě Krejčí kličkoval mezi přesilou protivníků, dostal se před brankáře, ale před střelou posunul na Lafatu. Ten byl však v ofsajdu, čehož si pomezní sudí nevšiml.

Druhá gólová akce už byla v pořádku: Costa napravil selhání z první půle, přesnou přihrávkou našel ve vápně Konatého, který zblízka poslal míč mimo dosah Perniše.

Sparťané zápas kontrolovali, soupeři málokdy půjčovali míč. Když už čelili útokům, včas je zastavovali. Deset minut před koncem definitivně rozhodli, Konaté utekl po pravé straně a do jeho přízemního centru vložil nohu Krejčí.