Osmapadesátiletý Kevin Vickers je pro Kanadu novým hrdinou.

Osmapadesátiletý Kevin Vickers je pro Kanadu novým hrdinou. | foto: Reuters

Hrdina, který zastřelil útočníka v Ottawě, tasil zbraň poprvé v životě

  • 203
Nebýt jeho, dost možná by střelec v kanadském parlamentu během středečního incidentu zabil mnohem více lidí. Člen čestné stráže Kevin Vickers do té doby při zásahu nepoužil střelnou zbraň. Tváří v tvář nebezpečí však zůstal v klidu a jediným výstřelem ukončil řádění šíleného střelce. Tisk i politici ho nyní oslavují jako hrdinu.

Kanadskou metropoli zaskočil ve středu kolem poledne útok maskovaného střelce. Muž vyzbrojený útočnou puškou nejprve smrtelně zranil vojáka držícího stráž u válečného památníku. Poté se strhla divoká přestřelka i v nedaleké budově parlamentu, kde v té chvíli právě zasedala vláda. Ozbrojený muž, kterého později policie identifikovala jako 32letého Michaela Zehafa-Bibeaua, narazil na tvrdý odpor (profil útočníka najdete zde).

Mluvil o ďáblovi, přešel k islámu. Útočník z Ottawy měl psychické problémy

Osmapadesátiletý Vickers, který je už dědečkem, zůstal během chaosu klidný, šel do své pracovny, vzal si zbraň a přesnou střelou útočníka zabil, napsal americký server Washington Post. Poté prý zavolal své matce, aby jí řekl, že je v pořádku.

„Poslanci a ostatní zaměstnanci vděčí za svou bezpečnost, nebo dokonce životy, seržantovi Kevinu Vickersovi,“ napsal jeden z poslanců Craig Scott krátce po ukončení přestřelky na svůj účet na Twitteru. Slova uznání Vickers sbírá na každém kroku. Jako hrdinu ho tituluje kanadský tisk i většina těch, kterým zachránil život. Poslanec za Sudbury Glenn Thibeault na Twitteru uvedl: „Kevin Vickers – nejmilejší chlápek, jakého můžete potkat. Mám štěstí, že mohu být jeho kamarádem. Dnes je pro nás také hrdinou (...).“

22.října 2014 v 16:43, příspěvek archivován: 23.října 2014 v 15:36

To all in Ottawa, stay safe & strong. Thank God for Sgt at Arms Kevin Vickers & our Cdn security forces. True heroes #cndpoli

22.října 2014 v 21:33, příspěvek archivován: 23.října 2014 v 15:36

sgt at arms Kevin Vickers-nicest guy you'll ever meet. I am lucky to call him a friend. Today he is also our hero and we are 4evr grateful

Vickers je na slávu svým způsobem zvyklý. Coby „sergeant-at-arms“ (doslova přeloženo jako seržant ve zbrani, přesný ekvivalent v češtině však tato funkce nemá, pozn. red.) odpovídá za bezpečnost všech poslanců, dodržování předpisů a celou řadu dalších organizačních záležitostí. Vickers na svém profilu na serveru LinkedIn uvádí, že hlavní náplní jeho práce je „dohled na bezpečnost, dodávky jídla, dopravu a komunikaci“. Výjimečnost a důležitost této pozice dokládá i to, že od jejího zavedení v kanadském parlamentu v roce 1867 ji dosud vykonávalo jen deset lidí, píše server CNN.

V akci nikdy nestřílel

Není tedy překvapením, že se již mnohokrát objevil na titulních stranách novin i internetových zpravodajských portálů, i když poněkud netradičně. Coby člena čestné stráže ho mohli zámořští čtenáři spatřit na pozadí fotografií státníků a vysoce postavených politických hostů z celého světa. Bok po boku stál například se současným ministerským předsedou Austrálie Tony Abbottem či německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

V roli strážce zákona není pochopitelně žádným nováčkem. V Královské kanadské jízdní policii sloužil 28 let. Pracoval mimo jiné na oddělení vražd i drogových deliktů. V roce 2006 se pak stal členem čestné stráže. Jeho bratr John připomíná, že nikdy za svou službu v terénu nemusel situaci řešit střelbou. „Vždycky dokázal zůstat v klidu i pod tlakem. Byl také vždy vstřícný a zdvořilý,“ popisuje Vickerse bývalá novinářka z televizní stanice CBS Andree Lauová. Středeční odvážný čin šéfa čestné stráže ji nepřekvapil. „Je to profesionál každým coulem,“ chválí Vickerse Lauová.

I přes svůj profesionální přístup a striktní dodržování předpisů si však v mnoha momentech dokáže udržet nadhled. Když se v loňském roce rozpoutala debata nad nošením kirpánu, tedy meče či dýky, který je pro původem indické sikhy symbolem povinnosti chránit bezbranné, kanadští nacionalisté volali po jeho zákazu. Vickers však měl jiný názor.

Podle něj je důležité akceptovat symboly cizí víry, stejně tak jako podporovat kulturu a náboženství všech zemí. „Nejenže vám budu tolerovat nošení kirpánu v prostorách parlamentu, jako šéf bezpečnosti ho budu dokonce akceptovat a ocením ho jako symbol vaší víry,“ vzkázal loni kanadským sikhům. Za jeho názor se nakonec postavili i zákonodárci a nošení kirpánu v prostorách parlamentu povolili, uvádí server The Guardian.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video