Dělníci se při modernizaci olomouckého hlavního nádraží pustí do prvního a druhého nástupiště. Od pátku kvůli tomu bude až do jara uzavřen hlavní vstup do podchodu z nádražní haly.

Dělníci se při modernizaci olomouckého hlavního nádraží pustí do prvního a druhého nástupiště. Od pátku kvůli tomu bude až do jara uzavřen hlavní vstup do podchodu z nádražní haly. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Miliardová proměna olomouckého nádraží uzavře hlavní vstup do podchodu

  • 5
Rozsáhlá modernizace olomouckého vlakového nádraží za dvě miliardy korun opět zasáhne do života cestujících. Od pátku se zhruba až do května příštího roku budou muset obejít bez hlavního přístupu do podchodu na jednotlivá nástupiště.

Stavební práce převléknou první a druhé nástupiště - stejně jako ta již hotová s čísly tři, čtyři a pět - do moderního kabátu s novým informačním systémem, jenž odpovídá evropským pravidlům.

Cesta na nástupiště ale bude až do jara o něco delší.

„Cestujícím bude nadále u lékárny k dispozici vchod do nového podchodu v pravé části vestibulu a také vchod z venkovního přednádražního prostoru. Tato omezení potrvají přibližně do května příštího roku,“ přiblížila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Na nástupištích se bude pracovat najednou kvůli skluzu

Původně ale dělníci na dvou nástupištích současně pracovat neměli. Dohánějí ovšem skluz, který nečekaně nabrali kvůli objevu kontaminované spodní vody a půdy.

„Když jsme dělali páté nástupiště, narazili jsme u něj na ropné látky. Museli jsme zajistit sanaci. Vše se nám tak o čtrnáct dní posunulo. Proto se modernizace nástupišť jedna a dvě spojily, aby se dohnal termín,“ vysvětluje za Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) Jan Travěnec, náměstek ředitele olomoucké Stavební správy východ.

Jak má nádraží vypadat

Původ znečištění jeho lidé nevypátrali. „Objevilo se to ve spodní vodě. Nějaký starší splach, klidně z doby před dvaceti či třiceti lety. Není to nic aktuálního. Tu vodu jsme ovšem museli odvézt na čištění, aby nedošlo ke kontaminaci,“ přemítá Travěnec.

Šlo podle něj řádově o kubíky vody, neplánové náklady na tuto akci se pohybují kolem dvou milionů korun.

Srpen 2016 pak Travěnec potvrzuje jako termín pro dokončení prací. Nádraží bude mít kromě zrekonstruovaných nástupišť i zmodernizovaný podchod. Cesta po železnici bude v okolí krajského města bezpečnější, pomůže k tomu i nový zabezpečovací systém a také více než sto elektricky vyhřívaných výhybek, jež by neměly zamrzat.

Proměna přinese nádraží moderní tvář i vyšší kapacitu

Kapacita olomouckého uzlu bude navíc o čtrnáct procent vyšší. Pomůže k tomu i nově postavené páté nástupiště. Bude tak možné odsud vypravit až jedenáct vlaků současně.

„Půjde o čtyři vlaky na hlavní koridorové trati a dalších sedm ve zbývajících směrech,“ řekl již dříve tiskový mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Součástí nové tváře nádraží bude i nové uspořádání přestupů mezi jednotlivými spoji.

„Druhé nástupiště bude sloužit výlučně spojům ve směru Česká Třebová - Přerov, což umožní pohodlný přestup z vlaku vyšší kategorie do nižší a opačně. Tedy bez přecházení mezi nástupišti,“ doplnil Tesař.

Podobné to bude i u třetího nástupiště. Zastavovat tu budou vlaky na trase mezi Prahou a Přerovem, respektive Ostravou. Cestující budou přímo přesedat na spoje pro místní tratě.

20. března 2012