Armádní M113 během druhé války v Iráku v roce 2004

Armádní M113 během druhé války v Iráku v roce 2004 | foto: US Army

Americká armáda hledá náhradu za známé a zastaralé transportéry M113

  • 26
Americká armáda stojí před rozsáhlou modernizací své obrněné techniky. Hledá náhradu za bojová vozidla Bradley i známé a široce používané transportéry M113.

Pozemní síly USA se připravují na generační obměnu sil určených k vedení těch nejtěžších pozemních bojů. Jejich jednotky pro konvenční válku, označují se jako obrněné brigádní bojové týmy čili ABCT (Armored Brigade Combat Team), používají z velké části techniku, která má nejlepší léta za sebou.

Hlavními „tahouny“  jsou tank M1 Abrams, bojové vozidlo pěchoty M2/M3 Bradley, samohybná houfnice M109 Paladin (na podvozku M2/M3 Bradley), obrněné transportéry M113, těžká odtahová vozidla M88 Hercules a inženýrské vozidlo M9. Obrněný transportér M113 se ale dnes již nepoužívá v boji a samohybné houfnice M109 Paladin velmi rychle stárnou, říkají představitelé amerických ozbrojených sil.

Děvečka pro všechno

Nejvyšší prioritu má v současné době v americké armádě program AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle čili Víceúčelové obrněné vozidlo). V rámci programu však nevznikne zcela nové vozidlo, ale použijí se technologie dostupné na trhu. Hlavním důvodem je snížit finanční náročnost a především urychlit výměnu vozidel M113.

Takhle to začalo: armádou zkoušený prototyp M113 označovaný jako T113 v roce 1957 nebo 1958.

Konstrukce M113 pochází z 50. let minulého století a do služby americké armády vstoupila v roce 1960. Kromě morální zastaralostí je největší slabinou nedostatečná ochrana, základní hliníkový pancíř chrání posádku pouze před běžnými střelami 7,62×39 mm (STANAG 4569 Level 2).

Program AMPV plánuje nákup 2 907 vozidel v ceně 1,8 milionů dolarů za každý kus. Celkové náklady na program byly vyčísleny na 10,23 miliardy dolarů. Přitom vozidla GCV by přišla americké daňové poplatníky na 37 miliard dolarů. Podle současného plánu se v lednu 2015 vybere jediný výherce, který v rámci 52měsíčního konstrukčního a výrobního vývoje EMD postaví 29 vozidel AMPV pro testování. Předsériová výroba se může rozběhnout v roce 2020.

Nové vozidlo se stane platformou pro celou řadu účelových verzí. Kromě víceúčelové základní pro transport vojáků nebo vybavení se počítá s vývojem zdravotnické, minometné nebo velitelské verze.

Dlouhá léta služby M113 vedla k vytvoření mnoha variant. Na snímku je úprava zvaná ACAV se zvýšenou palebnou silou a silnějším pancéřováním používaná ve Vietnamu jako lehký útočný „tančík“.

Jednoznačně největší favorit (a U.S. Army zřejmě i upřednostňován) je BAE Systems s bezvěžovým vozidlem postaveným na nejnovější variantě vozidla Bradley (M3 Bradley). Svou oficiální nabídku se svou úpravou vozidla M3 Bradley podala firma v květnu.

Dalšími hráči je General Dynamics s kolovým vozidlem Stryker a Navistar Defense nabízí vozidlo kategorie MRAP MAXXPRO. Ty mají ovšem problém: v zadáni programu je například napsáno, že nové „vozidlo musí mít stejnou prodůchodnost terénem jako M1 Abrams nebo M2/M3 Bradley“. Kolový Stryker, natož MAXXPRO, takové schopnosti nemá.

General Dynamics nabídku odmítl podat, protože dle jeho mínění je soutěž napsána na míru BAE Systems. General Dynamics již podniká právní kroky (včetně lobbingu v Kongresu), aby se mohl na zakázce podílet. Nebylo by to naposled, kdy kongresmani „radili“ armádě s nákupem nové techniky, případně v tom, jakou techniku si ještě ponechat. Není asi třeba zdůrazňovat, že nejaktivnější jsou kongresmani, kteří mají ve svém obvodě protlačovaného výrobce.

Upravené vozidlo Bradley, které firma BAE nabízí do programu AMPV.

General Dynamics projevuje především zájem dodat pro program AMPV záchranářskou variantu vozidla Stryker, která již byla úspěšně nasazená v Iráku a Afghánistánu. Jedná se asi o čtvrtinu objednávaných vozidel. Lobbing General Dynmics se soustřeďuje na finanční výhodnost svého řešení. Podle názorů některých kongresmanů je vývoj nového záchranného vozidla plýtváním financí.

Nečinní samozřejmě nezůstávají ani v BAE Systems. „Slyšel jsem nějaké řeči, že je tam někdo, kdo chce, aby se Kongres zapojil do výběrového řízení pro armádu. Když vidím věci, které ovlivňují schopnost armády starat se o své vojáky, je to hodně frustrující,“ říká Mark Signorelli, viceprezident a generální manažer pro bojová vozidla v BAE Systems.

Koho za Bradleyho?

Ale i když podvozek Bradley ještě čeká zřejmě zajímavá budoucnost, už nyní se zkoumají možnosti náhrady stávajících vozidel M2/M3 se jménem po generálu Bradleym. A to v rámci programu Future Fighting Vehicle (tedy Budoucí bojové vozidlo).

Na jeho konci se ovšem nedočkáme konkretního vozidla; jedná se spíše o průzkum možností a možných technologií. „Pokud jste dnes přišli a myslíte si, že budeme popisovat budoucí bojové vozidlo, omlouvám se, ale mohu jen říct, že zachováme devítičlenný výsadek, vozidlo bude mít klasickou nebo bezosádkovou věž a také to, že jsme objevili nějaké nové technologie pancéřové ochrany. Nemohu zatím říct žádné konkrétnější informace,“ řekl před několika dny novinářům generál Basett.

M2A2 Bradley během operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda) v Iráku v říjnu 2004.

Konečné rozhodnutí padne v roce 2016. Ve hře je několik variant. Program FFV bude pokračovat a na jeho konci vznikne zcela nové bojové vozidlo na pásovém podvozku. Další možností je vyrábět nová vozidla na základě pásového podvozku Bradley.

V současné době se prozatím připravuje hloubková modernizace vozidel Bradley zavedených ve výzbroji U.S. Army (nejen jich, samozřejmě také např. tanků M1). Počítá se s novým motorem, převodovkou i systémem odpružení. Samozřejmostí je nejnovější elektrická a elektronická výzbroj. Modernizovaný Bradley získá pravděpodobně i zcela novou výzbroj v podobě 30mm rychlopalného kanonu ATK XM813 usazeného v bezosádkové norské Kongsberg MCT-30. Nová zbraň nahradí současný rychlopalný kanon M242 ráže 25 mm. Bradley již novou zbraň úspěšně testoval.

Článek byl převzat z webu Armádní noviny. Původní verzi najdete zde.

Informace: V článku jsme po vydání opravili několik překlepů.