Odpalovací vozidlo systému Buk-M1 ukrajinské armády

Odpalovací vozidlo systému Buk-M1 ukrajinské armády | foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Malajsijský boeing nesestřelila raketa z našich skladů, tvrdí Kyjev

  • 703
Ukrajinské ministerstvo obrany odmítlo tvrzení německého týdeníku Der Spiegel, že letoun malajsijských aerolinek sestřelili separatisté protiletadlovým systémem Buk, který získali z opuštěných skladů ukrajinské armády. Příčina zřícení stroje s 298 lidmi na palubě není dosud jasná.

O tom, že stroj malajsijských aerolinek měli sestřelit povstalci protiletadlovým systémem Buk, informoval německý týdeník Der Spiegel s poukazem na údajný závěr německé rozvědky BND. Ta k tomu měla podle Spiegelu dospět na základně analýzy snímků a údajů z družic. Tuto verzi událostí ale nyní odmítlo ukrajinské ministerstvo obrany s tím, že se separatisté k protiletadlovému systému nemohli dostat. 

„Velitelství ukrajinských ozbrojených vzdušných sil oficiálně uvádí, že tyto informace o získání protiletadlového raketového systému Buk-M1 teroristy od jednotek ukrajinských ozbrojených vzdušných sil není pravdou,“ namítalo ministerstvo v prohlášení zveřejněném v pondělí na jeho webových stránkách.

Podle ukrajinského resortu obrany byli vojáci i technika pluku se systémem Buk převeleni z Doněcké oblasti 29. června, tedy 19 dní před tragédií. Nicméně již o den dřív, 28. června, v jedné ze svých zpráv o dění na východě Ukrajiny ruská agentura ITAR-TASS uvedla, že oddíl povstalců pronikl na území ukrajinské raketové jednotky v Doněcké oblasti a zmocnil se tam raket Buk.

Vůči tomu se však Kyjev nyní ohradil. „V době, kdy teroristé vstoupili na území vojenské správy, byla na místě ponechaná pouze stará a nepoužitelná automobilová technika,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Sami proruští separatisté se ovšem vlastnictvím protiletadlového systému Buk před tragédií letu MH17 několikrát chlubili (podrobnosti zde). Po pádu stroje však představitelé Doněcké lidové republiky popřeli, že by kdy takovou výstroj vlastnili.

Příčina zřícení stroje s 298 lidmi na palubě není dosud jasná. Podle předběžných výsledků vyšetřování nizozemským bezpečnostním úřadem (z Nizozemska pocházela převážná část obětí) se letadlo zřítilo po zásahu zvenčí. Tomu, že by příčinou havárie byla technická závada nebo chyba posádky, nic nenasvědčuje. Zdali stroj ale skutečně zasáhla střela ze systému Buk, experti neřekli. Zatím se omezili pouze na konstatování, že letoun „zasáhl velký počet objektů“ (podrobnosti k tomu se dočtete zde).

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

Trosky letounu byly na místě dopadu ještě týdny po sestřelení:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue