Pokud nechceme, aby se ebola šířila, proč vyrábíme speciální sáčky pro její...

Pokud nechceme, aby se ebola šířila, proč vyrábíme speciální sáčky pro její transport. Aha? | foto: Profimedia.cz

Ebolu přinesl do Ameriky Obama a další šílené teorie o smrtelné epidemii

  • 123
Ebola vůbec neexistuje. Nebo existuje, ale vytvořily ji farmaceutické firmy, aby vnutily lidem na celém světě své vakcíny. Nebo je to plán amerického prezidenta, jak vyhladit obyvatelstvo Afriky či dokonce USA. Konspirační teorie o ebole vypovídají o tom, jak společnost vnímá svět.

Jste nakaženi ebolou? Nemáme pochopitelně na mysli skutečný virus krvácivé horečky ebola - tím dosud nebyl nakažen nikdo z ČR - ale onu neurčitou obavu, že se ebolou můžete nakazit, když pojedete kolem letiště. Jinak by přece zpráv o ebole nebyly plné zprávy, že? Ano, média se významně podílejí na určování toho, co považujeme za významné téma dne, a z pochopitelných důvodů africká epidemie eboly vévodí mezinárodním zprávám.

„Nejnebezpečnější nemoc“ a podobné obraty se podílejí na atmosféře strachu:

Teorie o spiknutí

Konspirační teorie nejsou jen neškodné internetové debaty o tom, že Američané nepřistáli na Měsíci. Mohou také vést ke smrti statisíců lidí, jako tomu bylo v případě „alternativního léčení HIV“ v Jižní Africe s doktorem Rathem. A teorie o ebole jsou někde mezi těmito extrémy.

Více o konspiračních teoriích na Technet.cz

Významné události si žádají významných příčin. Pokud souhlasíte s tímto tvrzením, mají u vás konspirační teorie dveře přinejmenším pootevřené. Byla by ale chyba myslet si, že spiklenecké spekulace jsou výsadou jakési okrajové skupiny lidí. Naopak, pocit jistoty, kterou konspirační teorie nabízejí, může zlákat téměř každého. Zvlášť když jde o zdraví, o život, daleké krajiny, vysokou politiku, velké korporace a záhadné nebezpečí.

Univerzální přenašeč konspiračních teorií

Ebola má zkrátka všechny potřebné znaky, které potřebují zastánci konspiračních teorií k tomu, aby ji zapracovali do svého - již dávno hotového - pohledu na svět. Všimněme si, že pro to, aby teorie fungovaly, není dokonce ani důležité, jestli ebola je nebo není skutečná. Její důsledky skutečné jsou. Na vše ostatní stačí tradiční arzenál konspiračních teorií:

  • Mocná organizace - nejprve potřebujete nepřítele, toho, kdo kuje pikle, proto konspirační, tedy spiklenecké teorie. Musíte vybrat takovou organizaci, jejíž moc je zdánlivě neomezená. Pokud to bude alespoň trochu tajná či záhadná organizace, tím lépe.
  • Motivace (ať už skutečná či domnělá) - pak už stačí jen ukázat, že tato organizace má na něčem zájem. To je vlastně jediný důkaz, který potřebujete. Všechno ostatní přece může mocná organizace zfalšovat.
  • Selektivní přístup k důkazům - volný vztah k realitě je důležitý pro přežití a rozvoj každé konspirační teorie. Zatímco tvrzení, která vám do teorie nesedí, podrobíte nejpřísnější kritice, ta, která do teorie zapadají, necháte žít svým životem.

Pak stačí trochu volných asociací, důvěra v neomezené možnosti a schopnosti oné mocné organizace a máte skvělou, uklidňující, vše vysvětlující konspirační teorii. Ebola je záhadná, nebezpečná a slyšíme o ní každý den - je přirozené, že ji zastánci konspiračních teorií zapředli do svých pavučin.

1. Ebolu přinesl Obama, aby se v USA cítil jako doma

Některé konspirační teorie jsou natolik šílené, že i tradiční příznivci konspiračních teorií váhají, jak se k nim postavit. Obvykle je označí jako „falešnou konspirační teorii“, která má sloužit k diskreditaci těch „skutečných“ spiknutí (což mimochodem vychází z reálných praktik). Takovou teorií za hranou je i radikální tvrzení o tom, že ebolu chce prezident Barack Obama do USA zatáhnout úmyslně. Proč?

„Ve světě je spousta nemocí, a my je v Americe nechceme,“ řekla konzervativní spisovatelka Phyllis Schlaflyová. „Je Obamovou povinností tyto nemoci držet mimo Ameriku. Jejich zavlečení do USA je nehorší, co zatím udělal. Chce, aby to tady vypadalo jako v Africe, abychom také trpěli.“ Larry Klayman, jeden z těch, kteří tvrdí, že Obama není Američan a nemůže tedy být prezidentem, dokonce na něj podal trestní oznámení, protože Obama nezavedl zákaz letů a „úmyslně tak chce virus eboly použít proti bílým Američanům a židům a křesťanům“.

Americký prezident Barack Obama musel od začátku svého prvního období čelit nařčením z toho, že se nenarodil v USA a nemůže tedy být prezidentem. Zastáncům těchto teorií se říká „birthers“ a jejich stížnosti neutichly ani po pěti letech.

Barack Obama je oblíbeným cílem konspiračních teorií. Některé jsou prostě důsledkem jeho pozice nejmocnějšího politika na světě, jiné - včetně této - spadají do kategorie špatně ukrývané xenofobie. Je za tím ale cítit reálná obava a nepochopení - proč se prostě nezakáže Afričanům létat do USA, nákaza se pak šířit přestane. Ukazuje se ale, že tak jednoduché to není. Nestačilo by jen zakázat lety z Afriky, ale prakticky lety z celého světa - na dotazníky pro cestující se nelze spoléhat.

2. Ebolu šíří ti, kdo ji chtějí léčit

Asi nejjednodušší spiknutí, bez zbytečných odboček a spletitostí, je jednoduché položení otázky „cui bono“, tedy: Komu prospívá ebola? Přece výrobcům léku proti ebole. Jak jinak by měli tak rychle k dispozici připravený lék ZMapp?

„Znamená to, že ZMapp byl navržen od základů, aby léčil novou variantu eboly? Nebo to znamená, že lék nějak upravili. Nebo to znamená něco úplně jiného?“ ptá se Jason Kissner. Naznačuje, že jde o dobře připravený podvod, který má buď vést k vyšším ziskům výrobcům léku nebo k jiným „bioteroristickým“ cílům.

Zde ani není potřeba hledat příliš arguentů - stačí poukázat, že pokud by toto spiknutí skutečně bylo, nevycházelo by časově. Vývoj ZMapp by začal „příliš brzo“ a lék tedy nebyl (z pohledu maximalizace zisků z prodeje) hotov včas.

3. Ebola má propagovat očkování

Mnohem propracovanější a tradičnější je teorie o „očkovací lobby“, která se snaží ebolu využít k prosazení svých mrzkých cílů. Různé frakce antivakcinačního hnutí mají různé představy o tom, jaká mocná organizace to je, jaké cíle má a dokonce se ani neshodnou, proč je očkování škodlivé. Každý si může vybrat:

Přehled hlavních konspiračních teorií propojujících strach z eboly s „vakcinářskou lobby“. Prakticky veškeré kombinace lze na webu pozorovat v jejich přirozeném prostředí.

Konspirační teorie týkající se očkování jsou velmi populární (viz rozhovor s odpůrkyní očkování) a začínají nebezpečné ovlivňovat veřejné zdraví i některá politická rozhodování.

„Zajímavé je, že strach z konkrétních vakcín se šíří lokálně, respektuje hranice řeči a kultury. Americký strach z vakcíny thiomersal se nedostal do Británie. Francouzský strach z vakcíny Hep B neopustil Francii, a tak dále,“ všímá si Ben Goldacre, britský lékař a spisovatel. „Je to proto, že strach z vakcín nevychází z důkazů, které jsou mezinárodní, ale jsou to kulturní a politické úkazy.“ Často emocionálně velmi vyhrocené.

Goldacre se dlouhodobě zabývá popularizací vědy a kritizovaním pavědy, kterou považuje za zákeřně nebezpečnou. „Nejhorší je, že když se někde rozhodnou, že očkování je spiknutí, znamená to, že nemoci jako dětská obrna, které se již podařilo vymýtit, se zase začnou vracet.“

4. Ebola má odvést pozornost od skandálů

S protiočkovacím hnutím souvisí i velmi příznačná konspirační spekulace. Počátkem tohoto roku antivakcinační blogy rozkvetly „přelomovými zprávami o úniku tajných informací“, které měly dokazovat, že zpráva o tom, že zpráva o škodlivosti očkování je zkreslená, je ve skutečnosti zkreslená. Také jste se ztratili? Tak postupně:

  1. V roce 1998 vydal tým vedený britským vědcem Adnrew Wakefieldem zprávu naznačující, že vakcína MMR způsobuje autismus.
  2. Následovala řada článků v novinách, které kombinovanou vakcínu kritizovaly, důvěra ve vakcínu MMR klesla z 59 % na 41 %.
  3. V roce 2004 se ukázalo, že Wakefield, hlavní autor studie, byl ve střetu zájmů, jelikož obdržel značnou finanční částku za účelem získán ídůkazů proti výrobcům vakcíny.
  4. Wakefieldův tým ze studie vyškrtl pasáž o spojení mezi vakcinací a autismem. (Podrobnější přehled celého případu v angličtině).

Ale odmítavé závěry odborníků měl zpochybnit „whistle-blower“ Brian Hooker, který udělal novou analýzu původních dat. Vyvozoval z nich, že vakcína u některých skupin pacientů byla nebezpečná.

Jeho tvrzením nebyla věnována taková pozornost, jako si podle odpůrců očkování zasloužil. Snad jen americká MSNBC se záležitosti věnovala, a poukázala na slabiny v argumentaci tohoto „whistle-blowera“. Co ovšem plnilo stránky novin a hlavní vysílací čas? Ebola. Závěr odpůrců očkování je logický: „někdo“ nechtěl, aby se lidé dozvěděli pravdu, a tak vytvořili epidemii eboly, aby se lidé báli a souhlasili s očkováním.

Pokud pomineme, že načasování neodpovídá (ten „někdo“ by musel vidět do budoucnosti), je až úsměvné, jaké schopnosti detailního a komplexního plánování zastánci konspiračních teorií předpokládají u velkých organizací.

Podobně spekulují další texty o tom, že ebola je způsob, jak odvést pozornost od důležitých témat a válek.

5. Existuje vůbec ebola?

Nejrafinovanější konspirační teorie budou vždy ty, které popřou naprosto zjevný fakt. Je těžké je vyvrátit už jenom proto, že aby jim někdo poprvé uvěřil, musel už odmítnout tolik logických argumentů, že sotva seženete nějaké další. Sem patří i rezolutní odmítnutí toho, že něco jako ebola vůbec existuje.

Mikroskopický pohled na virus eboly

Ano, existuje.

Mapka geografického rozložení případů Eboly v západní Africe podle oficiálních údajů dostupných k 12. říjnu 2014. Červená kolečka vyznačují počet nových případů nahlášených nejdéle tři týdny před tímto datem. Šedá kolečka počet všech případů. Bíle jsou vyznačeny oblasti, kde nebyl objeven žádný případ, světle žlutě ty, kde za tři týdny před 12. říjnem nebyl objeven nový případ. Oranžové oblasti ve stejné době nějaký případy zaznamenaly a červeně jsou oblasti, kam se infekce rozšířila nově - byl v nich nových případ během posledních sedmi dní.

Ale nechme mluvit zastánce spikleneckých teorií. „Sierra Leone je největším světovým dodavatelem diamantů. Poslední 4 měsíce tam probíhaly stávky, a přestaly se diamanty těžit, kvůli hrozným pracovním podmínkám a otrockému platu. Západ nikdy nabude za suroviny platit spravedlivé ceny, protože chce, aby obyvatelé [zemí třetího světa] přežívali na pytlících rýže a zahraniční pomoci, aby zůstali navždy zdrojem levné otrocké práce,“ tvrdí radikální text. „Bylo také zapotřebí, dostat americké vojáky na území Sierra Leone, aby silou vynutili ukončení těchto stávek. (...) Samozřejmě, že spustit více kampaní k napadení těchto zemí samostatně by bylo příliš podezřelé. Ale něco jako je „Ebola“ umožňuje přístup do všech oblastí najednou.“

Zajímavé je, že tato konspirační teorie využívá to, že USA zatím neomezila lety z Afriky, jako důkaz toho, že ebola není skutečná: „Pokud by se Ebola opravdu šířila z člověka na člověka, místo řízeného šíření prostřednictvím očkování, tak proč by CDC a vláda Spojených států nadále umožňovaly lety do těchto zemí s absolutně žádnou regulací?“

Převoz Amber Vinsonové, zdravotní sestry nakažené ebolou, do nemocnice v Atlantě (15. října 2014).

Konspirační teorie ukazují náš strach

„Konspirační teorie nemusejí být pravdivé, aby nám řekli něco o nás samotných,“ připomíná Michael Barkun, profesor politických věd na Syracuse University. „Nepopisují realitu, ale přesně vyjadřují naše nejistoty.“

A přestože radikální konspirační teorie jsou s největší pravděpodobností mimo realitu, ukazují na oprávněné obavy. Naše zdraví do velké míry závisí na postupu vlády a farmaceutických společností. Korporace zřejmě nerozšiřují ebolu, aby zvýšily své příjmy - ale je správné ptát se, zda je jejich výzkum etický a zda nemaximalizují zisk na úkor zdraví svých pacientů.

„Dívám se na konspirační teorie jako filtr, přes který se někteří lidé dívají na svět,“ říká profesor Mark Fenster, autor knihy o konspiračních teoriích. „Ukazují, kdo jsme.“ Konspirační teorie dobře indikují, co společností hýbe. Zároveň jsou ale spiklenecké teorie nebezpečné - učí nás věřit pavědám a příběhům víc než faktům, učí nás ignorovat to, co nesedí do našeho pohledu na realitu. Dávají nám falešný pocit jistoty a zkreslují naši představu o tom, jak svět funguje.

Ebolou se nakazíte, pokud přijdete do přímého kontaktu s nakaženým v době, kdy se u něj projevují symtomy eboly. Konspirační teorie se naproti tomu šíří i nepřímo - a zcela imunní vůči výběrovému pohledu na svět není nikdo.

.