Oscar Pistorius dostal za zabití přítelkyně pět let ve vězení

  • 289
Oscar Pistorius dostal pětiletý trest za zastřelení své přítelkyně Reevy Steenkampové. Obhajoba pro něj požadovala domácí vězení a veřejně prospěšné práce. Soudkyně to však odmítla s tím, že by takovýto trest nebyl adekvátní. Atleta ihned po vynesení verdiktu odvedla eskorta.

„Zvážila jsem všechny důkazy, které mi byly předloženy, všechna relevantní fakta, důvody trestu a všechny možné formy trestu, závažnost obvinění, stejně tak jako osobní pohnutky obžalovaného a zájem společnosti,“ prohlásila soudkyně Thokozile Masipaová jen několik okamžiků před vynesením výše trestu. Na verdikt si sedmadvacetiletý olympijský šampion počkal dlouhou hodinu, než soudkyně přečetla kompletní rozsudek.

Soud již minulý měsíc uznal, že Pistorius spáchal zabití z nedbalosti, nikoli úkladnou vraždu, za kterou mohl strávit ve vězení zbytek života. Obhajobou navrhované tři roky domácího vězení a veřejně prospěšné práce v rozsahu
16 hodin měsíčně by však podle soudkyně nebyly dostačující. „Takovýto trest by podle mě nebyl odpovídající. Jsem toho názoru, že nevězeňský trest by vyslal špatnou zprávu společnosti,“ prohlásila. Zdůvodnila to hned několika argumenty.

Kauza Pistorius

Zaprvé, byť se Pistorius hájil tím, že střílel po domnělém lupiči, byl si podle soudkyně dobře vědom toho, že někdo stál přímo za dveřmi od toalety, neboť jak sám vypověděl, slyšel za nimi zvuky. I kdyby šlo skutečně o zloděje, nebylo podle soudkyně Pistoriusovým záměrem jej zastrašit, ale zabít. Proto také vypálil čtyři rány, nikoliv jednu.

Dobře si byl také vědom toho, že případný útočník se nemá v místnosti kam schovat ani jak odtud před střelbou utéct. Posledním argumentem pak bylo to, že atlet prošel střeleckým výcvikem a byl sběratelem zbraní.

Verdikt by však podle soudkyně neměl postrádat prvek milosti a naděje na nápravu dotyčného. Dlouhý trest by podle ní byl příliš tvrdý. Původně atletovi hrozilo až patnáct let za mřížemi.

Soudkyně při určování výše trestu prý také přihlížela k otázce přínosu pro společnost. Pistorius se podle jejích slov ještě před tragédií angažoval v charitě a pro mnohé byl vzorem. „Změnil vnímání veřejnosti o hendikepovaných lidech a inspiroval řadu mladých hendikepovaných lidí, zatímco jeho kariéra stoupala,“ nezastírala.

Pistorius si v úterý vyslechl také tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let za střelby na veřejnosti, která se odehrála v jedné z jihoafrických restaurací. Již dříve byl i tomto případu uznán vinným.

Spravedlnosti bylo učiněno za dost, říká Reevina rodina

Právník zastupující rodinu zastřelené Reevy Steenkampové ukončení procesu zhodnotil se slovy, že jde o „správný rozsudek“. „Spravedlnosti dnes bylo učiněno zadost,“ prohlásil podle agentury Reuters.

Rodina atleta potvrdila reportérovi stanice BBC, že se obhajoba vůči verdiktu nehodlá odvolat. Rozsudek prý akceptuje, řekl médiím Pistoriusův strýc, který s ním v posledních měsících bydlel. Státní zastupitelství se zatím nerozhodlo, jestli se proti rozsudku označujícímu smrt Reevy Steenkampové jako zabití z nedbalosti odvolá.

Pistoriusův právník Barry Roux uvedl, že by si jeho klient měl odpykat 10 měsíců za mřížemi a zbytek trestu strávit v domácím vězení. Podle něj je přesně toto období, šestina trestu, totiž lhůtou, po které si může zažádat o propuštění. Státní zástupce mu nicméně oponoval s tím, že si atlet patrně za mřížemi odpyká třetinu trestu.

Argumenty obhajoby o útocích ve vězení propadly

Obhájce Pistoriuse soudkyni Thokozile Masipaové ve své závěrečné řeči žádal o mírnější trest s ohledem na to, co už Pistorius po zastřelení přítelkyně prožil. „Neustálá mučivá bolest z toho, že jste to byli vy, kdo zavinili smrt někoho milovaného, ta nikdy nezmizí. Jakýkoli trest, ať už je to doživotí, patnáct let, deset let, soudní dohled - nic jiného se s touto bolestí nedá srovnat,“ uvedl Roux.

Pobyt ve vězení by podle něj byl pro Pistoriuse příliš drastickým trestem. Hendikepovaný běžec by se podle obhajoby ve vězení jen těžko ubránil případným útokům. Při slyšení probační úřednice Annette Vergeerová řekla, že by atletovi ve vězení mohlo hrozit i hromadné znásilnění (více o závěrečné řeči a výpovědí svědků obhajoby najdete zde).

Takové argumenty však soudkyně v úterý odmítla s tím, že neodpovídají realitě jihoafrického vězeňství. To podle ní sice není ideální, nicméně je na dobré cestě se zlepšit. Nebylo by to podle ní ostatně poprvé, kdy by byl poslán za mříže hendikepovaný odsouzený. V Pretorii podle ní existuje nápravné zařízení přizpůsobené potřebám takovýmto vězňům, momentálně jich je tam asi stovka.

Vynesení rozsudku předcházela minulý týden výpověď dodatečných svědků obhajoby i obžaloby. Žalobce Garrie Nel předvolal mimo jiné psycholožku Lore Hartzenbergovou, která se se souzeným atletem scházela 18 měsíců. Pistorius podle ní trpí posttraumatickým stresem a potřebuje léčbu. Soudkyně ovšem v úterý namítla, že vězeňská zařízení disponují odborníky schopnými se Pistoriusovi v tomto ohledu věnovat. Nevyloučila také možnost, že by se atlet mohl dál léčit u své psycholožky i za mřížemi.

Reevu Steenkampovou Pistorius zastřelil 14. února 2013 ve svém domě v Pretorii. Šestinásobný paralympijský šampion po ní několikrát vystřelil přes dveře do koupelny. Atlet nepopíral, že modelku zastřelil, hájil se však tím, že si ji spletl se zlodějem. Myslel si prý, že Steenkampová leží v posteli, a snažil se ji chránit.

.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue