Protesty se vám vymkly z rukou, osočil správce Hongkongu demonstranty

  • 31
Hongkong se v pondělí probudil do čtvrtého týdne prodemokratických protestů. Podle analytiků se situace dostává do slepé uličky. Správce města Leung Čchun-jing prohlásil, že protesty již nezvládají ani jejich organizátoři. Naději na zlepšení situace nedává ani plánovaná úterní schůzka obou znepřátelených táborů.

Zlepšení situace nenahrává fakt, že demonstranti se čím dál častěji pouštějí do násilných střetů s policií. Zprvu přitom byly protesty výhradně poklidné. Při násilnostech, které propukaly během víkendových nocí v hustě zalidněné čtvrti Mong Kok, byly zraněny desítky lidí včetně 22 policistů.

Na vyhrocení situace upozornil v televizním rozhovoru i správce Hongkongu Leung Čchun-jing. Ten mimo jiné uvedl, že „protesty už nemají pod kontrolou ani ti, kteří je odstartovali, naplánovali a řídili je“. Aniž by jmenoval konkrétní skupiny či lidi, Čchun-jing upozornil také na to, že protestní hnutí zcela jistě není jen „domácí záležitostí“ a „protestů se účastní i lidé a organizace mimo Hongkong“. Ti podle něj sledují své dlouhodobé zájmy a není to poprvé, co se vměšují do politiky Hongkongu, píše server CNN.

Toto nařčení však ostře odmítají mladí lidé, kteří stále zůstávají v ulicích a požadují demokratické volbu hlavy svého města v roce 2017. Joshua Wong, jeden z účastníků protestů, na sociální síti Twitter napsal: „Moje jediné napojení na zahraničí je telefon z Jižní Koreje, počítač z Ameriky a japonské sběratelské figurky. Tohle všechno bylo samozřejmě vyrobeno v Číně.“

Naděje na uklidnění nejhorší politické krize, jaká v Hongkongu propukla od roku 1997, kdy Británie předala správu Hongkongu Číně, se nyní upínají k úterním rozhovorům mezi hongkongskou vládou a studentskými vůdci protestů. Tyto rozhovory bude živě vysílat hongkongská televize. Zástupci protestující mládeže se však nechali slyšet, že o jednání nemají v podstatě žádné bližší informace a neslibují si od něj žádné velké výsledky.

V úspěch naopak věří čínský disident a zastánce demokratické Číny Jang Ťien-li. „Myslím si, že protesty skutečně povedou k větší demokratizaci Hongkongu. Hongkong má výhodu, že zaujímá opravdu zvláštní postavení v rámci Číny. Studenti a další protestující už navíc vybudovali slušné hnutí, která má sílu přinést demokracii. Věřím, že jakmile započne dialog, budou se dít dobré věci,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Ťien-li (celý rozhovor si můžete přečíst zde)

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího správce. Vláda nařídila, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video