Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu strany v Praze. (18. října 2014) | foto: Petr Topič, MAFRA

Ministr Prachař má čas do konce roku. Musí přesvědčit, že stíhá úkoly

  • 22
Zatímco ministra školství Marcela Chládka prohra v senátních volbách o místo ve vládě nepřipraví, ministru dopravy Antonínu Prachařovi z ANO, který také prohrál, dal teď premiér Bohuslav Sobotka jasnou lhůtu. „Má teď čas do konce roku, aby přesvědčil, že stíhá úkoly,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz předseda vlády.

Ve volbách neuspěli dva členové vlády. Ministr školství Chládek a ministr dopravy Prachař. Jaký to bude mít vliv na jejich pozici ve vládě?
Já jsem si pana Chládka do vlády nevybral proto, že byl senátor, ale protože se na práci ministra školství velmi intenzivně připravoval. Jsem s jeho prací v posledních měsících spokojen. Je to ministr, který má silnou podporu nejen mezi školskou veřejností. Byl bych rád, kdyby ve vládě pokračoval.

A ministr dopravy Prachař?
To je komplikovanější situace. Je nominován hnutím ANO, je to teď primárně úvaha pro předsedu ANO, pana Babiše. My jsme v koalici k práci pana Prachaře měli určité připomínky a výhrady. Má teď čas do konce roku, aby přesvědčil, že stíhá úkoly.

Co musí udělat, aby si udržel místo ve vládě?
Hlavní úkoly pro ministra Prachaře jsou stabilizovat personálně Ředitelství silnic a dálnic, což se zatím bohužel nestalo, stabilizovat České dráhy, přesvědčit vládu, že dodržíme harmonogram výběru nového provozovatele mýta v České republice a samozřejmě protlačit legislativní změny, které urychlí výstavbu dopravní infrastruktury. To jsou věci, které jsou před ním, nejsou to jednoduché úkoly.

Vy jste se při hodnocení senátních voleb radoval, že vyhrála nejen ČSSD, ale i vládní koalice a že máte dokonce ústavní většinu. Opravdu můžete mezi vládní senátory počítat ty, kteří byli navrženi společně lidovci a zelenými? Třeba paní Jitka Seitlová byla už dříve za pravicovou ODA...
Víte, my saháme po té ústavní většině. Máme spolehlivou většinu, když sečteme hlasy pro senátory ČSSD, lidovce a za ANO. Dohromady máme nadpoloviční většinu. Pak jsou v Senátu bývalí senátoři za sociální demokracii, jsou tam senátoři za Stranu zelených, kteří mají podobné cíle jako vládní koalice a bude možné s nimi spolupracovat. Poraženými ve volbách jsou jednoznačně kandidáti opozičních pravicových stran ODS a TOP 09.

Před volbami jste si vytkl cíl získat devět křesel, to jste splnili, ale ta laťka byla možná nastavena dost nízko. Ztratili jste jako strana v Senátu většinu, můžete to tedy opravdu tak jednoznačně považovat za úspěch?
Laťka nebyla nastavena nízko, s ohledem na zkušenosti, které máme jako sociální demokraté. Nejlepší výsledek jsme měli, když jsme byli vládní stranou, za Vladimíra Špidly na podzim 2002. Tehdy bylo zvoleno sedm senátorů. Když byl premiérem Miloš Zeman, byli jednou zvoleni tři naši senátoři a jednou jeden senátorem a za Stanislava Grosse. Takže já jsem tu laťku nastavil s ohledem na to, jaké jsme měli výsledky, když jsme byli vládní stranou. A teď jsme výsledek z roku 2002 překonali a poprvé vyhráli senátní volby, když jsme vládní stranou.

Co teď bude s paní Alenou Gajdůškovou? Byla místopředsedkyní Senátu, stejnou funkci má ve straně. Budete po její prohře hledat novou místopředsedkyni strany?
My teď nevedeme debatu o sjezdu. Pravděpodobně se rozjede v příštích týdnech. Já bych určitě chtěl využít zkušeností Aleny Gajdůškové v ČSSD. Je to ztráta, která mě lidsky hodně mrzí. Myslím, že Alena nic nezanedbala a v regionu byla velmi aktivní. Ten výsledek teď ve volbách je vůči ní velmi nespravedlivý, ale to je demokracie.

Nejsem pro povinnou volební účast

Vy sám v reakci na nízkou volební účast navrhujete prodloužil dobu mezi prvním a druhým kolem senátních voleb na dva týdny, aby lidé dostávali domů volební lístky a mohla se také vést delší kampaň. Co nápad prezidenta Zemana, aby volební účast byla povinná?
Nejsem pro zavedení povinné volební účasti. V situaci, kdy k volbám nechodí padesát, šedesát procent lidí, by to znamenalo, že bychom velké množství lidí dostali do pozice, že budou porušovat zákon. Takovýmto způsobem zákony stavět nelze a i to, že někdo nepřijde k volbám, je projevem jeho občanského postoje. Je to hloupý projev, lidé by k volbám měli chodit, ale nemyslím, že by jim volební účast měl nařizovat zákon.

Když se podíváme na volby jako celek, i na ty komunální před týdnem, byl to opravdu takový úspěch, jak pořád říkáte, když jste ztratili své bašty na Moravě, velká města Brno a Ostrava kde vznikají koalice bez ČSSD?
My jsme vyhráli senátní volby. Máme deset senátorů, za námi jsou lidovci a to je fakt. Udrželi jsme nejsilnější klub. Pokud jde o komunální volby, ty jsme nevyhráli. Pokud jde o mandáty, na ty jsme skončili za lidovci, pokud jde o procenta, skončili jsme o 2 procenta za hnutím ANO. A pokud jde o velká města, ČSSD neuspěla a ten výsledek je alarmující. Je to velký budíček pro práci tradiční politické strany a možná nejenom naší. Výsledek v Brně a Ostravě je pro mě velké zklamání.

Premiér čeká velkou debatu o ČSSD ve velkých městech

Zaujalo mě vyjádření Pirátů, kteří se nově dostali do pražského zastupitelstva, a jejich hlasy jsou jazýčkem na vahách, že nebudou podporovat žádnou radu a koalici, ve které budou ODS nebo ČSSD. Dali vaši stranu do stejného pytle jako ODS za těch dvacet let, kdy jste rozhodovali o hlavním městě. Co vy na to?
Jistě, to je nějaká taktika naší politické konkurence. Nečekám, že nás konkurence bude chválit, ale házet ODS a ČSSD do jednoho pytle je nesmysl. Myslím, že voliči například v Ostravě vnímali velmi citlivě, co se dělo v ostravské sociální demokracii a řada voličů tam nepřišla, protože byli dezorientováni spory v ČSSD v Ostravě. A jestliže jsme v Brně a Ostravě prohráli, odejít do opozice není žádná hanba. I v opozici může ČSSD prosazovat svůj program. A možná to straně v Brně i Ostravě pomůže. Budou noví lídři, přijdou nové tváře.

Není velkým vzkazem pro tradiční strany, že ve velkých městech výrazně uspělo protestní hnutí ANO a mnohde mají velkou podporu i různá jiná uskupení založená také na protestu nebo na regionálním prvku? Lidé tím vlastně vyjadřují velké ne tradičním stranám.
Myslím, že to tak není. Když si vezmu okresní města, tam lidé volí víc podle toho, jak jednotlivé lidi znají. Tam, kde měla ČSSD dobré starosty, dokázala vyhrát. I v takových městech jako Český Krumlov nebo Písek, což rozhodně nejsou nějaké tradiční levicové bašty.

Jsme tradiční politická strana, ale jsme ochotni se měnit a o těchto věcech přemýšlíme. Přemýšlíme o výsledku ve velkých městech. ANO v nich vyhrálo, někde velmi těsně za lokálními občanskými iniciativami. Ukazuje se, že v komunálních volbách je role místních osobností velmi silná a pokud se sociální demokracie zapouzdřila a na kandidátky dávala lidi podle toho, kolik dostali hlasů v různých stranických grémiích a ne podle toho, kolik hlasů mohou získat od voličů, tak to na výsledku bylo znát.

Nedá se to úplně paušalizovat, ale tam, kde jsme udělali chyby, jsme za ně byli velmi tvrdě potrestáni. Pozice ČSSD ve velkých městech musí být předmětem velké debaty.

Premiér Sobotka se radoval z výsledku voleb:

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue