KDE JE PUK? Radim Vrbata v šanci před brankářem Edmontonu Benem Scrivensem.

KDE JE PUK? Radim Vrbata v šanci před brankářem Edmontonu Benem Scrivensem. | foto: AP

Vrbata bodoval i ve třetím zápase sezony, Kindl jednou asistoval

• 10
Lepší úvod nového angažmá si útočník Radim Vrbata ani nemohl přát. Po letním přesunu z Arizony do Vancouveru v dresu kanadského klubu bodoval i ve třetím startu za sebou. Naposledy po kombinaci se švédskými dvojčaty Sedinovými vyprodukoval bilanci (1+1) a stál za výhrou 2:0 na ledě Edmontonu. Do statistik se zapsal i obránce Jakub Kindl, jenž asistoval u výhry Detroitu 4:1 v domácím prostředí Toronta.

Tři úvodní zápasy Vancouveru v nové sezoně přinesly tři výhry a Vrbata se na nich podílel celkově pěti kanadskými body (3+2). V premiéře se trefil u triumfu 4:2 v Calgary a následně se prosadil v dvojzápase s trápícím se Edmontonem. Výhry Canucks 5:4 po nájezdech a naposledy 2:0 podpořil shodnou bilancí (1+1).

1. Tomáš Plekanec (MTL), 5z. - 7b. (4+3)
9. Patrik Eliáš (NJD), 4z. - 3b. (1+2)
10. Martin Havlát (NJD), 4z. - 3b. (1+2)

V pátek jej za výkon zámořští novináři vyhlásili třetí hvězdou zápasu. Přednost dostali jen oba gólmani, první nulu v dresu Vancouveru slavící Ryan Miller (28 zákroků) a domácí Ben Scrivens (28 zákroků proti 29 střelám).

U v pořadí třetí trefy sezony Vrbata neměl složitou úlohu. Stav 0:0 v 36. minutě ukončil po skvělém pasu od Daniela Sedina, jenž obkroužil branku a našel svého českého parťáka zcela volného u pravé tyče Scrivensovy branky.

Elitní útok Canucks nemohl chybět na ledě v závěrečných vteřinách řádné hrací doby, kdy se domácí Oilers pokoušeli o vyrovnání při hře s šesti hráči v poli. Prázdnou branku pak ještě trefil Daniel Sedin, asistovali Henrik Sedin a Vrbata. Pro Edmonton to tak byla již pátá prohra na úvod sezony.

Švédský útočník Henrik Zetterberg režíroval páteční výhru Detroitu na ledě Toronta. U výsledku 4:1 si připsal čtyři asistence a po právu byl zvolen první hvězdou. Ve výčtu tří nejlepších hráčů jej pak doplnili krajané Johan Franzén (2+0) a Gustav Nyquist (1+1).

Vítězství Red Wings slavili i Češi, na premiérový bod kariéry v NHL čekající Andrej Nestrašil (ice time: 14:14) a obránce Jakub Kindl (18:48, 0+1). Posledně jmenovaný 27letý rodák ze Šumperka tentokrát absolvoval celý duel poté, co v předešlém souboji s Bostonem po tvrdém střetu u mantinelu odstoupil po necelých deseti odehraných minutách čistého hracího času.

„Bylo skvělé se odrazit k lepšímu výkonu a brát dva body. Ve středu to byl hodně mizerný zápas a moc jsem toho nepředvedl,“ řekl Zetterberg, jehož proti Maple Leafs motivoval předešlý nevydařený zápas s Bostonem. Po porážce 2:3 z nájezdů tehdy sebekriticky přiznal, že šlo o jeden z nejhorších zápasů jeho kariéry. O dva dny později již ale slavil čtyři asistence a vítězství.

Na Detroit nebude rozhodně v dobrém vzpomínat český zadák Toronta Roman Polák, jenž si odnesl do statistik hned tři záporné body do tabulky +/-.

Do sezony hokejisté Winnipegu vstoupili nadějným výsledkem 6:2 proti Arizoně. V následujících třech startech již ale pokaždé vyšli naprázdno: 0:3 se San Jose, 1:4 s Los Angeles a naposledy tým s jedinou českou brankářskou jedničkou ze současné NHL padl na domácím ledě 0:2 s Nashvillem.

Ondřej Pavelec pochytal 25 z celkových 27 ran Predators a byl zvolen třetí hvězdou duelu za hostující dvojicí, obráncem Antonem Volčenkovem (0+2) a bezchybným gólmanem Pekkou Rinnem (31 zákroků).

Skóre utkání otevřel v 17. minutě útočník Mike Ribeiro a na konečných 2:0 upravil výsledek v 48. minutě svou premiérovou trefou za Nashville kanonýr James Neal.

V souboji dvou celků ze dna tabulky Východní konference mezi Buffalem a Floridou padl pouze jediný gól. O výhru hostujících Panthers fotbalovým výsledkem 1:0 se postaral v 24. minutě útočník Sean Bergenheim.

15. Patrick Roy - 66

Český forvard v sestavě vítězů Tomáš Fleischmann i nadále čeká na svůj první bodový zápis sezony. Proti Sabres odehrál necelých čtrnáct minut čistého hracího času a jednou vypálil na branku Jhonase Enrotha, jenž dostal počtvrté z dosavadních pěti zápasů přednost před českým gólmanem Michalem Neuvirthem.

V dresu Floridy přispěl k výhře vychytanou nulou za 26 zákroků zkušený Roberto Luongo, pro kterého to bylo již 67. čisté konto kariéry v NHL. Jasná jednička Panthers se tak v historickém pořadí osamostatnila od legendárního Patricka Roye (aktuálně již trenéra Colorada) a vyrovnala Roye Worterse.

Buffalo - Florida 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka:
24. Bergenheim. Střely na branku: 26:35. Diváci: 17 864. Hvězdy zápasu: 1. Bergenheim (Florida), 2. Enroth (Buffalo), 3. Luongo (Florida).

Columbus - Calgary 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
3. Skille, 6. Johansen, 28. Calvert - 43. Raymond, 52. Jooris. Střely na branku: 26:31. Diváci: 15 987. Hvězdy zápasu: 1. Calvert, 2. Letestu, 3. Skille (všichni Columbus).

Toronto - Detroit 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
41. Santorelli - 10. a 26. Franzén, 39. Nyquist (Kindl), 46. Abdelkader. Střely na branku: 24:35. Diváci: 19 054. Hvězdy zápasu: 1. Zetterberg, 2. Franzén, 3. Nyquist (všichni Detroit).

Winnipeg - Nashville 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
17. Ribeiro, 48. J. Neal. Střely na branku: 31:27. Gólman Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Volčenkov (oba Nashville), 3. Pavelec (Winnipeg).

Edmonton - Vancouver 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
36. Vrbata, 60. D. Sedin (Vrbata). Střely na branku: 28:30. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Scrivens (Edmonton), 2. Miller, 3. Vrbata (oba Vancouver).

Anaheim - Minnesota 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
45. Cogliano, 52. Perry - 23. Zucker. Střely na branku: 26:28. Diváci: 17 306. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Cogliano, 3. Vatanen (všichni Anaheim).