Oblastní galerie. Původní Lázně císaře Františka Josefa ze začátku 20. století...

Oblastní galerie. Původní Lázně císaře Františka Josefa ze začátku 20. století ve stylu kombinujícím historizující sloh a secesi mají díky komínu mírně industriální nádech. | foto: Filip Šlapal, Ester Havlová, Tomáš Souček, Ivan Němec a archiv architektů

České skvosty. Nejlepších deset rekonstrukcí posledních let

  • 16
Na výsledcích architektonických soutěží je vidět, že čeští tvůrci jsou silnější v úpravách starších domů než v novostavbách. Z nejzdařilejších rekonstrukcí posledních let jsme vybrali desítku ověnčenou cenami.

1. Oblastní galerie

Kde: Liberec
Autoři: Jiří Buček - Sial architekti a inženýři
Dokončení: 2013
O stavbě: Původní Lázně císaře Františka Josefa ze začátku 20. století ve stylu kombinujícím historizující sloh a secesi mají díky komínu mírně industriální nádech. Architekt budovu proměnil na moderní galerii. Prostor bazénu zakrývají skleněné desky, interiér je laděný doběla, takže vyniká zdobení štuky a mramorem i dekorativní zábradlí. K budově přibyla minimalistická kostka depozitáře.
Ocenění: Grand Prix architektů 2014 - hlavní cena, Cena Klubu Za starou Prahu za rok 2013, nominace na Stavbu roku 2014. O oblastní galerii čtěte ZDE.

Nejkrásnější rekonstruce

2. Arcidiecézní muzeum

Kde: Olomouc
Autoři: Petr Hájek, Tomáš Hradečný, Jan Šépka - Hájek architekti, Šépka architekti (dříve HŠH architekti)
Dokončení: 2006
O stavbě: Olomoucký hrad prošel na přelomu tisíciletí výraznou rekonstrukcí. Část jeho interiérů architekti proměnili v muzeum, kde se v kontrastu střetá historická architektura mnoha stylů se současným pohledovým betonem, ocelí a sklem. Spojení starého s novým však působí nenásilně a přirozeně.
Ocenění: Stavba roku 2007, nominace na Mies van der Rohe Award 2005, nominace na Cenu Klubu Za starou Prahu za rok 2008

3. Bastion

Kde: Praha 2
Autoři: Miroslav Cikán, Pavla Melková - MCA Atelier
Dokončení: 2011
O stavbě: Bastion U Božích muk na pražském Karlově je součástí novoměstského opevnění. Cílem rekonstrukce byla úprava prostranství včetně průchodu z Nového Města do údolí a vybudování komorní restaurace. Tu architekti navrhli jako podzemní, aby nerušila panorama Prahy. Je zde zatravněná terasa s výhledem na město.
Ocenění: Grand Prix architektů 2012 – hlavní cena, nominace na Mies van der Rohe Award 2013, nominace na Cenu Klubu Za starou Prahu za rok 2012.
O Bastionu čtěte ZDE.

Bastion je součástí novoměstských hradeb - opevnění Prahy z doby Karla IV.

4. Radnice

Kde: Benešov
Autoři: Vladimír Krajíc, Radek Lampa, Josef Pleskot - AP Atelier
Dokončení: 1995
O stavbě: Radnice zabírala dva domy, architekti je mohli zbourat a nahradit novou budovou. Vnější podobu dvou domů však zachovali, včetně bizarní plastické fasády, k níž měla řada místních lidí vztah. Architekti ji ponechali jako jakési domovní znamení, druhou fasádu natřeli narůžovo. Halu uvnitř pojali bez pompéznosti, provokace a módních znaků jako dobrý, neměnný standard, kde je vše jasné, přehledné a do jisté míry konzervativní.
Ocenění: Grand Prix Obce architektů 1995 - hlavní cena

5. Reduta

Kde: Brno
Autoři: Antonín Novák, Eduard Štěrbák, Petr Valenta - DRNH architektonická kancelář
Dokončení: 2005
O stavbě: Barokní budova divadla Reduta na Zelném trhu je považovaná za nejstarší divadelní budovu ve střední Evropě. Renovací získala kromě divadelního využití i společenskou a reprezentativní funkci. K jednoduchým soudobým tvarům architekti jako odkaz ke svátečnosti přidali ornamentální zdobnost.
Ocenění: Grand Prix Obce architektů 2006 - cena za rekonstrukci, Stavba roku 2006, nominace na Mies van der Rohe Award 2007

Radnice zabírala dva domy, architekti je mohli zbourat a nahradit novou budovou.

Reduta.Barokní budova divadla Reduta na Zelném trhu je považovaná za nejstarší divadelní budovu ve střední Evropě.

6. Nádraží Svinov

Kde: Ostrava
Autor: Václav Filandr - Ateliér Filandr
Dokončení: 2006
O stavbě: Původní neobarokní nádraží Ostrava–Svinov pochází z roku 1845. Rekonstrukce byla součástí výstavby 2. železničního koridoru. Architekt upravil historickou budovu, přidal k ní moderní přístavbu vstupní haly v hi-tech stylu z oceli a skla. Zpracoval i podobu nového přednádražního prostoru s autobusovými zastávkami a vodními prvky. Přístavba je maximálně průhledná, takže historická část není zatlačená do pozadí.
Ocenění: Grand Prix architektů 2007 - cena za rekonstrukci, Stavba Moravskoslezského kraje 2007 - občanské stavby, Dům roku 2007 Ostrava, Taurus 2007

7. Nový Dvůr

Kde: Toužim-Dobrá Voda
Autoři: John Pawson, Jan Soukup - Atelier Soukup
Dokončení: 2004
O stavbě: Barokní usedlost na Karlovarsku se pod rukama významného britského architekta Johna Pawsona ve spolupráci s Janem Soukupem proměnila na moderní klášter trapistů. Dominanta opatství, minimalistický kostel nese typický Pawsonův rukopis. Pojetí kláštera vychází ze středověkých plánů pro cisterciáckou architekturu s důrazem na světlo, jednoduché proporce a jasné dělení prostoru.
Ocenění: užší výběr Mies van der Rohe Award 2005, Cena Klubu Za starou Prahu 2005

Nádraží Svinov. Architekt upravil historickou budovu, přidal k ní moderní přístavbu vstupní haly v hi-tech stylu z oceli a skla.

Nový Dvůr. Barokní usedlost na Karlovarsku se pod rukama významného britského architekta Johna Pawsona proměnila na moderní klášter trapistů.

8. Langhans

Kde: Praha 1
Autoři: Ladislav Lábus, Pavla Burešová, David Mareš, Lenka Dvořáková, Zdeněk Heřman - Lábus AA
Dokončení: 2002
O stavbě: Palác ve Vodičkově ulici v historii i dnes spjatý s fotografií postupně rostl na úzké hluboké parcele, při předposlední přestavbě dostal secesní fasádu. Rekonstrukce ho i ve stísněných urbanistických podmínkách dokázala zajímavě zvětšit. Starou strukturu architekti očistili, rozšířili do výšky a přidali i další křídlo do hloubky. O paláci Langhans čtěte ZDE.
Ocenění: Grand Prix Obce architektů 2003 - hlavní cena, Stavba roku 2003.

15. října 2011

9. Pavilon G

Kde: Brno
Autoři: Viktor Rudiš, Martin Rudiš, Zdenka Vydrová - Rudiš - Rudiš architekti Dokončení: 1996
O stavbě: Viktor Rudiš je známý jako projektant brněnského sídliště Lesná a autor československého pavilonu na Expo v Ósace 1970. Na rekonstrukci a dostavbě pavilonu G brněnského výstaviště pracoval se svým synem Martinem. Pavilon původně z 20. let minulého století je díky 45metrové věži sevřené mezi dvěma křídly nových hal dominantou výstaviště. Obě haly jsou pod zemí propojené.
Ocenění: Grand Prix Obce architektů 1996 - hlavní cena

Langhans. Palác ve Vodičkově ulici v historii i dnes spjatý s fotografií postupně rostl na úzké hluboké parcele, při předposlední přestavbě dostal secesní fasádu.

Pavilon G. Viktor Rudiš je známý jako projektant brněnského sídliště Lesná. Na rekonstrukci a dostavbě pavilonu G brněnského výstaviště pracoval se svým synem Martinem.

10. Atrium D na ČVUT

Kde: Praha 6
Autoři: Jiří Smolík, Zdeněk Rychtařík, Jiří Mašek, Štěpán Martinovský, Radka Machotková, Michal Tutter, Vojtěch Lstibůrek, Pavel Marek, Martin Šafránek - Vyšehrad atelier
Dokončení: 2008
O stavbě: Atrium dříve využívané jako hospodářský dvůr architekti zastřešili. Na jeho místě vznikla hala pro výuku budoucích architektů. Boxy, které jako by levitovaly nad zemí, zvyšují kapacitu prostoru. Plocha je variabilně dělitelná a přestavitelná pro výuku, výstavy i další akce. Přiznané technické provedení vychází z motta studie Továrna na nápady.
Ocenění: Grand Prix architektů 2009 - cena za interiér