Bostonský útočník David Krejčí v úspěšném nájezdu na gólmana Jimmyho Howarda z...

Bostonský útočník David Krejčí v úspěšném nájezdu na gólmana Jimmyho Howarda z Detroitu. | foto: AP

Krejčí zařídil výhru Bostonu, Erat s Hanzalem byli u dvou gólů Arizony

• 4
Útočník David Krejčí byl hlavní hvězdou středečního hokejového zápasu mezi Detroitem a Bostonem. Ve svém druhém startu v sezoně dal první gól a navíc přidal i rozhodující samostatný nájezd, díky čemuž po třech porážkách Bruins uspěli 3:2SN. Vydařený duel odehráli také útočníci Arizony Martin Erat (1+1) a Martin Hanzal (0+2) u výhry 7:4 nad Edmontonem.

Kvůli zranění z přípravného zápasu vynechal David Krejčí úvodní tři starty Bostonu v nové sezoně. Do akce se vrátil až v pondělí 13. října, kdy Burins smolně padli na domácím ledě 1:2 s Coloradem gólem Daniela Briera z poslední vteřiny řádné hrací doby. Série porážek obhájce prvenství v základní části NHL se tak natáhla už na tři duely.

Češi v NHL:

1. Tomáš Plekanec (MTL), 4z. - 5b. (4+1)
9. Martin Havlát (NJD), 3z. - 3b. (1+2)
10. Marek Židlický (NJD), 3z. - 3b. (0+3)
11. Jaromír Jágr (NJD), 3z. - 2b. (0+2)

Černou sérii se Bostonu podařilo ukončit až ve středečním představení na ledě Detroitu a hlavní podíl na tom nesl zmiňovaný navrátilec do sestavy Krejčí. Český centr se v řádné hrací době na remíze 2:2 podílel otevírací brankou z 6. minuty. Skvělou prací ve středním pásmu jej do brejku vyslal Chris Kelly a Krejčí s bránícím Jakubem Kindlem (ice time pouze 9:55) na zádech uspěl proti Jimmy Howardovi rychlou kličkou.

Vyšší čas na ledě (23:39) než Krejčí měl v zápase z hráčů Bruins pouze kapitán Zdeno Chára (28:08). Svůj velký přínos pro tým pak šternberský rodák potvrdil i v rozhodujícím penaltovém rozstřelu, kdy si zopakoval gólové zakončení proti Howardovi. Prosadil se i druhý střelec hostí z řádné hrací doby Reilly Smith, kdežto Tuukka Rask naopak zneškodnil pokusy Andreje Nestrašila (ice time: 11:07) a Gustava Nyquista.

„Byla to těžká výhra, ale zasloužená. Označil bych to za náš nejlepší zápas v dosavadním průběhu sezony,“ řekl zámořským novinářům kouč Bostonu Claude Julien, jenž nasadil poprvé i posilu z trhu volných hráčů, zkušené levé křídlo Simona Gagneho (v týdnu podepsal roční smlouvu na 600 tisíc dolarů).

První hvězdou vítězného utkání Arizony 7:4 nad tápajícím Edmontonem nemohl být zvolen nikdo jiný, než autor čtyř kanadských bodů Mikkel Boedker. Dánský forvard nastřílel svůj premiérový hattrick kariéry v NHL a navrch přidal jednu asistenci.

Zámořští novináři ocenili rovněž výkon Martina Erata, jenž byl jmenován druhou hvězdou díky bilanci (1+1). Třebíčský rodák se v minulé sezoně střelecky trápil.

První branky se dočkal až v únoru v pořadí 51. odehraném zápase a nakonec ročník, ve kterém přestoupil z Washingtonu do Arizony (tehdy ještě pod názvem Phoenix), zakončil s bilancí tří branek a 26 asistencí.

Dva kanadské body za asistence si do statistik připsal i Eratův parťák z útoku, urostlý centr Martin Hanzal. Coyotes tak mají po třech zápasech čtyři body, kanadský Edmonton se naopak krčí u dna tabulky Západní konference s pouhým jediným bodem a čtyřmi porážkami.

Po dvou výhrách 3:2SN nad Dallasem a 6:2 nad Buffalem favorizovaní hokejisté Chicaga poprvé v sezoně zaváhali, když na domácím ledě překvapivě podlehli 1:2 po prodloužení Calgary. Stalo se tak i přes výraznou střeleckou převahu Blackhawks v poměru 50:18.

Dlouho trvající stav 0:0 ukončil ve 32. minutě obránce Flames Dennis Wideman. Domácí favorit dokázal překonat skvělého Jonase Hillera až v 55. minutě, kdy za asistencí Patricka Sharpa a Jonathana Toewse využil přesilovou hru Andrew Shaw. V poslední minutě nastavení ale domácí zaskočil Mikael Backlund a bylo hotovo.

V sestavě vítězů figurovali Češi, útočník Jiří Hudler (ice time 16:35) a obránce Ladislav Šmíd (14:29), do statistik se ale nezapsali. Chicagu naopak kvůli zranění v horní části těla opět chyběl Michal Rozsíval.

Výsledky NHL

Detroit - Boston 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
9. Tatar, 43. Nyquist - 6. a rozhodující sam. nájezd Krejčí, 34. R. Smith. Střely na branku: 20:39. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí (Boston), 2. Howard, 3. Tatar (oba Detroit).

Chicago - Calgary 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
55. Shaw - 32. Wideman, 65. Backlund. Střely na branku: 50:18. Diváci: 21 112. Hvězdy zápasu: 1. Hiller, 2. Wideman (oba Calgary), 3. Shaw (Chicago).

Arizona - Edmonton 7:4 (2:2, 2:0, 3:2)
9., 50. a 60. Boedker, 14. Chipchura, 26. Murphy, 27. Klinkhammer (Erat, Hanzal), 53. Erat (Hanzal) - 2. a 55. Hall, 18. Fayne, 44. Arcobello. Střely na branku: 29:27. Diváci: 11 648. Hvězdy zápasu: 1. Boedker, 2. Erat, 3. Klinkhammer (všichni Arizona).