Nigerijci kontrolují teplotu lidem na mezinárodním letišti v Lagosu ve snaze...

Nigerijci kontrolují teplotu lidem na mezinárodním letišti v Lagosu ve snaze zabránit šíření eboly (6. srpna 2014). | foto: AP

Nigérie vítězí nad ebolou. Země chaosu jednala tvrdě a systematicky

  • 36
Epidemie eboly je nepředvídatelná, její konec v nedohlednu. Přesto existuje i pozitivní zpráva: Nigérie je na nejlepší cestě, aby šlo říci, že se krvácivé horečky zbavila.

Díky hojným zásobám ropy je ekonomicky nejsilnějším státem Afriky. Zároveň je zemí s temnou pověstí, kde se daří korupci a bídě. Nechvalné renomé mají i místní bezpečnostní složky, jež si neumějí poradit s radikálními islamisty z Boko Haram. Nyní však z Nigérie přichází optimistická zpráva. Zemi se (snad) podařilo zastavit nebezpečný virus eboly.

Z eboly je v USA předvolební téma

Snad... protože zbývá ještě jeden den, než bude moci Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně prohlásit vytouženou větu: ebola v Nigérii už není. Snad... protože nelze zaručit, že krvácivou horečku někdo do země znovu nezavleče.

Ebola pronikla do nejlidnatějšího afrického státu v červenci. Na letišti v Lagosu tehdy zkolaboval Američan liberijského původu Patrick Sawyer, jenž přiletěl z Monrovie. Po potvrzení eboly v jeho krvi kontinent obešla ještě větší hrůza. Pokud by se krvácivá horečka rozšířila v Nigérii, podobně jako v Guineji, Sieře Leone a Libérii, byla by to katastrofa. V zemi žije osmkrát více lidí než v oněch třech státech. Nigerijci jsou i více propojení se světem, kam také častěji létají.

Ebola ve světě

Jenže Nigérie chorobu nepodcenila a po menším zaváhání postupovala jako podle učebnice boje s virem, jenž se přenáší fyzickým kontaktem mezi lidmi. Sawyer putoval rovnou do nemocnice. Tam se během prvních 48 hodin, než se u něj potvrdila ebola, nakazilo 11 zdravotníků a jejich příbuzných (toť zaváhání). Pak ale úřady a humanitární organizace začaly fungovat.

Zdravotníci systematicky vyhledávali všechny, kdo se Sawyerem či nakaženými přišli do kontaktu. Mimořádný prezidentský dekret v pátrání po potenciálně nakažených mimo jiné umožnil úřadům přístup do záznamů z mobilů. Vypátrali tak na 800 lidí, kteří se ocitli v řetězci kolem Sawyera. Vláda zavedla i systém, jenž striktně monitoroval potenciální případy. A lidé s příznaky eboly museli do izolace.

List Guardian zároveň upozorňuje, že Nigérii pomohlo, že se stále potýká s obrnou, a tudíž má vyvinutý systém, jak dostat nemoc pod kontrolu. A ten nyní uplatnila.

„Byli velmi organizovaní. Vynaložili úsilí na vypátrání každého kontaktu. V USA byla manželka (tamní oběti eboly) ponechána pět dní s kontaminovanými věcmi. Tady dezinfikovali domy okamžitě,“ upozornila Eilish Clearyová z WHO. Zafungovala také osvěta.

Nakonec se v Nigérii nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo (včetně Sawyera). Od 8. září tam nezaregistrovali žádný nový případ, a pokud se na tom nic nezmění, WHO bude moci zmíněnou větu pronést v pondělí (předepsaných 42 dní od posledního potvrzeného případu).

Z dalších zemí pozitivní zprávy nepřicházejí

Z ostatních afrických zemí ovšem pozitivní zprávy nepřicházejí. „Současná epidemie je naprosto nepředvídatelná. Situace se neustále proměňuje. V některých oblastech už byl relativní klid, ale v posledních dnech počet nemocných opět prudce stoupl, třeba v guinejském Konakry. Během léta tam bylo jen několik případů, ale za poslední měsíc se léčebná centra znovu zaplnila,“ řekla MF DNES Míla Janišová z organizace Lékaři bez hranic. Katastrofální je situace hlavně ve velkých městech Libérie.

Nigérie, kam se ebola dostala stejně jako do USA letecky, měla i trochu štěstí. Sawyer se totiž dostal okamžitě do moderní nemocnice. Kdyby ji do země zavlekl někdo po zemi a přišel do odlehlého regionu, kde chybí vyspělé lékařské zařízení, mohla se rozšířit více. I tak ale Nigérie může být vzorem.

Ebola: nejnebezpečnější nákaza dnešní doby:

17. října 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video