Letoun JAS-39 Gripen českých vzdušných sil v islandském Keflavíku | foto: Miroslav Řípa, AP Island

České gripeny střeží nebe na Islandu i doma. NATO si stíhače prověřilo

  • 23
Mise nad Islandem začala. Od středečního rána jsou čeští stíhači s gripeny zodpovědní za ochranu vzdušného prostoru ostrova a jeho okolí. Nepřetržitou pohotovost budou držet až do prosince. Zároveň dál zajišťují ochranu České republiky.

„Úkolové uskupení je připraveno. Pracujete pro NATO a daleko od domova. Přeji vám bezpečné létání a v prosinci šťastný návrat domů,“ řekl českým letcům na Islandu plukovník Thomas Leibinger, šéf zvláštní komise, která si české stíhače na ostrov přijela prověřit.

Mise na Islandu

Čeští letci s pěti stroji JAS-39 Gripen od středeční šesté hodiny ráno střeží Island v rámci alianční mise Air-Policing. Island vlastní letectvo nemá, a tak se v jeho ochraně střídají někteří spojenci z NATO. Pohotovost okamžitě vystartovat budou čeští letci držet nepřetržitě až do začátku prosince.

Na Island dorazily nadzvukové stroje minulý pátek po čtyřech a půl hodinách letu v doprovodu italského tankeru KC-767. „Během víkendu byly provedeny všechny nezbytné práce podle dokumentace a byla změněna konfigurace podvěsů letounů na požadovaný stav k plnění operačního úkolu,“ konstatoval velitel skupiny inženýrsko-leteckého zabezpečení Jan Ďucha.

Už v pondělí absolvovali čáslavští stíhači první cvičné lety, v úterý pak následovaly lety certifikační. Dvoudenní letové akce bedlivě sledovala na islandském letišti Keflavík zvláštní komise ze střediska vzdušných sil CAOC (Combined Air Operations Centre) v německém Uedemu. Ta hodnotila, zda je jednotka připravená a schopná držet pohotovost na Islandu a zároveň bránit vzdušný prostor doma v Česku. Certifikaci čeští letci i pozemní personál zvládli.

„Během čtyř pondělních letů měl letecký pozemní personál možnost dopilovat všechny procedury nezbytné pro efektivní a bezpečnou obsluhu letounů v náročných klimatických podmínkách místního letiště,“ doplnil Ďucha.

Vzdušné síly Armády České republiky tak nyní opět po letech drží nepřetržitou pohotovost ve dvou zemích najednou. Podobně jako v letec 2009 a 2012, kdy letci chránili vždy po několik měsíců vzdušný prostor nad trojicí pobaltských republik - Litvou, Lotyšskem a Estonskem.

Podívejte se, jak gripeny asistují letounu, který se ocitne v potížích:

13. října 2014

, natoaktual.cz

Video