Kurdům bychom měli poskytnou zbraně a možná i gripeny, míní Zeman | foto: Petr Topič, MAFRA

Dodejme Kurdům zbraně, vyzval Zeman. Nevyloučil ani nasazení gripenů

  • 306
Česká republika by měla postupovat razantněji proti Islámskému státu a poskytnout Kurdistánu na obranu proti islamistům vedle munice také zbraně. Ve středu to v rozhovoru pro ČTK uvedl prezident Miloš Zeman, který nevyloučil ani nasazení gripenů v boji s islámskými radikály.

„Vy víte, že Kurdistánu zatím dodáváme munici, ale Kurdistán potřebuje nejenom munici, Kurdistán potřebuje i zbraně,“ uvedl Zeman. „Já samozřejmě vítám rozhodnutí české vlády poslat tu munici, jenom bych si přál, aby ta podpora byla ještě výraznější,“ poznamenal dále.

Islámský stát

Zeman naráží na v srpnu schválenou dodávku 500 tun munice pro kurdské bojovníky. Česko iráckým Kurdům dodalo výzbroj ze starších zásob, které už kvůli přezbrojení nepotřebuje. Kurdové obdrželi deset milionů nábojů do kalašnikovů, osm milionů kusů munice do kulometů, pět tisíc nábojů do pancéřovek a stejný počet ručních granátů (více o české dodávce munice se dočtete zde).

Prezident si dovede představit i další zapojení Česka do boje proti islamistům, včetně nasazení gripenů. „No, tak ani to bych nevylučoval, ale myslím si, že Spojené státy mají v této oblasti daleko účinnější letecké síly a naše gripeny teď plní svoji funkci jednak na Islandu, jednak v Pobaltí,“ poznamenal.  Zeman však opomněl dodat, že mise gripenů v rámci ochrany vzdušného prostoru pobaltských zemí skončila už 4. ledna 2013.

Zeman zároveň vyjádřil přesvědčení, že by příspěvkem v boji proti Islámskému státu bylo i umístění jedné roty v počtu 150 mužů na Golanské výšiny, kde operují organizace napojené na islamisty (více o možném vyslání vojáků na Golanské výšiny se dočtete zde). Uvedl také, že brzy přijme prezidenta iráckého autonomního Kurdistánu Masúda Barzáního.

Barzání požádal mezinárodní společenství o pomoc už v srpnu. Spojené státy a Francie oznámily, že Kurdům zbraně již dodaly, export zbraní schválili mimo jiné i italští poslanci.

Kurdové dobyli strategické návrší

Zeman k větší pomoci Kurdům vyzval během nekončících bojů o kurdské město Kobani. Islamisté se snaží strategické město dobýt již několik týdnů. Kurdským jednotkám pomáhají město, ležící na hranici s Tureckem, bránit Spojené státy a jejich spojenci cílenými leteckými údery. Postup islamistů se díky těmto útokům podařilo alespoň na nějakou dobu zastavit.

Kurdští bojovníci z hlavní obranné jednotky YPG, která brání Kobani, v posledních hodinách začali se západními spojenci mnohem více komunikovat a útoky na radikály jsou nyní mnohem přesnější. „Zástupci velení YPG sdělují koalici, kde se nacházejí islamistické cíle, a nálety se podle toho zaměřují,“ řekl agentuře Reuters mluvčí YPG Polat Can.

Výbuchy raket zahalily město Kobani kouřem:

„Někteří z příslušníků Islámského státu se stáhli, jiní se přeskupili a vrátili. Ale protože k náletům dochází po vzájemné koordinaci, cíle zasahují velmi přesně,“ dodal.

Agentura Reuters informovala, že syrští Kurdové v úterý dobyli zpět strategické návrší u Kobani. Jejich boj s extremisty je však velmi obtížný, protože mají k dispozici jen lehké zbraně, zatímco islamisté používají tanky, dělostřelectvo i automobily naložené výbušninami.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic. Pokud by město padlo, ovládl by Islámský stát souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Aleppo. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka přes 180 tisíc lidí.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video