Válková zkritizovala kvůli útoku ve Žďáru justici, zvažuje kárné postihy

  • 186
Okresní soud v Opavě zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když rozhodoval o propuštění útočnice ve žďárské střední škole z ústavní léčby. Myslí si to ministryně spravedlnosti Helena Válková. Příslušný spis hodlá důkladněji prostudovat a zváží i návrh na kárný postih příslušného soudce i státního zástupce.

Válková ve středu uvedla, že pokud se její předběžný názor po prostudování spisu potvrdí, jsou kárné postihy soudce i zástupce, který se proti rozhodnutí o přeměně ženina ochranného léčení na ambulantní neodvolal, na místě.

Útok na studenty ve žďárské škole

„Bohužel, dospívám k závěru, že soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný,“ prohlásila ministryně.

Spis, který si od opavského soudu vyžádala, není příliš rozsáhlý. Jednání o propuštění ženy z ústavu trvalo podle odhadu Válkové zhruba půl hodiny.

„Soud vyšel z vyjádření psychiatrické léčebny, které nebylo příliš zevrubné, a bez důkladného dokazování dospěl k závěru, že byly naplněny podmínky trestního řádu pro přeměnu léčení z ústavního na ambulantní,“ podotkla. Dodala, že státní zástupce žádné doplnění dokazování nenavrhl a všichni se vzdali práva na odvolání, takže rozhodnutí soudu neobsahuje písemné odůvodnění.

Mluvčí opavského soudu Tomáš Kamrádek nejprve slova ministryně asi deset minut studoval a poté uvedl, že se k nim nebude nyní vyjadřovat. „Paní ministryně má na takový postup právo,“ konstatoval pouze.

Podle Válkové vyvstává i otázka, proč už soud, který rozhodoval o uložení ústavní ochranné léčby, neuložil u tak nebezpečné pacientky s diagnózou paranoidní schizofrenie zabezpečovací detenci. Detence je přitom nejpřísnějším možným opatřením pro obdobné pachatele a může trvat i doživotně. „Na tuto otázku nedovedu dát odpověď, ale myslím si, že soud zvažoval všechna pro a proti. Zřejmě se domníval, že uložení ochranného léčení postačuje,“ uvedla ministryně.

Premiér Bohuslav Sobotka Válkové, ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi a ministrovi školství Marcelu Chládkovi uložil, aby do konce listopadu předložili vládě zprávu, která se bude zabývat možnými pochybeními v této kauze a navrhne systémová opatření. Válková naznačila, že ze strany resortu spravedlnosti by návrh mohl spočívat v nové povinnosti pro soud nespoléhat se při přeměně ústavního ochranného léčení pouze na jediný znalecký posudek.

„Dá se uvažovat o tom, aby v určitých případech bylo obligatorně nařízeno, aby se vyžádal další posudek než ten, které poskytuje pacientovo zařízení. U něj totiž chybí pohled zvnějšku, někoho nezávislého,“ řekla.

Doplnila, že podle vyjádření psychiatrů, kteří o ženu po jejím propuštění z ústavu pečovali ambulantně, pacientka údajně pravidelně docházela na léčbu a brala předepsané medikamenty. V jejím chování prý nezaznamenali nic nápadného.

Šestadvacetiletá útočnice ubodala v úterý ve žďárské škole studenta, další dvě studentky a zasahujícího policistu zranila. Policie ji dnes obvinila z vraždy a braní rukojmích, hrozí jí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Před dvěma lety tato žena útočila ve škole v Havířově, soudy ji poté poslaly do ústavního ochranného léčení, z nějž byla letos propuštěna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue