Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto: Petr Topič, MAFRA

Takoví lidé musí mít víc překážek, řekl Němeček o útočnici ze Žďáru

  • 38
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček míní, že by měli vyvodit osobní odpovědnost lidé, kteří umožnili, aby psychicky nemocná žena, která už dříve útočila na děti, zabila šestnáctiletého studenta ve Žďáru nad Sázavou. „Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili,“ řekl Němeček.

Lze vůbec zabránit, byť ojedinělým případům, pokud jsou pacienti trpící paranoidní schizofrenií léčeni ambulantně, ne ústavně, aby u někoho z nich nedošlo k takovému zkratu, že by mohli být nebezpeční svému okolí?
Stoprocentně asi nikdy nezabráníme ničemu. Ale když si zanalyzujeme tento případ, tak ta žena neútočila poprvé. Problém je to, že tam útok byl už před rokem a půl a že se tato žena poté, co už jednou ohrozila děti, tak lehce dostala ven, aniž by si soud vyžádal znalecký posudek. Když potom nějakým způsobem selhal ambulantní dohled, tak něco v tom systému není v pořádku. Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili. Tady nemusela překonávat skoro nic.

Útok na studenty ve žďárské škole

Skončil už šéf opavské psychiatrické léčebny. Budou podle vás „padat další hlavy“?
Oceňuji krok pana ředitele Drábka, že přijal svůj díl zodpovědnosti, ale myslím si, že mnohé instituce tady pochybily mnohem více než psychiatrická nemocnice a já bych byl velmi rád, aby i ostatní aktéři této události, kteří mají svůj díl zodpovědnosti na tom celém řetězci chyb, vyvodili podobně osobní zodpovědnost jako pan ředitel Drábek. Budu velmi čekat, jak se zachovají představitelé justice.

Můžete pojmenovat všechny instituce, které máte na mysli?
Samozřejmě není úplně na mně, abych posuzoval konkrétní díl viny u všech, kteří se na tom podíleli, to je v kompetenci jiných resortů. Ale když si vezmeme ten proces, kterým se dostala ta dotyčná ven, od návrhu ošetřujícího lékaře v psychiatrické léčebně, po klíčové rozhodnutí okresního soudu, poté opět soudní zajištění ochranné léčby ambulantní, všude tady je třeba, aby byla vyvozena zodpovědnost a aby bylo pečlivě prošetřeno, jestli ti lidé postupovali, jak mají. I s ohledem na znalost toho, že ta žena již ohrozila děti.

Souhlasíte s premiérem Sobotkou, že to podle něj může být spíše systémová chyba, než řetězec chyb jednotlivců?
Tak to už jsme u takové filozofické otázky, když je v systému umožněn řetězec chyb jednotlivců, tak ten systém asi není nastaven úplně dobře z hlediska zpětných vazeb a kontrol.

Jak se díváte na možnost využívání detenčních ústavů?
To je jedna z věcí, o které jsme s panem ředitelem Drábkem hovořili. Podle jeho názoru je detenční ústav optimálním řešením, ale z jeho slov vyplynulo, že v rozhodovací praxi soudů zatím není pro něco takového velká ochota. Chtěl bych to osobně probrat s paní ministryní spravedlnosti Válkovou, co v tom můžeme dělat, protože se domnívám, že ochrana společnosti před takto nebezpečnými jedinci nemůže zůstat jen na zdravotnických zařízeních, ale že by k tomu tato speciální zařízení, jako jsou detenční ústavy, mohly sloužit.

A pokud jde o ambulantní léčbu? Tam je možná nějaká změna?
My jsme zřizovateli Psychiatrické nemocnice Opava, tam jsme tu informaci dostali hned. My v podstatě ani nemáme nárok jako Ministerstvo zdravotnictví vědět, který ambulantní psychiatr léčbu zajišťoval. To je všechno v kompetencích soudu, aby zajistil pravidelný dohled nad tím jednotlivcem, aby bylo hlášeno dohlížejícímu soudu, že ten jednotlivec se té léčbě podrobuje. A k tomu informace nemám. Předpokládám, že se to podaří po linii ministryně spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman zvažuje vyznamenání toho chlapce, který zahynul. Byl byste také pro? Co z toho ta rodina bude mít, když její syn, který je mrtev, dostane vyznamenání „in memoriam“?
Podívejte, jako rodiče asi víme, že by nám nic nenahradilo naše děti, kdyby se něco podobného stalo. Na druhé straně by to určitě bylo na místě. Ale té rodině to toho chlapce nevrátí. 

Svědectví ze školy. Útočnice ve Žďáru chtěla, aby ji zastřelili:

14. října 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video