Už bývalý ředitel Psychatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek na archivním snímku z roku 2005. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šéf psychiatrické nemocnice v Opavě po útoku ve žďárské škole odstoupil

  • 545
Ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek rezignoval na svou funkci. Dohodl se na tom ve středu ráno s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Ten si primáře předvolal kvůli případu propuštěné pacientky, která zaútočila ve Žďáru nad Sázavou.

„Všichni vědí, že jsme nemohli nic ovlivnit. Vše proběhlo lege artis, ale neustál jsem silné mediální tlaky. Je mi téměř 68 let, proto jsem se rozhodl rezignovat, i když jsme neudělali žádnou chybu,“ řekl Drábek.

Dodal, že pokud se někde stala chyba, tak zřejmě při dohledu soudu nad ochrannou ambulantní léčbou. Drábek vedl opavskou psychiatrickou nemocnici od února 1991, tedy takřka 24 let. Nyní ho nahradí dosavadní zástupkyně ředitele a ekonomicko-obchodní náměstkyně Lydie Hadamčíková.

„Situace se nakonec vyvinula tak, že pana ředitele Drábka situace, ke které došlo, ta lidská tragédie, velmi osobně zasáhla a rozhodl se podat rezignaci, kterou jsem přijal,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Soudní spis míří na ministerstvo spravedlnosti

Ze schůzky s ředitelem podle ministra vyplynulo, že je velký problém přemístit duševně nemocného člověka z psychiatrické nemocnice do doléčovacích detenčních ústavů. „Nastal čas, aby se zvážilo, zda by se nemělo více myslet na ochranu společnosti,“ dodal ministr zdravotnictví.

Němeček také řekl, že zřejmě pochybil i Okresní soud v Opavě, který si nevyžádal oponentní znalecký posudek. „Znalecký posudek se vyžaduje tehdy, když je ve věci nějaký rozpor. V tomto případě ale byla stanoviska lékaře i znalce shodná,“ reagoval mluvčí opavského soudu Tomáš Kamrádek.

Podle informací iDNES.cz se do věci vložilo i ministerstvo spravedlnosti, právě tam byl zaslán soudní spis týkající se rozhodování o ženě z Havířova.

Ředitel Drábek už v úterý řekl, že pacienty s duševní poruchou nelze nuceně hospitalizovat. „Znalci a soud rozhodli o tom, že žena po absolvování ochranné léčby nemusí do detenčního ústavu, ale může se léčit ambulantně,“ upozornil.

Soud rozhodoval na základě znalců a lékařů

Šestadvacetiletá Barbora Orlová, která trpí paranoidní psychózou, zaútočila poprvé v květnu 2012 v havířovské základní škole, kde pobodala družinářku a takřka dvě hodiny držela jako rukojmí sedmiletou dívenku. Skončila v opavské Psychiatrické nemocnici na ženském psychotickém oddělení a Krajský soud v Ostravě v lednu 2013 rozhodl o ochranné ústavní léčbě.

Po roce nemocnice navrhla změnu typu léčení.

„Spolupracovala, nebyly s ní žádné problémy, proto byla po čase přeřazena na oddělení s otevřeným psychoterapeutickým režimem. Prošla několik oddělení a poté nařídil soud ochrannou ambulantní léčbu,“ uvedla primářka opavského oddělení určeného pro léčbu ženských psychóz Vlasta Hanušková.

O změně ústavní léčby na ambulantní pak letos v únoru rozhodl Okresní soud v Opavě. „Rozhodnutí padlo na základě znaleckých posudků a lékařských zpráv, nikdo se neodvolal,“ uvedl mluvčí opavského soudu Tomáš Kamrádek.

Žena odešla z nemocnice v březnu a měla docházet k ambulantnímu psychiatrovi. Na to měla dohlížet havířovská pobočka Okresního soudu v Karviné. 

Svědectví studentky, která popisuje útok ve škole:

14. října 2014

,