Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Schizofrenici se musí léčit. Jinak mohou být nebezpeční sobě i okolí

  • 20
Halucinace, nepříjemné zvuky, cizí hlasy, ale i vibrace. To jsou jen některé pocity, které prožívají schizofrenici. Mezi veřejností stále koluje, že jsou tito lidé okolí nebezpeční. Zvláště když se za poslední dobu objevil již několikátý případ, kdy takto nemocný člověk někoho napadl nebo zabil.

Spíše než násilí na druhých se ale podle odborníků schizofrenici dopouštějí násilí sami na sobě. Čtyřicet až padesát procent osob nemocných schizofrenií se pokusí o sebevraždu, dvanáct procent úspěšně.

Psychiatři proto často vyzývají ke spolupráci i rodinné příslušníky, kteří by pomohli nemocnému dodržovat pravidelný režim včetně podávání léků. 

Nemocné osoby se totiž častěji dopouštějí násilných trestných činů pouze tehdy, když se nepodrobují řádné léčbě. (O případu schizofreničky, která vraždila na střední škole, čtěte zde)

„V první řadě záleží na pacientovi, jak na léčbu reaguje a jak spolupracuje, důležitý je také postoj rodiny pacienta, jeho přátel a samozřejmě velký vliv má též ošetřující lékař. Pacienti však často o všech svých možnostech ani nevědí,“ uvedl profesor Cyril Höschl.

Nespolupráce v léčbě je u schizofreniků velmi častá. Velké procento nemocných předepsané léky brzo po propuštění z hospitalizace přestává brát. 

„V případě, že člena rodiny nelze k léčbě přesvědčit, existuje možnost nedobrovolné hospitalizace a léčby. Ta je možná v případě, že je nemocný člen rodiny nebezpečný sobě, nebo svému okolí. V případě, že má pacient sebevražedné sklony, nebo se chová agresivně nebo násilně a nebo v důsledku ztráty náhledu na poruchu dělá věci, které bezprostředně ohrožují jeho nebo jiné, lze zavolat záchranku. Ta pacienta dopraví k psychiatrickému vyšetření. Psychiatr pacienta vyšetří, a když ho shledá nebezpečným, může zahájit nedobrovolnou hospitalizaci,“ odpověděl na stránkách pražské Ústřední vojenské nemocnice lékař Juraj Mikuláš. 

17. října 2012

Podívejte se ve videu, co prožívají schizofrenici

Pomůže jen správná léčba

Schizofrenie postihuje rovnoměrně ženy i muže. První příznaky této duševní choroby se přitom u mužů dostavují mezi 16. a 25. rokem. U žen o něco později, nejčastěji mezi 25 a 30 lety. 

Nemoc se projevuje hlavně bludy a halucinacemi, pacienti mají často pocit, že je někdo pronásleduje, přepadají je nutkavé myšlenky, slyší hlasy.

Diagnózu stanovuje psychiatr na základě pozorování a rozhovoru s nemocným, neexistují žádná objektivní laboratorní vyšetření, která by nemoc stanovila.

Příběh dívky se schizofrenií

V České republice touto nemocí trpí přibližně 100 000 pacientů, diagnostikovaných je ovšem pouze 95 procent z nich, tedy 95 000 pacientů. Léčí se jich ale ještě výrazně méně, pouze 66 500 pacientů. Důvodem, proč je léčena pouze část pacientů, je zejména fakt, že mnoho z nich ji odmítá.

Schizofrenie se dá léčit, ale nikoli vyléčit. Správně léčený pacient může vést normální život jako ostatní. Pokud se ale nezačne včas léčit, může dojít k tomu, že ublíží sobě nebo někomu jinému.

Nemocní dostávají antipsychotika a podrobují se odborné terapii. Součástí léčby je také pomoc začlenit takového člověka do běžného života nebo i do zaměstnání.