Útočnice ve Žďáru nad Sázavou v úterý poranila policejního vyjednavače (14. 10. 2014). | foto: Jiří Bárta

Policista: Žďár je mimořádný případ, vyjednavač bývá zraněn málokdy

  • 516
Pachatelka ve Žďáru nad Sázavou poranila i policejního vyjednavače, když chránil jednu ze studentek. „On za cenu svého zdraví, které riskoval, zasáhl. Myslím, že to té dívce zachránilo život,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz šéf českých policejních vyjednavačů Miroslav Vymyslický. Obecně je podle něj vždy lepší vyjednávat.

Ve Žďáru nad Sázavou útočnice v úterý zabila chlapce a zranila další lidi, včetně policejního vyjednavače (o případu čtěte zde). Jak byl zraněn?
Byl to trochu neobvyklý případ. Vyjednavač se snažil zachránit dívku, kterou žena držela jako rukojmí a která krvácela. Snažil se ji nějak ošetřit, ovázat. Proto se dostal tak blízko a proto bezpečnostní opatření nebyla standardní. On v podstatně za cenu svého zdraví, které riskoval, zasáhl. Myslím, že to té dívce zachránilo život.

Vyjednavač pomohl ohrožovaným studentkám

Policejnímu vyjednavači se ve žďárské škole podařilo vyjednat, aby mohli zdravotníci ošetřit jednu ze zraněných studentek. „I dále pokračoval v cílené komunikaci s nebezpečnou pachatelkou, která bezprostředně ohrožovala druhou studentku, kterou měla ve své těsné blízkosti, a s nasazením vlastního života a zdraví se snažil dívku zachránit,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Pachatelka poranila vyjednavače i studentku, záchranáři oba převezli do nemocnice.

Zažil jste během vaší práce podobný případ, kdy útočník ohrožoval děti ve škole?
Podobný případ jsme měli a týkal se stejné útočnice. Já jsem u toho přímo nebyl, ale kolegové z Ostravy asi před dvěma roky řešili případ té samé ženy, která zadržovala malou holčičku (více čtěte zde). Trvalo to nějakou dobu, potom se zásahové jednotce podařilo zakročit. S tou paní se předtím nějakou dobu mluvilo, vyjednávalo. Byla duševně mimo normu. Poté byla hospitalizovaná v psychiatrické léčebně, ale dostala se ven. Člověk, který je v takovémto stavu, by neměl volně chodit mezi lidmi.

Úterní zásah tedy nebyl zcela standardní. Jak akce probíhá obvykle?
Vždy nejvíc práce leží na bedrech operačního střediska policie, které musí na místo poslat všechny potřebné prostředky. V takovýchto mimořádných situacích to bývá především zásahová jednotka a policejní vyjednavač. Ten se pokusí komunikovat s osobou, která zadržuje rukojmí a pokud možno ji přesvědčit, aby rukojmí propustila.

Miroslav Vymyslický

Národní koordinátor krizového vyjednávání Policie ČR. Policejním vyjednavačům šéfuje již třináctý rok.

Šéf českých policejních vyjednavačů Miroslav Vymyslický

Stává se často, že je při tom vyjednavač zraněn?
Těch případů je naštěstí minimum. Stalo se to dosud snad jen jednou. Vyjednavači jsou na místě většinou s policejní zásahovou jednotkou, která se stará o jejich bezpečí.

Jsou nějak chránění, mají na sobě třeba neprůstřelné vesty?
Určitě, mají možnost použít ochranné prostředky. Jedním z nich je neprůstřelná vesta.

Jak se liší způsob vyjednávání, když je útočník například pod vlivem drog?
Vždycky se vyjednávání musí přizpůsobit okamžitému stavu člověka, se kterým se vyjednává. Samozřejmě látky, které ovlivňují myšlení a chování, jsou pro nás vždycky větší problém.

Když je člověk agresivní, zdrogovaný, má vůbec smysl pokoušet se s ním vyjednávat?
To záleží na situaci. Pokud je schopen vnímat situaci a to, co mu vyjednavač říká, tak je vždy lepší vyjednávat než ohrozit život a zdraví policistů, kteří musí zasahovat.

Jak často se stává, že je útočníkem žena?
Ne úplně často. Poměr případů je tak osmdesát procent muži, dvacet procent ženy, ale stává se to.

V Česku dosud nebylo příliš běžné, že by někdo útočil ve škole. Myslíte, že těchto případů přibývá?
Vzhledem k tomu, že jsme jich dříve měli velmi málo a v poslední době se objevují, tak se zdá, že společnost se trochu mění. Je pravda, že takovéto případy jsme dříve řešit nemuseli.

S kým tedy vyjednáváte nejčastěji?
Vyjednavači obecně v osmdesáti procentech případů řeší demonstrování úmyslu sebevraždy v rámci integrovaného záchranného systému.

Podívejte se na reportáž z místa tragédie:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video