Lukáš Vácha rozehrávku stihl, i když měl za zády Askhata Tagybergena. | foto: AP

Kazachstán - Česko 2:4, zdařilý start kvalifikace Eura pokračuje

• 849
Astana (Od našeho zpravodaje) - Čeští fotbalisté potvrdili zdařilý vstup do kvalifikace mistrovství Evropy 2016. Po výhrách nad Nizozemskem a Tureckem zvládli i utkání v Kazachstánu, kde vyhráli 4:2. Ve skupině A tak mají maximální možný počet bodů.

„Výsledek odpovídá průběhu hry. V kombinaci jsme byli lepší než v předchozích zápasech, kdy proti nám stáli kvalitnější soupeři,“ prohlásil po závěrečném hvizdu trenér Pavel Vrba do kamery České televize.

V Astaně se musel obejít bez kapitána Rosického, kterého do utkání nepustilo zraněné lýtko. V základní sestavě ho nahradil Kolář, jenž od první minuty naskočil v národním týmu poprvé po více než dvou letech. „Věřil jsem, že to tým zvládne i bez Tomáše Rosického, protože získává psychickou sílu,“ podotkl Vrba.

A tušil správně. Byl to právě plzeňský záložník, který ve 13. minutě přiklepl míč Dočkalovi, jenž z osmnácti metrů napřáhl a pravačkou otevřel skóre - 0:1. Brankář Sidělnikov se po přesné střele k pravé tyči natahoval marně.

Radující se fotbalisté hodnotí vítězný zápas nad Kazachstánem:

S nadsázkou jde říct, že v tu chvíli bylo hotovo. Zatím vždy, když se Dočkal v reprezentačním dresu trefil, tak čeští fotbalisté vyhráli... Už to platilo ve čtyřech případech včetně dvou posledních utkání proti Turecku a Nizozemsku.

„Kouzlo je v tom, že ty zápasy šly rychle po sobě a na mě zrovna přišlo takové období, kdy to padá a věřím si,“ uvedl Dočkal.

6.Turecko30122:61

Série pokračuje i po zápase na umělé trávě v Astaně proti Kazachstánu. Čeští fotbalisté totiž vedení v dalším průběhu utkání navyšovali.

Těsně před přestávkou padl druhý gól po sparťanské spolupráci. Z pravé strany centroval Kadeřábek a Lafata před odkrytou bránou doklepával levou nohou.

Také třetí gól si připsal jeden z pěti zástupců mistrovské Sparty v základní sestavě. Po Dočkalově centru do pokutového území se z první prosadil Krejčí, kterému navíc finští rozhodčí v prvním poločase neuznali kvůli ofsajdu trefu hlavou.

Tři minuty před koncem utkání se prosadil ještě Necid, který za reprezentaci nastoupil poprvé po dvou letech a čtyřech měsících. V národním týmu se trefil poosmé, stejně jako Lafata.

Známkování

Ohodnoťte výkon českých fotbalistů

Vyhrál lepší tým. Česko zápas kontrolovalo a nedostávalo se do problémů. Potvrdilo roli favorita. Nic na tom nezměnily ani dva góly domácích za rozhodnutého stavu.

V prvním poločase se Kazachstán do šancí skoro nedostával, jen dvakrát špatně střílel Chižničenko. Vážnější příležitosti si domácí vytvořili až po přestávce. Ale Logviněnko trefil tyč a Chižničenko hlavičkoval mimo.

Nakonec však gólman Čech přece jen inkasoval. Za stavu 3:0 Dočkal po rohovém kopu smolně odhlavičkoval míč k Logviněnkovi, jenž zblízka dorazil míč do brány. Byť gól nic neřešil, fanoušci si ho užívali i tak.

Kazachstán měl navíc poslední slovo, neboť za stavu 4:1 Logviněnko ještě jeden gól. Kazachstán - Česko, konečný výsledek 2:4.

„Ve druhé půli to bylo nahoru dolů, což se nám zas tolik nelíbilo. Ale v první půli jsme si vypracovali solidní náskok. Bylo by drzé říci, že jsem zápas kontrolovali, ale za stavu 3:0 jsme tam měli další šance,“ hodnotil zápas český kouč.

Zpočátku se zdálo, že větším „soupeřem“ je umělý trávník, který v Astaně nemá nejvyšší kvalitu. Svěřenci trenéra Vrby se s ním chvíli sžívali. Míč měl úplně jiný odskok než na přírodním povrchu.

I tuto záludnost ovšem Dočkal, Kolář, Krejčí a spol. zvládli a připsali si do tabulky skupiny A další tři body. Na kontě jich nyní mají devět. Před začátkem bojů o postup na Euro 2016 přitom šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta řekl: „Když po těchto třech zápasech budeme mít čtyři a více bodů, tak budu spokojený.“

Po výhře v Astaně spokojeně říkal: „Devět bodů je nádhera a fanoušci se mají na co těšit do Plzně na poslední letošní zápas s Islandem. Bude to asi jeden z rozhodujících zápasů kvalifikace, protože to vypadá, že Island bude náš největší soupeř v boji o druhé místo.“

Česká reprezentace přivítá Iskanďany 16. listopadu.