Hrabáče chová v Evropě jen osmnáct zoologických zahrad. V té pražské jsou...

Hrabáče chová v Evropě jen osmnáct zoologických zahrad. V té pražské jsou nepřetržitě již pětatřicet let a za tu dobu se podařilo úspěšně odchovat tři mláďata. | foto: Peter Hamerník, Zoo Praha

Mládě hrabáče v pražské zoo přes veškerou snahu chovatelů uhynulo

  • 10
Jedno z nejzvláštnějších mláďat, jaké se kdy v pražské zoo narodilo, přes veškerou péči matky a chovatelů dopoledne uhynulo. I tak tento malý „mimozemšťan“, kterého malý hrabáč kapský připomínal, přinesl naději do budoucna. Samice Kvída se totiž tentokrát projevila jako výborná matka.

Chovatelé se u mláděte, které se narodilo ve čtvrtek v podvečer před zraky návštěvníků (podrobnosti zde), po celou dobu střídali v nepřetržitých službách.

Od Kvídy začalo sát mléko v pátek ráno, v sobotu už ale občas pít přestávalo, a to i na celé hodiny. Proto ho chovatelé střídavě přikládali ke strukům matky, nebo ho dokrmovali uměle. Usilovali ve dne v noci, aby všechno dobře dopadlo.

Fotogalerie Kvídina mláděte

V neděli večer se ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vyjádřil na svém facebookovém profilu, že to s mládětem hrabáče moc dobře nevypadá: „Přestalo pít od Kvídy a je závislé na krmení chovatelů. Na váze sice neztrácí, ale ani nepřibývá, a je unavené... Musíme však věřit, že to zvládne, chovatelé dělají maximum.“

V pondělí před desátou hodinou dopoledne už ředitel pražské zoo bohužel mohl jen konstatovat, že Kvídino mládě uhynulo. „Je to smutné, ale víme, že jsme udělali, co bylo v lidských silách. Kvída se tentokrát projevovala mnohem lépe než po porodu svého prvního mláděte a také my jsme o mnoho zkušeností bohatší. Věřme, že příště bude odchov hrabáče již úspěšný,“ konstatoval.

Podívejte se, jak bylo mládě Kvídy krásné, když mělo necelý den:

10. října 2014

Odchov mláďat hrabáčů je nesmírně náročný a přežije méně než 50 % mláďat. Proč tomu tak je, to je zatím pro zoology velká neznámá. „Každá zkušenost s březí samicí a každý den prožitý s mládětem je tak pro chovatele obrovským přínosem. Jsou zdrojem celé řady cenných poznatků nejen pro nás, ale i pro jiné zahrady, kde hrabáče chovají. I neúspěšný odchov tak může přispět ke zvýšení pravděpodobnosti úspěšných odchovů v budoucnu,“ uvedla pro iDNES.cz tisková mluvčí Zoo Praha Jana Ondrejechová s tím, že příčinu úmrtí budou samozřejmě zjišťovat.

V Česku je pražská zoo jediná, která hrabáče kapské chová (více o nich zde).