Čech v závěru tlačil čas očima. Minuta mi přišla jako věčnost, líčil

• 18
Istanbul (Od našeho zpravodaje) - Z první střely dostal gól, další rána se otřela o vnější tyč, jiná ji těsně minula. Petr Čech však v kvalifikačním utkání v Turecku už neinkasoval a spolehlivým, jistým výkonem pomohl k vítězství 2:1. "Jsme šťastní, jak jsme kvalifikaci začali," říkal nadšeně.

V Istanbulu už byla sobota nad ránem, když si v útrobách stadionu Fenerbahce pravou nohu položil na zábradlí a vyprávěl o zápase, který fotbalové reprezentaci přinesl druhé vítězství v bojích o Euro 2016.

Po domácí výhře nad Nizozemskem český tým porazil i druhého papírově nejsilnějšího protivníka.

„V Turecku se nám první půle nepodařilo, zatímco domácí hráli velice dobře. Dostali nás pod tlak, v útočné fázi byli nebezpeční. My jsme se do hry dostali až v druhém poločase,“ líčil dvaatřicetiletý gólman Chelsea.

Vyděsil vás gól po osmi minutách?
Byl to úplně nejhorší možný začátek. Domácím se dařilo, nám naopak nešlo nic, ztráceli jsme hodně míčů. Turci byli důraznější. Hodně cenné je, že jsme se rychle zvedli a vyrovnali. To bylo důležité, dostali jsme se výsledkově do hry. A věděli, že pokud budeme hrát po přestávce lépe, můžeme myslet na úspěch.

Do přestávky to pro vás v brance bylo hodně složité. Co bylo nejtěžší?
Měli několik nepříjemných situací. Pořád se to mlelo kolem našeho vápna. Turkům se dařilo pronikat k pokutovému území z levé strany. Gökhan Töre a Arda Turan hráli velice dobře, vytvářeli nebezpečné situace a přečíslení. Navíc levý bek Erkin rovněž sehrál velmi dobrý zápas, nebezpečně střílel i centroval. Přežili jsme prvních pětačtyřicet minut, aniž bychom inkasovali druhý gól, což bylo zásadní.

Gólové akci čelit nešlo?
Všechno se jim povedlo. V té chvíli, kdy jejich hráč centroval, tak jsme si všichni mysleli, že nemá nikoho na výběr. Ale trefil úžasně prostor na Buluta, který ještě balón přizvednul a obloučkem ho poslal do šibenice na zadní tyč. Těžko se zastavuje hráč v náběhu. Fakt jim to super vyšlo. Ale myslím, že to, že jsme se i přes ten špatný start do hry dokázali vrátit.

Při přímém kopu Gökhana vám pomohla tyč. Jistil jste to, nebo jste měl štěstí?
Měl jsem tam ruku. Viděl jsem, že míč do branky nejde, tak jsem ho pustil. Rozhodčí ukazovali roh, tak jsem je upozornil, že jsem na míč nesáhl. Byl jsem si totiž jistý, že balón jde vedle.

Po přestávce se hra zlepšila, měl jste také takový dojem?
Řekli jsme si, co všechno musíme zlepšit. Prvních pětadvacet minut druhé půle jsme hráli úplně jinak. Vytvořili jsme si šance, měli převahu a to všechno rozhodlo o našem vítězství. Konec byl hektický, ale zvládli jsme ho. Byl to těžký zápas, ale udělali jsme si ho v první půli těžkým sami.

Ale i ve druhém poločase jste měl dost práce, ne?
Pár ošemetných situací tam měli. Úplně nejhorší byla Erkinova rána. Balón letěl do středu branky, pak se zvláštně stočil na přední tyč. Byl jsem rád, že jsem míč hodil nad břevno a nevyrazil na nikoho, kdo by mohl dorážet. To byl nejsložitější zákrok druhého poločasu. Obrana fungovala dobře, přestože jsme posledních patnáct minut byli pod tlakem.

A nečekaný pokus Ardy Turana z úhlu?
Já si hlídal, aby nevracel míč před branku pro někoho dalšího. Překvapilo mě, že se vůbec pokusil propasírovat míč rovnou k tyči. Naštěstí jsem tam byl včas.

Byl jste si jistý, že vedení 2:1 udržíte, nebo jste nervózně sledoval hodiny?
Abych se přiznal, kolem pětasedmdesáté minuty jsem se podíval, kolik ještě zbývá. Tlak Turecka sílil. Měli jsme několik útoků, které jsme nedotáhli. A pak jsme udělali několik ztrát kolem vápna. Přišlo mi, že sedmdesátá šestá minuta svítí na tabuli snad deset minut. Byla to věčnost. Ale byli jsme dobře organizovaní a já věřil, že z brejkové situace přidáme třetí gól, což se nám nepodařilo. To byla škoda, museli jsme bojovat do poslední minuty.

Ubojovali jste to, máte druhé vítězství. Čekal jste to?
V přípravě, ať výsledky byly jakékoli, tak nám nic nevycházelo. Ale viděl jsem pozitivní věci, nejen negativní. Věřili jsme, že až si všechno sedne, mohli bychom něco uhrát. Věřili jsme, že jsme schopní to nastartovat s Nizozemskem. A dvě vítězství jsou ideální.