Prodemokratické protesty v Hongkongu pokračují, lidé se vrací do ulic (10....

Prodemokratické protesty v Hongkongu pokračují, lidé se vrací do ulic (10. října 2014). | foto: Reuters

Tisíce lidí jsou zpět v centru Hongkongu. Policie varuje, že zakročí

  • 50
Tisíce aktivistů se vrátily do ulic Hongkongu. Někteří si s sebou přinesli stany a zásoby jídla. Vládní vyjednavačka tvrdí, že dialog se studenty, kteří podle ní nezákonně okupují město, není možný. Policie varuje, že provede akci, nicméně podle agentury Reuters nespecifikovala, jakou a kdy.

„Přijďte okupovat cesty mimo veřejné centrum, přineste si s sebou stany, abyste ukázali naše odhodlání okupovat oblast dlouho,“ vyzval zakladatel Školního hnutí, sedmnáctiletý Joshua Wong.

Výzvy lídrů protestů lidé vyslyšeli a podle reportérky BBC Juliany Liu tisíce z nich v pátek večer (v Hongkongu je šestihodinový časový posun) míří k hlavnímu místu protestů v oblasti Admiralty. Mnozí z nich si nesou stany a zásoby jídla, takže je zřejmé, že plánují, že tam nějaký čas zůstanou.

Čína porušila slib, proto protestujeme, říká aktivista.

Hlavní vládní vyjednavačka Carrie Lamová ve čtvrtek zrušila jednání s lídry studentů, které mělo začít v pátek. Lamová řekla, že studenti odmítli ukončit protesty, což činní „konstruktivní dialog“ nemožný (více zde).

„Dialog nemůže začít, pokud vyzývají, aby se více lidí přidalo k protestům. Nezákonná okupace aktivistů musí skončit,“ řekla Lamová. Navíc vyjednavačka tvrdí, že univerzální volební právo je proti „mini ústavě“ Hongkongu, která zaručuje vysokou autonomii oblasti do roku 2047 a princip „jednoho státu a dvou systémů“.

Studentské protesty podpořil tchajwanský prezident

V minulých týdnech demonstrace paralyzovaly části Hongkongu. V tomto týdnu zůstalo v okolí čtvrtí Admiralty a v Mong Kok pouze několik stovek protestantů, převážně studentů.

Nicméně když vláda zrušila jednání, lídři studentského hnutí vyzvali k návratu do ulic. „Nyní plánujeme další akci na zesílení kampaně, pokud vláda bude odmítat setkání,“ řekl generální tajemník Hongkongské federace studentů Alex Chow.

V pátek tchajwanský prezident Ma Jing-jeou vyzval Peking, aby se demokratizoval a podpořil hongkongské protesty. „Touha po demokracii a zákonu práva nikdy nebyla výsadou Západu, je to právo všech lidí,“ řekl Ma. Tchaj-wan sleduje vývoj v Hongkongu pečlivě. Peking Tchaj-wan, který si od roku 1949 vládne samostatně, považuje za svou odštěpeneckou provincii.

Ve čtvrtek americký Kongres vyzval vládu USA, aby více podpořila demokratizaci Hongkogu.

Cílem hongkongských protestů je zrušení kontroverzní volební reformy schválené čínskou vládou. Ta odmítá požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči.

Předchozí demonstrace policie rozháněla slzným plynem:

29. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video