Pražská zoo má nového mimozemšťana. Narodil se přímo před návštěvníky

  • 11
Samičce hrabáče kapského Kvídě se ve čtvrtek v podvečer narodilo mládě. Kvída o svého čerstvě narozeného potomka skvěle stará. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka se mládě narodilo dříve, než se čekalo, proto se to stalo během běžného provozu.

Přestože se v lidské péči daří odchovávat méně než polovinu mláďat hrabáčů, v Praze je velká naděje, že by vše mohlo proběhnout bez zásadních problémů. „Nechci to zakřiknout, ale v mých očích jde o mládě roku,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „A to nejen proto, že Kvídu jsem už víckrát označil za své nejoblíbenější zvíře, ale především z toho důvodu, že její mládě je opravdu úchvatné. Protažená hlava, velké oči a uši, svraskalá kůže a dlouhatánské drápky – vážně mimozemšťan!“

Hrabáče chová v Evropě jen osmnáct zoologických zahrad. V té pražské jsou nepřetržitě již pětatřicet let a za tu dobu se podařilo úspěšně odchovat tři mláďata, z nich poslední v roce 2004.

„Kvída, které bylo letos devět let, porodila své první mládě před rokem,“ konstatuje kurátorka chovu Barbora Dobiášová. „Tehdy se však o ně nestarala; snad proto, že nebylo životaschopné. Včera narozené mládě bylo naopak už od prvních okamžiků aktivní a zhruba od sedmé hodiny ranní se intenzivně snaží od matky pít mléko. Kvída se chová skvěle.“

Otcem mláděte je pětiletý samec Draco. Hrabáči jsou v Zoo Praha umístěni v Africkém domě. Kvídu s mládětem bude možné v krátkých úsecích dne vidět snad již zítra. O nadějích, které chovatelé vkládají do partnerství Draca a Kvídy, jsme psali zde.

Podívejte se, jak vypadají hrabáči v Zoo Praha.

24. září 2014

Hrabáč kapský

Hrabáč kapský žije ve velké části Afriky. Patří do samostatného, velmi starobylého řádu savců. Hrabáči jsou noční tvorové - v přírodě neúnavně běhají po krajině a hledají mraveniště a termitiště, která rozhrabou svými silnými drápy a dlouhým lepkavým jazykem z nich vyžerou hmyz. Obývají dlouhé a prostorné nory.