Ebola v Česku není, potvrdily testy z Berlína. Bude to zřejmě malárie

  • 245
Pacient hospitalizovaný ve čtvrtek v Praze ebolu nemá. Ukázaly to výsledky, které ráno přišly z německé laboratoře. Nyní se prověřuje malárie, řekl iDNES.cz hlavní hygienik Vladimír Valenta. V Česku to bylo druhé podezření na krvácivou horečku.

„Testy dopadly negativně a pacient ebolu tedy nemá. Je to velmi dobrá zpráva. I to, že náš systém velmi dobře funguje,“ zhodnotil na pátečním brífinku ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Všichni podle něj postupovali, jak mají. Přesto navrhl, aby se podobně prověřila i Vojenská nemocnice v Těchoníně.

Podle něj není potřeba zavádět přísnější opatření například na letišti. „Já si myslím, že systém zafungoval. Pacient se dostal do zdravotnického zařízení, když se u něj objevily první příznaky, systém není třeba měnit,“ doplnil ministr.

To, že muž ve Fakultní nemocnici Na Bulovce ebolou netrpí, ukázal negativní výsledek testu, který nad ránem dorazil z Ústavu Roberta Kocha v Berlíně. Tuto informaci jako první přinesl Zdravotnický deník.

Šestapadesátiletý muž se vrátil z Libérie. Podnikatel pobýval v Monrovii a domů vrátil před 23 dny. Inkubační doba eboly je 21 dnů. Pacient má horečku a bolesti. „Vysoká horečka trvala pět dní,“ upřesnila ředitelka Fakultní nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Doplnila, že ebola se přenáší tělními tekutinami.

Manévry na Bulovce

Nemocný přijel v úterý autem do Nemocnice Na Homolce. „Jakmile bylo vysloveno podezření na ebolu, dostal ústenku, byl umístěn do izolace a pak byl transportován předepsaným způsobem, specializovanou sanitkou na Bulovku,“ popsal hlavní hygienik Valenta.

Na Bulovce, kam dorazil speciální sanitou kolem třetí hodiny odpoledne, jej dali do bioboxu a v obavě z možného rozšíření eboly uzavřeli dvě patra infekčního oddělení. „Lékařka i další personál pracovali ve skafandru,“ upřesnila Vrbovská. Další pacienty rozvezli sanitkami do jiných budov nemocnice. Vrbovská ujistila, že nebylo ohroženo zdraví nikoho z hospitalizovaných, ani návštěvníků nemocnice.

Muž dostal antimalarika a antibiotika a čeká se na další výsledky testů, které ukážou, jestli má malárii, nebo horečku dengue.

Nemocnice mu ihned odebrala krev a vzorky poslala do Ústavu Roberta Kocha v Berlíně. Jeho laboratoř je totiž jednou z několika evropských pracovišť, které může potvrdit, zda jde o ebolu, či nikoliv (více čtěte zde). Negativní výsledek přišel v pátek brzy ráno.

Epidemiologové zároveň vyhledali, kontaktovali a vyšetřili všechny, se kterými nemocný přišel do kontaktu, tedy rodinu, zdravotníky i spolupacienty. Všichni byli zároveň poučeni, jak se mají chovat.

Na Bulovce je na boj s ebolou připraven zvláštní třicetičlenný tým lékařů a zdravotníků. „Všichni jsou na telefonu. Cvičíme každých čtrnáct dnů,“ doplnila Vrboská, která stejně jako Němeček a Valenta na tiskové konferenci poděkovali zdravotníkům za čtvrteční nasazení poté, co se objevilo podezření na ebolu. 

„Ať každý zváží zda důvod cestovat do postižených zemí je tak důležitý, že stojí za to riskovat. My to nemůžeme nikomu zakázat,“ poznamenal ministr Němeček k cestám do západní Afriky.  

Hlavní hygienik doplnil, že epidemiologové mají seznamy studentů, kteří pocházejí z postižených zemí, humanitárních pracovníků a personálu zastupitelských úřadů působících v oblasti. „Turisté jsou informováni prostřednictvím Ministerstva zahraničí,“ doplnil Valenta. Firmy, které se západoafrickými obchodují, informovalo podle něho Ministerstvo průmyslu a obchodu. 

První podezření na ebolu v Česku pocházelo z Pardubic. V září se však nákaza u studenta tamní univerzity pocházejícího z Tanzanie nepotvrdila (více najdete zde).

Ebola ze začala šířit loni v prosinci v západní Africe. Současná epidemie zabila již přes 3 860 z více než 8 000 nakažených. Nejpostiženější jsou západoafrické státy Sierra Leone, Guinea a Libérie.

Podívejte se na oddělení Nemocnice Na Bulovce připravené přijmout pacienta s ebolou:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue