Nicholas Winton | foto: Milan Nosek, iDNES.cz

Nicholas Winton dorazí do Prahy pro Řád Bílého lva, potvrdil Zeman

  • 175
Sir Nicholas Winton, který zachránil stovky židovských dětí před nacisty, přijede do Prahy. Prezident Miloš Zeman mu 28. října na Pražském hradě udělí Řád Bílého lva. Winton letos oslavil 105. narozeniny a kvůli podlomenému zdraví původně cestu do Prahy neplánoval.

Prezident Nicholase Wintona pozval do České republiky osobním dopisem již v květnu tohoto roku. Čtvrteční vyjádření Hradu naznačuje, že zachránce s příjezdem do Prahy souhlasil.

Řád Bílého lva

Řád Bílého lva je v současné době nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Původně byl udělován osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo, a to od roku 1922.

Seznam lidí, kteří obdrží ocenění při příležitosti oslav vzniku samostatného Československa, Pražský hrad tradičně s předstihem nezveřejňuje. Již s předstihem ale Zeman oznámil, že ocení pětici vojáků, kteří v červenci padli v Afghánistánu. Nejvyšší české vyznamenání dostane také in memoriam ruská disidentka Natalja Gorbaněvská.

„Ředitel odboru protokolu Jindřich Forejt je v pravidelném každodenním kontaktu se sirem Wintonem. Pan prezident věří a doufá, že si bude moci toto vysoké ocenění osobně převzít na Pražském hradě 28. října,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zpráva o Wintonově příjezdu je poměrně překvapivá, neboť  jeho rodina původně na jaře uvedla, že 105letý zachránce kvůli chatrnému zdraví patrně nebude moci do Prahy dorazit (více čtěte zde). Kritici tehdy namítali, že by Zeman měl za Wintonem raději hned sám přijet do Anglie a řád mu udělit tam. Ocenění je možné předat i v zastoupení a existuje i varianta, aby hlava státu či její pověřenec vyrazil s vyznamenáním za oceňovanou osobností.

V červnu Wintona v Londýně navštívil Jindřich Forejt a předal mu originál gratulačního dopisu ke 105. narozeninám a dárek od prezidenta Miloše Zemana. Zachránce tehdy řekl, že se „na Prahu a Pražský hrad těší a pokud bude moci, přijede“.

O záchranu československých dětí prosil Roosevelta

Skromný Brit zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel z v květnu 1939. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali. O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988.

Letos v květnu objevil  americký archivář mezi vládními dokumenty dopis, který Nicholas Winton poslal v květnu 1939 americkému prezidentovi Franklinu Delano Rooseveltovi. Žádal v něm o přijetí ohrožených židovských dětí z území bývalého Československa (více čtěte zde).

„Lidé v Americe si zřejmě neuvědomují, jak málo se dělá pro uprchlické děti v Československu“. „Je možné, aby se v Americe s tímto problémem něco dělalo? V dopise je těžké celou věc vylíčit dostatečně přesvědčivě, ale spoléháme na vaši představivost, abyste si uvědomil, jak zoufale naléhavá celá situace je,“ psal tehdy Winton.¨Americká vláda jej však v dopise odmítla. Winton má prý psaní schované dodnes.

 Ocenění z rukou Miloše Zemana nebude prvním státním vyznamenáním, které Winton v Česku obdrží. V roce 1998 Václav Havel vyznamenal Wintona Řádem T. G. Masaryka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video