Lada Kalina v testu: cesta do pravěku

  • 134
Automobilový gurmán okusí všechno. A tak jsme vyzkoušeli Ladu Kalina. Auto ruské značky, po které ještě před dvaceti lety motoristé prahli, se v testu iDNES.cz objevuje po šesti letech.

Bývaly doby, kdy se ladami lidé chlubili, ale dnes je to spíš kuriozita českého automobilového trhu. Na silnicích je vídáme sporadicky, v babičkovském věku a často v žalostném stavu. Přitom je to ve světovém měřítku jedna z velmi důležitých značek. Dnes z města Togliatti vyjíždí přes půl milionu lad ročně. V Česku se jich prodalo za loňský rok ani ne padesát. Jedním z těch novějších modelů je Kalina.

Lada Kalina

Dnes do Evropy míří její vylepšené provedení, k mání je i kombík. Kalinu také použil Nissan ke stavbě nových levných modelů své obnovené značky Datsun.

Lada Kalina

Na českých silnicích, potažmo v autobazarech, se Kalina téměř vůbec nevyskytuje. Chtělo by se říci, že jde o raritu, avšak ke statutu ceněného exotického vozu má opravdu daleko. Kalina je ryze diskontním autem, které vyhoví jen naprosto nenáročným motoristům. Už coby nová byla pořizována snad jen z nostalgie skalními fandy značky, kteří byli schopni překousnout velmi sebevědomou cenovku. Při ceně přes 200 tisíc bylo na trhu v době jejího uvedení mnoho alternativ a Kalina většinou v jakémkoliv srovnání (například s Dacií Logan) prohrála na plné čáře. Horším dílenským zpracováním, hlučností a jízdními vlastnostmi by dokázala zdatně konkurovat leda korejské produkci z počátku devadesátých let. V roli zachovalé ojetiny by snad mohla zaujmout o něco více, zejména pokud se dnes dá sehnat za cenu zachovalé felicie nebo nejlevnějších „olítaných“ fabií. Přitom nájezd bývá velmi nízký, což vypovídá o typickém majiteli, který si nový vůz pořídil „na stará kolena“ a místo ježdění jej chodil oprašovat do garáže. Když už nic jiného, tak alespoň jednoduchá robustní konstrukce, komfortní podvozek a hlavně velmi levné náhradní díly jsou hlavními přednostmi Kaliny.

Plusy

• Nízké ceny ojetin

• Ojetiny většinou po důchodcích = zpravidla dobrý stav

• Měkké odpružení

• Nízké ceny náhradních dílů

Mínusy

• Minimální výběr na trhu

• Nekvalitní zpracování

• Vyšší spotřeba

• Horší odhlučnění interiéru

Dnes v Česku ani jinde v Evropě novou ladu, vyjma nivy nekoupíte, Rusové se dohadují s EU o chladivo do klimatizace. AvtoVAZ má svoje, které evropské předpisy nedovolují. Podobný problém řešil nedávno německý Daimler, kauza má dozvuky ještě dnes - čtěte zde

Rarita z bazaru

Tuto raritu jsme v autobazaru AAA Auto objevili za 68 tisíc korun. Auto po soukromém majiteli z roku 2008 má najeto 33 tisíc kilometrů.

Bazarová kalina po vzorném majiteli vypadá na pohled v perfektním stavu. Nemá klimatizaci, ale má palubní počítač a elektricky ovládaná okna. Původní majitel zainvestoval do značkového autorádia. 

Test lady se na stránkách MF DNES objevil naposledy v roce 2008, byl to rustikální teréňák niva. „Na tenhle stroj nemůžu uplatňovat současná měřítka,“ psal kolega tehdy. A Kalina potvrzuje, že to platí i dnes, kdy se značka pod vedením „západních manažerů“ dosazených Renaultem nadechuje k obrodě a přeměně na moderní automobilku. Kalinu si asi člověk, který někdy seděl v moderním autě z posledních deseti let, nekoupí. Přesednutí do ní nejvíc připomene Škodu Felicii, která dnes slaví dvacetiny.

Vnějšek připomíná Opel Corsu z devadesátých let minulého století. Není to náhoda, Kalinu totiž vyvíjeli před patnácti lety a to byla doba, kdy VAZ jako výrobce lad koketoval s americkým GM, do kterého Opel patří. Mechanika je však čistě ruská, stejně jako výrobní a vývojové lhůty. Než prý Kalinu (přesněji model 1119) dovedli v roce 2006 do výroby, trvalo to deset let. Má v sobě něco z předchůdkyně 2110 a dokonce i letos třicetileté Samary.

Lada Kalina

Vnitřek připomíná korejská auta před patnácti až dvaceti lety. Designéři se snažili o nápady a líbivé tvary, ale dostali k tomu příšerné tvrdé plasty a flinky u výrobního pásu. 

Zpracování detailů je tragické. Okna v předních dveřích sice ovládají elektromotorky, ale nejdou stáhnout úplně dolů, sklo asi pět centimetrů vyčnívá. Tenké fórově působící sluneční clony nejdou sklopit, jak moc jsou přitažené. Vnitřní zpětné zrcátko je skoro „slepé“. Vrzající dveře a chaoticky fungující dálkově ovládaní centrálního zamykání jsou asi specifiky daného kousku.

Velká kabina

Kalina měří na délku 3,85 metru, ale kabina je nečekaně prostorná. Díky vysoké stavbě karoserie se dobře nastupuje. Dozadu se velmi slušně usadí dospělý (rozvor je výborných 247 cm), ale bohužel tam chybí opěrky hlavy. Kufr s objemem 235 litrů na chalupaření a nákupy v diskontu stačí. Řidič ocení skvělý výhled díky velkým proskleným plochám.

Lada Kalina
Lada Kalina

Kalina má velikost malého auta, benzinový motor o objemu 1,6 (nové kaliny dnes mají 1,4) tedy vypadá slibně. A nutno říci, že je to lepší stránka Kaliny. Když si tedy zvyknete, že startování téměř vždy probíhá na třetí pokus, aspoň u našeho kousku. V porovnání s dnešními ekonormami udušenými atmosferickými motory má říz. Šedesátikilowattový motor hezky zvolna dýchá. Dokumentace sice říká, že plní emisní normu Euro 3, ale věříme tomu asi stejně, jako že má motor uložený vepředu podélně. To se píše v manuálu k autu o stranu dál. Pro upřesnění: pohled pod kapotu potvrdí, že přední kola pohání čtyřválec uložený napříč.

Lada Kalina

Motor rychle reaguje na plyn. Je to typický osmiventilový agregát, který táhne rázně od nízkých otáček. Jede za sedm litrů a umí i o něco méně. Palivoměru se však moc věřit nedá, protože stav v nádrži ukazuje podle toho, jestli se jede z kopce, nebo do kopce. A dojezd podle počítače „vandruje“ klidně o osmdesát kilometrů.

Tragické je řazení. Pětka vyžaduje hodně neurvalé síly, abyste ji zařadili. Řazení jde hodně ztuha a je velmi nepřesné. Nechtěným bonusem je nakřivo nasazená hlavice řadičky.

Ve vyšších rychlostech otravuje posádku hlučný motor, převodovka, ale i ventilace. Nad 120 km/h už motor takový suverén není, ale přes dálniční rychlostní limit kalinu rozdovádí. Ale to už ji zase brzdí strach řidiče. Při okreskových rychlostech se houpavost podvozku neprojeví, ale na dálnici po předjížděcím manévru ještě několik desítek metrů rozhoupané auto rovnáte do přímého směru. Felicia byla na silnici jistější, Kalina vyžaduje hlavně rozvážného jezdce. Klidný řidič ocení terénní schopnosti podvozku s velku světlou výškou na rozbombardovaných silnicích Středočeského kraje, přes vysoké retardéry doslova přelétne. Ale měkké sedačky bez tvarování při mocných náklonech v zatáčkách tělo nepodrží.

Lada Kalina

Za sedmdesát tisíc nic mladšího a méně ojetého asi nekoupíte. A ani nic bizarnějšího. Uspokojí ovšem opravdu jen toho nejméně náročného motoristu. Přesednutí ze staré lady bude pokrokem, z jakéhokoliv moderního vozu šokem.

AvtoVAZ letos očekává výrazný pokles prodeje

Prodej největší ruské automobilky AvtoVAZ na domácím trhu by se v letošním roce mohl propadnout o 20,5 procenta na 425 000 vozů. Odhaduje nový šéf podniku Bo Andersson. Loni automobilka v Rusku prodala téměř 535 000 vozů značky Lada.

Andersson upozornil, že firma navzdory obtížným podmínkám na trhu vykázala v prvních třech čtvrtletích letošního roku provozní zisk. V celém letošním roce by podle něj automobilka chtěla na provozní úrovni dosáhnout vyrovnaného hospodaření.

Poptávku po autech v Rusku tlačí dolů zpomalení hospodářského růstu, za kterým stojí především negativní dopady ukrajinské krize. Celkový prodej aut v Rusku se v období od ledna do září meziročně snížil o 13 procent na 1,78 milionu vozů.

AvtoVAZ  v tomto období zaznamenal pokles prodeje o 17 procent na 307 100 vozů. Automobilku ovládá francouzsko-japonská aliance Renault-Nissan.