Arabové v Šanovském parku v Teplicích | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vyhláška o zákazu nikábů Teplicím neprošla, zvažují lázeňský poplatek

  • 795
Vedení Teplic zvažuje, že zavede lázeňský poplatek, ze kterého by město platilo zvyšující se náklady na úklid města. Místní si už delší dobu stěžují na odpadky, které po sobě v parcích a ulicích nechávají arabští lázeňští hosté.

„Není možné, aby úklid po nich platili Tepličané ze svých daní. Vážně uvažujeme, že lázeňský poplatek zavedeme,“ uvedl primátor Teplic Jaroslav Kubera. Výši poplatku stanoví zákon až na 15 korun za osobu a den.

Zavedení poplatku za lázeňský a rekreační pobyt oznámil Kubera v reakci na poslední vývoj kolem zvažované vyhlášky o zákazu zahalování obličejů. Její iniciátorka Iva Dvořáková z ODS se domnívala, že odhalením obličeje budou Arabové spíše přístupní přijmout tuzemská pravidla chování.

„Předpokládám, že ti, kteří budou schopni respektovat naše pravidla a odhalit se, budou přístupnější dalším pravidlům, která se týkají bezpečnosti a pořádku. A ti extrémně konzervativní, kteří odmítnou respektovat naše pravidla, by sem prostě nepřijeli,“ zdůvodňovala Dvořáková (rozhovor zde).

Jenže Ministerstvo vnitra Teplicím vyhlášku zatrhlo. „Zahalování obličeje nelze regulovat obecně závaznou vyhláškou obce,“ stojí v materiálu, který má MF DNES k dispozici.

Autoři studie upozorňují na to, že by plošná vyhláška zasáhla i ženy, které jsou zahalené kvůli svému náboženského přesvědčení, a tudíž by byla v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Zabývají se i tím, zda by šlo vyhlášku „napasovat“ na zajištění veřejného pořádku v obci, ovšem samotné zahalení obličeje podle nich veřejný pořádek nenarušuje.

Vyzvat k odkrytí obličeje mohou pouze policisté

Závěrem autoři studie podotýkají, že vyzvat k odkrytí obličeje mohou pouze policisté či strážníci, když potřebují zjistit totožnost. Ani to ale nemohou dělat libovolně na potkání.

„Musíme k tomu mít vždy důvod. Já si pamatuji jen na dva tři případy, kdy jsme vyzývali Arabku k odkrytí obličeje. Bylo to na recepci lázeňského hotelu a naši strážníci řešili něco s jejím nezletilým dítětem. Ona se bez problémů odhalila,“ popsal ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Dvořáková nechtěla stanovisko ministerstva vnitra komentovat. „Já ho znám, mám k tomu připravený nějaký svůj materiál, ale nechci z toho teď dělat předvolební téma,“ řekla.

Letos přijelo do teplických lázní léčících nemoci pohybového ústrojí několik tisíc Arabů, především Kuvajťanů. Je jich tolik, že se ani nevejdou do hotelů lázeňských domů a ubytování hledají i v soukromých domech a bytech na sídlištích. Někteří si byty rovnou koupili a desítky dalších si pořídily parcely v okolí Teplic, kde chtějí stavět sezonní domky (o kolonii zde).

S arabskými hosty lázní se při své práci setkávají i tepličtí strážníci:

30. srpna 2014