Volyňští Češi dosud o přesídlení nemluvili, říká velvyslanec v Kyjevě

  • 96
O potřebě přesídlení volyňských Čechů z Ukrajiny do vlasti se český velvyslanec v Kyjevě Ivan Počuch dozvěděl podle svých slov až z médií a ze schůzek s českými představiteli. Do té doby jej krajanský spolek o záměrech na repatriaci nijak neinformoval, řekl iDNES.cz. Reagoval tak na kritiku ze strany Hradu.

Prezident Miloš Zeman v sobotu vyjádřil v souvislosti s možným přesídlením volyňských Čechů pochyby nad prací ambasadora na Ukrajině Ivana Počucha. „Jsem hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které nemá dobrý vztah k volyňským Čechům,“ nechal se slyšet prezident (podrobnosti se dočtete zde).

Počuch ovšem jakékoli pochybení odmítá. „Kritiku pana prezidenta zaznamenávám s lítostí, protože jsem se rozvoji vztahů a podpoře aktivit krajanských spolků na Ukrajině poctivě věnoval,“ řekl iDNES.cz český velvyslanec. 

Český velvyslanec na Ukrajině Ivan Počuch.

Namítá přitom, že se o ožehavé otázce možného přesídlení krajanů dozvěděl teprve prostřednictvím médií a schůzek s českými představiteli. Vedení krajanského spolku volyňských Čechů podle Počucha nikdy na zájem krajanů o možnou repatriaci neupozornilo.

„S bývalou předsedkyní krajanského spolku volyňských Čechů Emou Snidevyčovou jsem měl do jejího přestěhování do České republiky přátelské, neformální vztahy. Před svým odjezdem do Prahy v březnu tohoto roku mě nikdy o tom, že vidí potřebu repatriace rodin našich krajanů, volyňských Čechů, neinformovala. O všem jsem se dozvěděl z českých médií po jejích březnových schůzkách s našimi ústavními činiteli,“ vysvětluje.

Podle organizátorky ministerstvo zahraničí tlačí na krajany

Podle Věry Doušové, která české krajany zastupuje v Česku, přišla první žádost o přesídlení z ukrajinského Žytomyru již v březnu. V současnosti podle ní usiluje o návrat do Česka na 250 českých krajanů. „Jde asi o 40 rodin z volyňské oblasti a asi o 37 z té válečné východní oblasti,“ uvedla dříve Doušová. Ta má s procesem repatriace volyňských Čechů zkušenost již z počátku 90. let, kdy pomáhala organizovat druhou velkou repatriační vlnu krajanů z Ukrajiny.

Seznam se jmény žadatelů o přesídlení předala Doušová tento týden prezidentu Zemanovi s tím, aby se zasadil o jejich návrat. Jejich jména, adresy a rodná čísla ale odmítla údajně na jejich přání dát Ministerstvu zahraničí, které by se touto agendou mělo standardně zabývat. Argumentovala přitom tím, že na krajany podle ní české zastupitelské úřady na podnět Ministerstva zahraničních věcí vyvíjí tlak, aby o svém přání odejít do Česka nemluvili.

To však ministerstvo popírá a říká, že se snaží zlepšit životní podmínky krajanů a podpořit jejich vazby na Česko. „Ministerstvo zahraničních věcí lituje toho, že je ve veřejném prostoru možné zaznamenat rozporuplné informace k situaci krajanské komunity na Ukrajině. Považovali bychom za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli čeští krajané na Ukrajině stát v tomto ohledu rukojmími situace,“ uvedl tento týden Černínský palác v prohlášení.

Odmítá také jakékoli pochybení českého zastoupení v Kyjevě. „Ministerstvo zahraničních věcí nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli zpochybňovaly práci českého zastupitelského úřadě v Kyjevě. Pokud by se takové jevy objevily a potvrdily, pak bychom přijali adekvátní kroky,“ sdělila iDNES.cz v neděli mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Seznam nevidělo ministerstvo zahraničí ani ambasáda

Ohledně seznamu krajanů žádajících o repatriaci existuje celá řada nejasností. Někteří dokonce pochybují o jeho samotné existenci. „Žádný seznam podle mě není. Nevím, kdo by na něm mohl být, všichni se tu známe. Mluvila jsem o tom s naší novou paní předsedkyní, nikdo do Čech nechce,“ řekla už dříve iDNES.cz redaktorka českého vysílání v Žytomyru Lena Lagovská (rozhovor s ní si můžete přečíst zde).

Žádný seznam žadatelů o přesídlení neviděla ani Ljudmyla Čiževská, nová předsedkyně Žytomyrské společnosti volyňských Čechů. Byť přiznala jisté administrativní zádrhele s českým zastoupením v Kyjevě například v otázce vydávání víz, je podle ní jinak komunikace s velvyslancem Počuchem otevřená a vstřícná. Čiževská se ujala vedení spolku před necelými dvěma týdny. Jeho dřívější šéfka Ema Snidevyčová se přestěhovala do Česka.

S jakýmkoli seznamem žadatelů o repatriaci se podle velvyslance Počucha nesetkala taktéž ani česká ambasáda. „Žádné seznamy na repatriaci nám nebyly předány, dokonce krajané na toto téma ani nezaváděli diskusi,“ namítá.

Prezident Zeman hodlá seznam, který mu adresovala česká zástupkyně volyňských krajanů Věra Doušová, předat za dva týdny ministru vnitra Milanu Chovancovi. Chce, aby se řešení situace ujal on. Prohlásil to při sobotní návštěvě Slušovic.

Již několik týdnů se spekuluje o možných záměrech Hradu na výměnu na postu velvyslance v Kyjevě. Lidové noviny v srpnu napsaly, že prezident chce po ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, aby na Ukrajinu v roli ambasadora poslal Antonína Murgaše, mluvčího brněnské skupiny Alta. Ta především na Ukrajinu a do Ruska dodává obráběcí stroje a technologická zařízení. Lidovým novinám to řekly nezávisle na sobě dva utajované zdroje. Kancelář prezidenta tuto informaci tehdy nechtěla nijak komentovat.

Volyňská oblast

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video