Řecko z nebe: romantická pláž Navagio i rodiště Odyssea pod křídly

  12:50
Z letadla najít a nafilmovat legendární pláž Navagio mezi skalami i fascinující setkání s penzionovaným generálem, který vlastní letiště a vyrábí med, se letci Jiřímu Prušovi podařilo zažít v dalším dnu letecké expedice nad ostrovy Jaderského a Egejského moře.

Člověk by to nečekal. Letíte do slunného Řecka pořídit úžasné sluncem rozzářené fotografie ostrovů v nekonečné, sytě modré pláni mořské hladiny, a první, co po probuzení na Korfu vidíte, jsou kapky na okně a za nimi podmračené mlhavo. Smůla.

Znejistěl jsem, jestli má vůbec dnes cenu letět. Touha jít do vzduchu nakonec zvítězila. Pršet sice postupně přestalo, ale opar a mraky zůstaly viset na nebi po většinu dne a tak některé snímky působí trochu smutně.

Letadlo on-line

Sledujte 4. díl unikátního projektu

Co píše pilot z letadla a kde se zrovna nachází najdete zde

Ostrovy Jaderského a Egejského moře

Na jih od Korfu se rozkládají vojenské prostory, kde platí poněkud striktnější pravidla. Musel jsem proto před startem projít školením a předem domluvit přesný průlet prostorem s vojenským dispečerem. Včetně toho, v kolik hodin, kde a jak vysoko budu a na jakých frekvencích budu s kým komunikovat. Vojáci tu používají úplně jiné navigační body než civilní provoz, názvy a souřadnice bodů jsou veřejně těžko dostupné, přesto se od pilotů očekává, že je budou dodržovat.

I tak se mi podařilo do trasy zahrnout všechny důležité ostrovy na jih od Korfu, které jsem plánoval – Paxi, Anti-Paxi, Lefkada, Ithaka, Kefalonia a Zakynthos, takže vzhůru, Ikare!

Po startu z dráhy 17 jsem zamířil nad ostrovy Paxos a Anti-Paxos, dva malé ostrovy ze skupiny Jónských ostrovů jižně od Korfu. Podle řecké báje ostrov Paxos stvořil bůh Poseidon, když uštědřil malou výchovnou lekci ostrovu Korfu. Udeřil ho trojzubcem, protože chtěl, aby měli s ženou Amphitrita měli trochu klidu.

Z výšky 1500 stop je vše skvěle vidět – na obou ostrovech nádherné pláže, spousta oliv a na Anti-Paxosu také nekonečné pláně vinic. Poté jsem se stočil na jih k ostrovu Lefkada, jenž je podle některých historiků bájnou Odysseovou Ithakou. Ostrov je spojen s pevninou mostem a to je ze vzduchu vždycky atraktivní podívaná.

Jónské ostrovy Korfu, Paxi, Lefkada, Kefalonia, Ithaka, Zakynthos a Kythira tvořily v letech 1800 – 1807 nezávislou „Sedmiostrovní republiku“. V letech 1807-1809 patřily Francii a po té byly pak pod Británií než v roce 1864 připojily k postupně vznikajícímu novému Řecku. Na Ithaku ani Kefalonii jsem letět nemohl, protože jsou na nich hory vyšší než 1500 stop a já se musel chovat poslušně - výšku nad 1500 jsem měl zapovězenou.

Zatímco u Ithaky se člověk může ponořit do bájí řecké historie, Kefalonia moje myšlenky zavedla ke skutečné a relativně nedávné tragédii, která se zde odehrála v září 1943 po vystoupení Itálie z řad spojenců Německa. Tehdy zde německá armáda popravila asi 9000 italských vojáků a důstojníků, kteří byli na ostrově umístěni. Příběh se stal předlohou působivého filmu Kefalonia, který je u nás k vidění. Tématu se věnuje také kniha a film Mandolína kapitána Cornelliho s Nicolasem Cagem v hlavní roli.

Za jižním cípem Kefalonie jsem se přehoupl nad Zakynthos, kde jsem si chtěl dát přestávku. „Zdvořile“ jsem dal přednost (jinou možnost jsem samozřejmě neměl) dvěma airbusům a šel na přistání.

Evropské ostrovy z nebe knižně

Myslím, že všichni známe z reklamních plakátů záběry pláže Navagio ostrova Zakynthos – bílý písek, modrá voda, skály a na pláži ležící vrak staré lodi. Přesně tuhle pláž jsem tedy chtěl najít a nafilmovat. Podařilo se! S pomocí ochotné dispečerky na věži letiště Zakynthos jsem naplánoval trasu. Už let k pláži nad západním pobřeží ostrova s jeho bílými útesy je dechberoucí, odměna, když se pod vámi objeví notoricky známá scenérie slavné pláže, je nevýslovná.

Vtipné bylo, že jsem se kvůli dohodě o maximální výšce letu nemohl dovolat rádiem ani letiště Zakynthos, ani obávaného vojenského letiště Andravida. Byl jsem totiž za skalami a nad ně jsem nesměl. Nakonec se mi podařilo spojení s letištěm Kefalonia, které nebylo tak daleko a hlavně mezi ním a mnou nebyly hory. Mohl jsem tedy vyrazit na letiště Messolonghi.

Tohle soukromé a téměř nikde nepublikované letiště na severu Patraského průlivu jsem našel ještě z Prahy až po velmi dlouhém pátrání na internetu. Dokonce jsem se tam pak i dovolal. Jednání s letištěm bylo až podezřele snadné a komfortní. Slíbili mi všechno - přistání, přenocování a hlavně benzín. Po předchozích zkušenostech jsem se až trochu bál, jestli to tak doopravdy bude. A překvapivě bylo. Dokonce mi přineslo asi nejpříjemnější neletecký zážitek z dosavadního průběhu této etapy expedice.

Křišťálová Lupa 2014

Cena českého internetu Křišťálová lupa

Nominujte iDNES.cz v kategorii Zpravodajství. Děkujeme!

Na vysílačce mě po přiblížení se k letišti přivítal jeho majitel, penzionovaný tříhvězdičkový generál řeckého letectva. Hned po přistání mi nastínil program: upoutání letadla, naložení kanystrů, odjezd k pumpě, koupě benzínu, natankování letadla, sbalení věcí, odjezd do hotelu, prohlídka města Messolonghi, společná večeře, noc v hotelu, ráno setkání v 9 hodin a poté odjezd na letiště. Neuvěřitelné, úžasné. Přesně jak řekl, to bylo.

Majitel letiště se také věnuje medařství a produkuje kolem 2 tun medu ročně. Pokud by prý chtěl někdo jeho prvotřídní med dovážet do Česka, rád bude spolupracovat. Bývalou profesi ale nepohřbil zcela. Má v plánu vybudovat letecké muzeum z vysloužilých letadel F-104 a dalších, na kterých létal. Později jsem se dověděl, že patřil mezi nejlepší piloty řeckého letectva a také, že byl čtyři roky také starostou Messolonghi. Obdivuhodný a velmi milý člověk.

Pilot Jiří Pruša

pilotuje malá sportovní letadla již řadu let. S iDNES.cz spolupracuje už delší dobu. Nyní z nebe mapuje evropské ostrovy.

Společně s režisérem Petrem Nikolaevem připravuje filmovou epopej o čsl. legionářích.

Více o Jiřím Prušovi na webu www.prusa.org.

Jiří Pruša, bloger iDNES.cz a pilot malého letadla

Pro mě dříve neznámé městečko Messolonghi se pak ukázalo jako historická pokladnice – žil a zemřel tu v roce 1824 lord Byron, který velmi efektivně pomáhal osvobození Řecka od turecké nadvlády. V roce 1826 se tu odehrál známý a památný exodus, kdy obyvatelé města obklíčení už asi rok tureckými vojáky prorazili obklíčení a pokusili se utéct. Úspěšná byla jen hrstka utečenců, ostatní byli zabiti nebo zotročeni. Místní muzeum je překvapivě plné zajímavých objektů včetně obrazů Evžena Delacroix a různých memorablií lorda Byrona.

Teď mám starosti, jak letět dál. Řecká ostrovní letiště mají totiž velmi komplikované otvírací doby, které na sebe absolutně nenavazují. Třeba letiště Kythera otvírá až ve 13.30, ale následující letiště Sitia na Krétě je otevřené jen ráno a pak večer po setmění, kdy už nemůžu letět. Podobně je to i s dalšími letiště kolem a tak to jdu nějak promýšlet. Uvidíme, jak se mi to podaří, každopádně se to dozvíte v dalším článku.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...