Policie v neděli odpoledne vytlačila prodemokratické aktivisty z areálu místní

Policie v neděli odpoledne vytlačila prodemokratické aktivisty z areálu místní vlády (28. 9. 2014). | foto: AP

Čína porušila slib, protesty vystupňujeme, říká aktivista z Hongkongu

  • 161
Napětí v Hongkongu v posledních dnech houstne. Centrum města je v obležení studentů a dalších obyvatel demonstrujících za svobodné volby v této zvláštní oblasti Číny. „Není to lehké. Lidé musí chodit do práce, studenti do školy, ale jsou odhodlaní zůstat,“ řekl iDNES.cz účastník protestů Redd Tsz Yeung Ho.

Vše začalo jako studentská akce. Proč se k demonstrantům připojili další lidé?
Na konci září policie během zásahu proti poklidným demonstrantům použila slzný plyn a násilí. Lidé přitom měli v rukou jen deštníky. Právě to byl důvod, proč se ke studentům připojily stovky a tisíce dalších obyvatel Hongkongu. Rozzlobilo je to. Použití slzného plynu policií bylo rozhodujícím faktorem, od té doby lidé stále zůstávají v ulicích.

Jaké skupiny obyvatel se protestů nyní účastní?
To je různé. Jsou to lidé různého věku od studentů až po osmdesátileté starce. Ale také různé etnické menšiny, které žijí v Hongkongu.

Redd Tsz Yeung Ho

Zároveň ale také existují propekingské proudy, zejména v oblasti byznysu, které se staví proti hnutí.
Ano, těch je také hodně. Někteří bohatí obchodníci a magnáti jsou proti, protože se bojí, že naše akce poškodí jejich zájmy. Jiní se vůbec nezajímají o politiku, ale chtějí si udržet stabilní život. Podle mého názoru to je dost úzkoprsé. Propekingské skupiny se snaží různými způsoby sabotovat hnutí.

Přenos agentury Reuters z Hongkongu:

Co demonstrantům tak vadí?
Peking nesplnil svůj slib umožnit Hongkongu mít zcela demokratický systém. Volební systém schválený Čínským národním kongresem není vůbec demokratický, protože zde je komise pro jmenování kandidátů, což Číně umožňuje uchazeče filtrovat. Jinými slovy, lidé mohou pouze vybírat z kandidátů, které předvybrala Čína. To je podle nich demokracie?

Jak probíhají každodenní protesty? Jste v ulicích opravdu 24 hodin denně?

Upřímně řečeno, není to lehké zůstávat v ulicích tak dlouho. Lidé musí chodit do práce, studenti do školy. Teď je v obsazených částech města klid, ale všichni jsou stále odhodláni zůstat a protesty jsou velmi organizované. Máme tým lidí, kteří rozdávají vodu a jídlo. Další skupina dobrovolníků uklízí a recykluje na ulicích odpadky. Sám jsem při úklidu ulic pomáhal v noci ze středy na čtvrtek a bylo to skvělé. Myslím, že poklidné nenásilné chování je nejlepší způsob, jak vládě čelit. Jasně, máme také deštníky, což někteří považují za smrtící zbraň. Všichni víme, že čínská vláda se nás snaží rozhodit, takže se snažíme okamžitě řešit všechny vnitřní hádky a zůstat jednotní.

Proč se Hongkong bouří?

Hongkong patří mezi zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky. Podle ústavy se těší vysokému stupni autonomie, pouze za zahraniční politiku a ozbrojené síly zodpovídá centrální vláda v Pekingu.

Někdejší britská kolonie se zvláštní oblastí Číny stala v roce 1997. Hongkong se pod správu Pekingu vrátil s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.

Demonstrace vypukly minulý týden kvůli rozhodnutí Pekingu regulovat hongkongské volby v roce 2017. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni mají být jen dva nebo tři uchazeči. Aktivisté chtějí, aby volby v roce 2017 byly plně demokratické.

Vy sám chodíte do školy a do práce?
Chodím do práce a hned po práci mířím na demonstraci. O víkendech samozřejmě také. Snažím se také pomáhat šířením informací a zpráv.

Jak velká část města je obsazená demonstranty?
Lidé jsou hlavně na třech důležitých místech v centru, a to jsou Admirality, Causeway Bay a Mong Kok. Protestuje se i na dalších místech města, ve středu ráno lidé obsadili oblast TST, ale organizátoři se snaží udržet hlavně tři oblasti, o kterých jsem mluvil.

Na univerzitách v Hongkongu studuje mnoho studentů z Číny. Co ti si o situaci myslí? Není třeba ve škole napětí mezi hongkongskými a čínskými studenty?
V hnutí se mnoho lidí z pevniny neangažuje. Ale slyšel jsem i o pár Číňanech, kteří tu žijí nebo do Hongkongu přijeli jen jako turisté, a zapojili se. Myslím, že je to pro ně příležitost poznat skutečné občanské hodnoty a způsob jakým funguje občanský odpor. Studenti mé univerzity (City University of Hong Kong, pozn. red.) jsou v hnutí velmi angažovaní. Přes noc zůstávají ve škole. Nebudu říkat, že mezi nimi nejsou žádné spory. Ale spíš jde o diskuse než hádky.

Odpůrci protestů v Hongkongu se střetli s demonstranty:

Policisté jsou také oběti. Dostávají špatné rozkazy

A co cizinci? Těch zde žije také mnoho.
Mnoho cizinců je naší akcí překvapeno. Jsou zvědaví a řada z nich nás podporuje. Naposledy pro protestující třeba grilovali na ulici klobásy.

Neshody s čínskou vládou jsou v Hongkongu v uplynulých letech běžné. Proč se situace vyhrotila právě teď?
Jde hlavně o volební právo. Čínská vláda nám slíbila, že bude demokracie. To je věc, o které se mluví od roku 1997. Teď, když přišel čas, porušili slib.

Jak postupuje policie? Policisté jsou přece také občané Hong Kongu.
Podle mě dost špatně. Používají špatnou taktiku, násilí. Existuje tolik záběrů, jak policie používá slzný plyn a napadá demonstranty, kteří utíkají. Vím, že jen poslouchají rozkazy, ty jsou ale špatné. Mají těžkou pozici a částečně jsou asi také oběti. Snažíme se s nimi proto vycházet, i když někteří z demonstrantů je opravdu nenávidí.

Hlavním požadavkem je odstoupení vůdce Hongkongu Leunga Čchun-jinga. Proč?
Ignoruje nás a naše požadavky. Je bez pochyb nejhorší ze současných představitelů Hongkongu. Čína zkrátka porušuje ústavu tím, že nám upírá plnou demokracii. Říkají, že prý musí přijít krok za krokem, ale každý ví, že se Peking prostě bojí. Kdyby se Hongkong plně demokratizoval, další části země by požadovaly totéž, zejména Tibet a Sin-ťiang.

Co dalšího po vládě požadujete?
Zrušení nespravedlivého volebního systému a ustavení volebních obvodů. Chceme, aby mohl být do zastupitelstva nominován každý a aby mohl také každý volit.

Co když Peking na vaše požadavky nepřistoupí?
Nyní čekáme, jak vláda zareaguje. Je pravděpodobné, že podnikneme další kroky, protesty vystupňujeme, ale zatím přesně není jasné jak. Bojím se, že to může trvat ještě hodně dlouho.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue