Sparta - Bern 3:1, k první výhře pomohly dva góly během minuty

• 217
Sparťanští fotbalisté si připsali v základní skupině Evropské ligy první vítězství. Ve svém druhém vystoupení porazili doma Young Boys Bern 3:1. Dva góly dal kapitán Lafata, jednou se trefil Vácha.

Sparťané na tři body zadělali už v první půli, kterou vyhráli 2:0. Většinu času utkání kontrolovali, byli lepší, nebezpečnější a především stříleli krásné góly.

Přitom proti nim stál přední tým švýcarské ligy, která má vyšší pohárový koeficient než česká. Ale téměř nic neukázal, skóroval z jedné povedené akce díky hlavičce téměř dvoumetrového bývalého francouzského reprezentanta. Hoarau se trefil krátce po přestávce a cestu domácím za vítězstvím částečně zkomplikoval.

Známkování

Sparťané dali v první půli dva góly během minuty.

Především ten Váchův byl mimořádný. Centr Dočkala z rohového kopu si za vápnem zpracoval na stehně, míč nenechal dopadnout na zem a z 18 metrů ho prudce napálil pod břevno. Ani nezvedl ruce, neběžel slavit k tribunám, zůstal stát, jako by tomu sám nevěřil, a počkal, až na něj spoluhráči naskákají.

Šokovaní zřejmě byli i hosté, kteří vzápětí ve vápně neuhlídali Lafatu. Gólovou akci vymyslel Konaté, nováček v základní sestavě. Po pravém křídle hravě utekl českému obránci Lecjaksovi a poslal přízemní centr na malé vápno. Sparťanský kapitán se odpoutal od obránce a po zemi střílel k tyči. Byl to jeho devátý gól v letošním pohárovém ročníku, ale první od července.

Běžela 28. minuta a deset tisíc lidí nadšeně aplaudovalo. Do té doby sparťané hrozili jen z přímých kopů z víc než dvaceti metrů.

Hosté totiž poctivě bránili, zalezli před pokutové území a soupeře k bráně nepustili. Nepouštěli se ani do velkých akcí v ofenzívě. První střelu na bránu vyslali až ve 45. minutě, ránu Gajiče ze střední vzdálenosti Bičík vyrazil na roh.

Domácí byli v ofenzívě nápaditější, výraznější, přesnější. Pomohlo nasazení Konatého, který nahradil zraněného Hušbauera a posunutí Dočkala do středu pole.

Konaté využíval své rychlosti a dělal problémy Lecjaskovi, odchovanci Plzně. Ten ho už po třech minutách poslal k zemi a dostal žlutou kartu. Při úniku před druhým gólem se pak bál faulovat, proto Konaté lehce prošel.

Po přestávce se hra vyrovnala, hosté si přece jen troufli dopředu a hned z první akce udeřili. Byla nenápadná, nevypadala nebezpečně. Útok rozehráli do křídla, odkud přilétl přetažený centr a jediný hráč hostů ve vápně se prosadil. Vysoký útočník Hoarau přeskočil Brabce a hlavou překonal Bičíka.

Sparťané už nedominovali jako v první půli. Nepomohl jim ani nepřesný řecký sudí, který otáčel auty i fauly. Jeho největším přehmatem bylo, když v prvním poločase neodpískal Krejčího stažení na hranici pokutového území.

Přesto domácí mohli být brzy v klidu, kdyby po hodině hry Konaté líp zakončil povedenou rychlou akci Lafaty s Krejčím. Ale volej z 13 metrů poslal vysoko nad.

Útoky se přelévaly z jedné strany na druhou, nebezpeční však byli především sparťané. Jenže náskok nepojistili a v závěru dostali strach. Pro Spartu byla smůla, že kvůli potížím s lýtkovým svalem musel střídat Matějovský, jeden z nejlepších sparťanů.

Ostatní se míče zbavovali, báli se hrát a ztráceli ho. Pět minut před koncem však rozebrali obranu Krejčí, Dočkal a střílející Lafata, jenž vstřelil svůj druhý gól v zápase a pojistil vítězství.