Lobbista Ivo Rittig a právnička Karolína Babáková na snímku z 14. února 2014. | foto: Petr Topič, MAFRA

Účetní popsal policii, kam šly peníze z Olea. Rittig se tomu směje

  • 257
Policie získala výpovědi dvou bývalých zaměstnanců firmy napojené na Ivo Rittiga, které považuje za zásadní. Oba popsali, jak se měly vyvádět peníze přes účty v cizině k Ivu Rittigovi. Lidovky.cz to zjistily z odůvodnění usnesení o zahájení trestního stíhání.

Pro kriminalisty jde o jeden z klíčových důkazů v kauze Oleo Chemical. Bývalí zaměstnanci účetní firmy Peskim napojené na právníky tehdejší kanceláře Šachta & Partners popsali, jak právníci Babáková s Michalem zakládali firmy v zahraničí, přes které potom z České republiky, stejně jako v případu Olea, měli vyvádět peníze, zjistily Lidovky.cz.

Kauza Oleo Chemical

„V sídle společnosti se nacházela razítka různých společností, jak českých, tak zahraničních,“ popsal u výslechu účetní Jaroslav Kubiska. Razítkovaly se jimi faktury za smyšlené služby, za které firmy inkasovaly peníze. Ty pak podle něj tekly na kyperské účty Ivo Rittiga či právníků Šachta & Partners.

Podle obvinění v kauze Oleo Chemical měla skupina kolem Rittiga a manažerů petrochemické firmy na daních obrat stát o 3,7 milionu korun. Přes nastrčenou společnost pak podle vyšetřovatelů obvinění z Olea vysáli 20 milionů korun, které měly skončit na účtě Ivo Rittiga.

Policie obvinila deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Podle účetního Kubisky představovala firma Peskim se Šachta & Partners prakticky totožnou firmu: sídlily na stejné adrese, ve stejném patře, měly společné zaměstnance, zasedací místnosti i toalety, napsaly Lidovky.cz.

Rittigova právní zástupkyně Katarína Kožiaková Oboňová však stěžejní výpověď označila za smyšlenou. 

Lobbista Ivo Rittig však Kubiskovo svědectví za zásadní nepovažuje, jak napsal na svém twitterovém účtu. „Nějakej Kubiska. Nikde nebyl, nikoho nezná a s nikým nemluvil. O Oleo Ch neví vůbec nic. Trumfový eso. Fakt dobrý,“ uvedl.

01.října 2014 v 08:25, příspěvek archivován: 01.října 2014 v 08:52

Nejakej Kubiska.Nikde nebyl, nikoho nezna a s nikym nemluvil.O Oleo Ch nevi vubec nic. A stve ho @babakovakarol .Trumfovy eso.Fakt dobry ;-)

Další exzaměstnanec pak podle serveru policii prozradil, že od Cokeville Assets střídavě na dvou Rittigových kyperských účtech u bank Société Générale a Laiki přistávalo pět milionů korun měsíčně. Příkazy k transakcím Cokeville pro Rittiga podle něj vždy zadával právník David Michal.

Policie zajistila celkem čtyři smlouvy na poskytování poradenských služeb z let 2007, 2008, 2009 a 2010, díky nimž skupina přes offshorovou společnost Cokeville Assets zastoupenou právníkem Davidem Michalem či tehdejším majitelem Peterem Kmetěm vyváděla peníze z Olea Chemical. Mechanismus byl podle policistů vždy stejný. Cokeville Assets měla na základě smluv oficiálně radit při výběrových řízeních či soutěžích a pomoci tak Oleu Chemical získat kontrakty na dodávky paliva.

Už dříve byl obviněn Rittig s Kmetěm, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský Dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical už ale podle lobbistovy advokátky souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoli obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

Právníci Michal, Babáková a Stubley obvinění v kauzách Oleo Chemical a jízdenek pracují stejně jako nynější Rittigova obhájkyně Oboňová pro advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners). MSB Legal vystupuje i v dalších kauzách, například údajném zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů v pražské Nemocnici Na Homolce. Zřejmě kvůli tomuto případu loni zasahovala přímo v MSB Legal protikorupční policie. Kromě toho je advokát Michal obviněn v kauze úniku informací z BIS, a to opět spolu s Rittigem a také někdejší šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase Janou Nagyovou, nyní Nečasovou.

Lobbista Ivo Rittig byl v sobotu pozdě večer propuštěn na svobodu:

1. října 2014


Nejlepší videa na Revue