Vzor všech demonstrantů. Dav v ulicích Hongkongu uklízí i recykluje

  • 91
Hongkongem už několikátý den zmítají protesty. Desítky tisíc mladých obyvatel v ulicích požadují demokratické volby. Narozdíl od většiny podobných akcí po celém světě se však práva domáhají v poklidu. Proti slznému plynu policistů používají recyklovatelné ochranné prostředky a každý večer pokojně uklízí ulice od nepořádku.

Stačí se podívat na obdobné protesty z uplynulých měsíců v jiných koutech světa. Nepokoje v Turecku byly prodchnuté agresí. Při střetech na Majdanu létaly vzduchem kameny a hlavní kyjevské náměstí se proměnilo ve válečnou zónu. Porovnání se současnými protesty v Hongkongu pochopitelně v některých bodech skřípe, základ je však stále stejný – lidé se chtějí domoci svých práv a demokracie.

Protestující v Hongkongu však na čínskou vládu tlačí netradičně. Namísto ničení a zkázy do ulic vycházejí, až na výjimky, v poklidu. Ne nadarmo protesty vede uskupení s názvem Occupy Central with Love and Peace (volně přeloženo jako Okupujte centrum s láskou a v míru, pozn. red.), které jeho vůdci popisují jako „nenásilné hnutí prosazující plně demokratickou vládu Hongkongu“.

Poklidným demonstrováním však výjimečnost mladých obyvatel Hongkongu nekončí. Právě naopak. Jsou totiž uvědomělí i v otázkách životního prostředí. Trpělivě proto třídí plastové lahve i ochranné prostředky proti útokům policistů a každý večer po protestech uklidí ulice, které následně zdobí pytle plné odpadků čekajících na odvoz, píše server The Independent.

Mnoho protestujících nosí žluté stužky na oblečení jako symbol požadovaných demokratických reforem. Hlavním znakem nespokojených obyvatel se však staly rozevřené deštníky, které protesty v Hongkongu překřtily na „Deštníkovou revoluci“. Symbol nespokojenosti však má i mnohem praktičtější využití. Policie se totiž nezdráhá i přes poklidný průběh protestů tasit obušky a používat slzný plyn. Právě proti tomu slouží deštníky jako perfektní ochrana.

Vůdce Hongkongu se zlomit nenechá

Na sociální síti Twitter si pak jeden z protestujících posteskl: „Hongkong: město, kde protestující neničí obchody a ještě po sobě uklízejí a stejně jsou napadání policisty se slzným plynem.“

Přístup demonstrantů dobře ilustruje i nenápadná epizoda s poničeným vozem policie, který se stal zřejmě obětí méně ukázněné skupiny protestujících. Na přední okno vozu jeden z umírněných demonstrantů umístil krátký vzkaz, na kterém stálo: „Omlouvám se. Nevím, kdo to udělal, ale my nejsme anarchisté – chceme demokracii.“

Ani takový přístup protestujících však neobměkčil vůdce Hongkongu Leunga Čchun-jinga, který byl v minulosti do funkce dosazen čínskou vládou. Ten protestující vyzval, aby opustili ulice a protesty označil za nelegální. „Nechceme, aby se z Hongkongu stalo město nepořádku,“ prohlásil ve vysílání místní televize.

Na poklidné vlně se nesly protesty i v noci z pondělí na úterý. Lidé strávili noc odpočinkem a zpěvem. Hnutí Occupy Central with Love and Peace vyzvalo vládu, aby do středy splnila jejich požadavky, mezi které patří i odstoupení nepopulárního lídra Čchun-jinga. Ve stejný den prý jinak hnutí oznámí „nový plán občanské neposlušnosti“.

Protestující se bojí násilného vyklizení ulic

Protestující v blokovaných ulicích také budovali provizorní barikády a přinášeli zásoby potravin. Někteří z nich se podle agentury Reuters obávají, že policie by se mohla pokusit před středečním čínským státním svátkem - výročím založení komunistické strany - násilně vyklidit ulice.

„Spousta mocných lidí z pevninské Číny přijede do Hongkongu. Hongkongská vláda nebude chtít, aby tohle viděli, takže policie musí něco udělat,“ řekla osmnáctiletá studentka Suej-jing Čcheng, podle níž bude úterní večer určující pro další vývoj a organizátoři slibují masivní účast v ulicích.

V úterý ráno se sice část protestujících z ulic vytratila, avšak podle jednoho z organizátorů osloveného BBC jen dočasně kvůli odpočinku či doplnění zásob. Zavřeny zůstávají některé stanice metra a nefunguje část autobusových linek.

Současné nepokoje jsou nejvážnější od chvíle, kdy se Hongkong v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Během víkendu bylo zatčeno takřka 150 protestujících a policie použila slzný plyn poprvé od roku 2005.

Aktivisté se domáhají toho, aby místní volby v roce 2017 byly plně demokratické, a v ulicích své požadavky prosazují už týden. Peking tento požadavek odmítá a hodlá všechny volební kandidáty předem schválit.

Na vývoj v pondělí poprvé oficiálně reagovaly Spojené státy, z jejichž postoje bylo podle Reuters cítit, že nechtějí vyprovokovat eskalaci napětí ani případný tvrdý zásah ze strany čínské armády. Bílý dům vyzval bezpečnostní složky k zachování zdrženlivosti, zatímco protestujícím vzkázal, aby dávali své postoje najevo mírumilovně. V uklidnění situace věří i britský premiér David Cameron.

Peking považuje protesty za nelegální a vyjádřil podporu místní vládě. Čína již dříve varovala zahraniční aktéry, aby se do vnitřní záležitosti země nezapojovaly. Protesty komentovala i čínská státní média. Podle agentury Nová Čína zasáhly protesty vážně ekonomiku a běžný život v Hongkongu, kde tak prý všechna odvětví apelují na obnovení pořádku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video