PŘIPRAVEN. Brankář Detroitu Petr Mrázek čelí nájezdu Joshe Leiva z Toronta.

PŘIPRAVEN. Brankář Detroitu Petr Mrázek čelí nájezdu Joshe Leiva z Toronta. | foto: AP

Mrázek vychytal nulu proti Torontu, Hemský přihrál na dva góly

• 20
Hokejový brankář Petr Mrázek byl vyhlášen první hvězdou pondělního přípravného zápasu mezi Detroitem a Torontem, když pochytal všech 27 střel a výrazně přispěl k vítězství domácích 3:0. Jednu asistenci zaznamenal útočník Andrej Nestrašil, další novic Red Wings Tomáš Nosek byl za faul vyloučen do konce zápasu. Aleš Hemský si připsal dvě asistence za Dallas a vancouverský Radim Vrbata se trefil proti bývalým spoluhráčům z Arizony.

Stejně jako ve čtvrtečním duelu proti Chicagu figurovali i po pondělním představení Detroitu mezi tradičními třemi hvězdami zápasu opět dva Češi. Nedávnou výhru 3:1 nad Blackhawks tehdy dirigovali útočníci Andrej Nestrašil s Tomášem Noskem (oba 1+1).

V zatím posledním přípravném duelu proti Torontu pro změnu zazářil hlavně gólman Petr Mrázek, jenž pochytal všech 27 střel soupeře a uhájil čisté konto. Ve výčtu nejlepších hráčů jej doplnil společně s obráncem Nickem Jensenem (1+0) ještě mladík Nestrašil (0+1).

Asistenci si připsal u otevírací branky Detroitu z 29. minuty, kdy v přesilové hře skóroval zmiňovaný Jensen. Vše se odehrálo jen krátce poté, co Nestrašil odseděl pětiminutový trest za svého krajana Noska. Pro bývalého útočníka extraligových Pardubic duel předčasně skončil už v 24. minutě, kdy jej rozhodčí poslali do kabin za nebezpečný faul zezadu u hrazení na obránce Stuarta Percyho.

I přes skvělý výkon však Mrázka s největší pravděpodobností před startem sezony v konkurenci jasné jedničky Jimmy Howarda a náhradníka Jonase Gustavssona čeká přesun na farmu do nižší AHL. "Za pár dnů bude vše jasné a pak se uvidí. Dělám své maximum. Na tréninku tvrdě makám a jsem vděčný za každý zápas, kdy dostanu důvěru," řekl zámořským novinářům 22letý brankářský talent.

"Nejlepším hráčem při hře v oslabení musí být gólman a on jím dnes opravdu byl. Dobře taky rozehrával puky. Dal nám šanci na vítězství," hodnotil trenér Mike Babcock.

V úvodu druhé třetiny vedla Florida s Tomášem Fleischmannem v sestavě na ledě Dallasu už 3:0, přesto se nakonec z výhry radovali domácí. Se skvělou bilancí hattricku a jedné asistence se na obratu třígólové ztráty v konečný triumf 5:4 podílel především kanadský útočník Tyler Seguin.

Pozadu nezůstaly ani letní posily Stars z Ottawy, centr Jason Spezza (1+2) a český reprezentant Aleš Hemský (0+2). Kromě něj nastoupil také mladík Radek Faksa, na rozdíl od slavnějšího krajana ovšem nebodoval.

TVRĎÁK. Martin Hanzal z Arizony si hledá prostor mezi Henrikem Sedinem a Ryanem Stantonem (vpravo) z Vancouveru.

Letní posila Vancouveru kanonýr Radim Vrbata zaznamenal už svou druhou trefu v přípravě. Opět se prosadil při početní převaze po souhře s novými parťáky, dvojčaty Sedinovými. Tentokrát jeho gól navíc okořenil fakt, že nastoupil proti svým bývalým dlouholetým spoluhráčům z Arizony. Na výhru Canucks to ale nestačilo.

Coyotes, za které nastoupili všichni tři zbylí Češi: obránce Zbyněk Michálek a útočníci Martinové Hanzal s Eratem, si z Kanady odvezli výhru 4:2. Rozdílový gól obstaral při přesilovce z 39. minuty kapitán týmu Shane Doan.

Nedělní výprask 0:5 od Chicaga hokejisté Edmontonu o den později odčinili domácí výhrou 3:1 nad Winnipegem. V obraně Oilers u toho byl i český talent David Musil, jenž odehrál sedmnáct minut čistého hracího času. Do statistik se ale nezapsal. Ty podporoval zejména forvard Taylor Hall, autor dvou branek domácích. S téměř 21 odehranými minutami platil za nejvytíženějšího útočníka Winnipegu Michael Frolík. Gólman Ondřej Pavelec v pondělí dostal volno a mohl pouze sledovat své parťáky Dannyho Taylora a Michaela Hutchinsona.

Ani ve svém pátém představení v přípravě, celkově předposledním před ostrým startem sezony, Pittsburgh nenasadil své hvězdné duo Sidney Crosby - Jevgenij Malkin. Na ledě Minnesoty v pondělí Penguins podlehli 1:4. Hvězdou utkání byl autor hattricku ze třetí třetiny, domácí útočník Jason Pominville.

Výsledky přípravy na NHL:

New York Rangers - Philadelphia 6:3 (3:0, 2:2, 1:1)
8. a 27. Haggerty, 10. a 57. J. Fast, 6. Duclair, 35. Ch. Mueller - 22. Leier, 30. Akeson, 52. Gostisbehere.

Detroit - Toronto 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
29. Jensen (Nestrašil), 46. Sheahan, 59. Jurčo. Brankář Petr Mrázek (Detroit) odchytal celý zápas, z 27 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent.

Nashville - Columbus 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)