Záchranáři našli po výbuchu japonské sopky 31 lidí se zástavou srdce

  • 131
Při sobotní erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú pravděpodobně zemřelo přes třicet lidí. Když je záchranáři našli, nedýchali a měli zástavu srdce, smrt však musí ještě potvrdit lékař. V oblasti, která je na podzim oblíbeným cílem výletníků zasahovalo na 550 záchranářů, s příchodem noci museli akci přerušit.

Úřady úmrtí nepotvrdí, dokud těla neprohlédne lékař. Po nečekaném výbuchu na svazích sopky zůstalo uvězněno asi 250 lidí, mezi nimi i děti (o výbuchu čtěte zde). Většině se podařilo dostat do bezpečí ještě v sobotu, ale zhruba 40 turistů muselo strávit noc v některé z chat na svazích hory.

Přes třicet pohřešovaných, o nichž se předpokládá, že jsou mrtví, záchranáři našli poblíž vrcholu vulkánu, píše Reuters.

Nedýchali a pravděpodobně zemřeli na zástavu srdce, píše BBC. Ačkoliv se přesně neuvedla místa nálezu těl, média mluví o chatě nedaleko vrcholu vulkánu, zatímco další prý ležely v až půlmetrové vrstvě popela. Policie sdělila, že zatím byli identifikováni dva ze čtyř potvrzených mrtvých. Jde o muže ve věku 23 a 45 let.

„Nedaleko vrcholu hory jsme našli přes třicet jedinců se zástavou srdce,“ řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Dalších 25 lidí bylo zraněno, z toho deset vážně.

Erupce sopky pokračovaly i v noci na neděli, zachraňovat výletníky z hory proto nebylo v sobotu možné. V neděli začaly přeživší ze svahů sopky přepravovat armádní vrtulníky, na záchranné akci se podílejí také policisté a hasiči.

Kvůli zvyšující se koncentraci jedovatých plynů v okolí vrcholu Ontake a blížící se noci museli záchranáři práci přerušit.

Turisty pohltila oblaka popela

Sobotní výbuch vychrlil do ovzduší obrovský oblak popela, který se valil po úbočí hory a pohltil výletníky na turistické stezce.

„Zničehonic se nahromadilo tolik popela, že jsme ani nemohli otevřít dveře,“ popsal muž pracující na chatě nedaleko vrcholu Ontake.

Dům se rychle naplnil lidmi. „Bylo jich tady možná až 150, některé děti brečely, ale většina lidí zůstala v klidu. S helmami na hlavě jsme počkali, než se dalo bezpečně sejít dolů,“ řekl.

Jiní přeživší líčili, jak na ně při úprku začalo padat kamení. Jedna žena si zakryla hlavu batůžkem a později zjistila, že jí život zřejmě zachránila termoska, kterou našla zplacatělou. Muž, který se uchýlil do jedné chaty, řekl, že se spolu s dalšími lidmi schoval do sklepa, protože se báli, že padající kamení prorazí střechu.

Raněné záchranáři evakuují vrtulníky (28. 9. 2014).

Sedm lidí ze svahu sopky přepravily armádní vrtulníky, na záchranné akci se podíleli i policisté a hasiči. Odváděli turisty z kopce, jednu ženu nesli na nosítkách. Kvůli zvyšující se koncentraci jedovatých plynů v okolí vrcholu Ontake a blížící se noci museli záchranáři práci přerušit. Ze sopky dál stoupá sloupec dýmu a popel. Ten pokryl auta i v oblasti vzdálené 80 kilometrů od sopky.

Erupce přišla zničehonic. Satoši Saito, dvaapadesátiletý turista, který z hory sestoupil necelou hodinu před erupcí uvedl, že počasí bylo dobré a na stezkách se pohybovalo mnoho lidí. „Nebylo žádné zemětřesení ani podezřelý zápach, když jsem byl nahoře,“ řekl Saito, který se na sopku vypravuje několikrát do roka, agentuře Reuters. „Ale člověk, který nedaleko hory provozuje hotel, mi řekl, že za poslední dva měsíce častěji přicházela malá zemětřesení, což bylo divné,“ dodal.

Japonsko pečlivě hlídá, zda se některá ze sopek neprobouzí k aktivitě a pokud se tak děje, veřejnost má okamžitě do ohrožených míst vstup zakázán. Tentokrát se to ale nestalo.

Oblast sopky Ontake, která měří 3 067 metrů a rozkládá se mezi prefekturami Nagana a Gifu, v těchto dnech zažívá rušné období, turisté tam jezdí obdivovat krásy podzimní přírody (více čtěte zde). Naposledy sopka vybuchla v roce 2007.

Sopky na japonských ostrovech vybuchují často. Japonsko je totiž jednou z nejvíce seismicky aktivních oblastí, je zde více než sto aktivních sopek. Avšak od roku 1991 zde nikdo kvůli výbuchu nezemřel.

Kdy v Japonsku zabíjely sopky

  • Roku 1926 zemřelo při výbuchu sopky Tokači ve střední části ostrova Hokkaidó 144 lidí.
  • O tři roky později, v roce 1929 zahynuli dva lidé při výbuchu sopky Komagatake na ostrově Hokkaidó.
  • V roce 1940 vytékající láva z jícnu sopky Ojama na ostrově Mijake zabila 11 lidí.
  • Létající rozžhavené kamení zabilo v roce 1947 jedenáct horolezců, kteří se nacházeli na úbočí vulkánu Asama ve středním Japonsku.
  • V červnu 1991 při výbuchu sopky Unzen na jihojaponském ostrově Kjúšú zemřelo 43 lidí (v roce 1792 usmrtila láva a létající kamení z této sopky na 15 tisíc lidí).
  • 23. června 1993 při výbuchu sopky Unzen přišel o život člověk, kterého zastihly unikající jedovaté plyny a lavina kamenů.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue