Ulice Barcelony zaplavily statisíce Katalánců demonstrujících za právo hlasovat o nezávislosti svého regionu na Španělsku. Davy lidí zaplnily dvě barcelonské dopravní tepny, aby tak vytvořily obří rudo-žluté písmeno V, vyjadřující jejich touhu hlasovat (katalánsky i španělsky votar). Katalánci se domáhají práva na referendum po vzoru Skotska. (11. září 2014) | foto: Reuters

Katalánci potvrdili datum referenda o nezávislosti. Madrid ho odmítá

  • 125
Prezident autonomní španělské oblasti Katalánsko Artur Mas podepsal dekret k vyhlášení referenda o katalánské nezávislosti na Španělsku na 9. listopad. Podle světových agentur je to další krok ke zvýšení napětí mezi Katalánskem a centrální španělskou vládou.

Katalánské referendum připomíná nedávné hlasování o nezávislosti Skotska s tím rozdílem, že centrální španělská vláda označila referendum Katalánců za nezákonné. Španělský premiér Mariano Rajoy prohlásil, že referendum bude jeho vláda blokovat.

Katalánsko včetně metropole Barcelony je jedním z nejbohatších a nejprůmyslovějších regionů Španělska. Jak upozorňuje web BBC, je společně s Baskickem také tím, který nejvíce prosazuje nezávislost. Už 19. září, den po skotském referendu, katalánští poslanci hlasovali poměrem 106 ku 28 pro uskutečnění svého referenda.

Španělský premiér Rajoy však prohlásil, že referendum je ilegální a hodlá ho napadnout u Ústavního soudu. Začátkem příštího týdne o tom má rozhodnout zvláštní zasedání kabinetu v Madridu. Pozorovatelé nyní s napětím čekají, kam až bude ochotna španělská vláda zajít, aby referendu zabránila.

„Jestli si v Madridu myslí, že s pomocí právních opatření mohou zastavit vůli katalánského lidu, tak se mýlí,“ zdůraznil katalánský prezident Arturo Mas.

Španělská média spekulují, co by se stalo, kdyby soud referendum zakázal a katalánské úřady verdikt neuposlechly. Premiér Rajoy by pak zřejmě čelil tlaku, aby podpořil autoritu soudu a v Katalánsku si vynutil poslušnost. Ústava mu kupříkladu dává možnost částečně nebo zcela převzít pravomoci regionální vlády.

Až donedávna většina Katalánců, kteří mají vlastní jazyk i kulturu, nezávislost až tolik neprosazovala. Situace se však změnila s bolestivou hospodářskou krizí v celé zemi. Pozorovatelé zdůrazňují, že se Katalánci domnívají, že na zbytek země doplácejí. Začátkem září jich statisíce demonstrovaly za nezávislost v ulicích Barcelony.

11. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue