(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Reuters

Vojenská organizace an-Nusrá slíbila pomstu Západu za nálety na Sýrii

  • 478
Povstalecké hnutí an-Nusrá, které se hlásí k teroristické síti al-Káida, odsoudilo útoky Spojených států v Sýrii a slíbilo západu odvetu. An-Nusrá považuje letecké nálety za útok na Islám a jejich reakcí bude prý pomsta všem západním i arabským zemím, které se na útoku podílejí.

„Jsme v dlouhé válce, která neskončí za pár měsíců ani let. Tato válka bude trvat desetiletí a není to válka proti frontě an-Nusrá, ale proti Islámu,“ cituje mluvčího organizace Abu Firase al-Súriho agentura Reuters. Hnutí poslalo tuto zprávu v sobotu večer skrze sociální sítě.

Islámský stát

Při leteckých útocích na základnu povstalců v severozápadní Sýrii zahynuly hned první den útoku desítky bojovníků an-Nusry. Na vojenských akcích v Sýrii se kromě Spojených států podílejí i některé evropské země a země perského zálivu.

„Tyto země udělaly ohavnou věc, která je zařadila na seznam cílů všech džihádistických organizací po celém světě,“ pohrozil al-Súri.

Nálety nestačí, tvrdí USA

USA se mezitím chystají vyzbrojit a vycvičit pět tisíc syrských bojovníků z umírněné opozice. Podle generála Martina Dempseyho na poražení Islámského státu nebudou stačit letecké údery. Američané však znovu zopakovali, že vylučují zahájení pozemní ofenzivy své armády.

Dempsey v pátek v Pentagonu uvedl, že leteckými údery se podařilo narušit velení Islámského státu (IS) a jeho logistická centra. Irák a Sýrie nicméně podle něj potřebují politické řešení a pozemní ofenzivu, aby islamisty porazily.

„Ve skutečnosti pro řešení tamní situace existuje jediná efektivní síla, která bude schopna porazit IS, síla složená z Iráčanů, Kurdů a umírněné syrské opozice,“ citovala BBC Dempseyho. Ten odhadl, že pro pozemní boje s IS je potřeba patnáct tisíc bojovníků umírněné syrské opozice. Ti by měli zpět získat ztracená území na východě Sýrie.

V dřívějším prohlášení podle al-Džazíry USA uvedly, že se chystají vycvičit a vyzbrojit pět tisíc Syřanů z umírněné opozice.

Letecké údery USA proti IS pokračují

USA společně se svými spojenci nicméně v náletech pokračují. Syrská observatoř pro lidská práva v sobotu uvedla, že svědci slyšeli nejméně 31 výbuchů časně ráno v okolí města Rakká, kde sídlí velení Islámského státu. Letadla též útočily v okolí pouštního města Palmyra. Agentura Reuters informuje, že webové stránky, které využívají militanti, zatím o žádném úderu nenapsaly.

V noci z pátku na sobotu podle reportéra BBC Američané letecky útočili na pozice bojovníků Islámského státu u města Ajn al-Arab (známém též pod kurdským názvem Kobani). Město se již týden snaží islamisté dobýt, z něj a jeho okolí proto uprchlo 140 tisíc civilistů převážně do sousedního Turecka (více zde).

V pátek letecké údery zasáhly dvě ropné plošiny, které ovládají islamisté v provincii Dajr az-Zaur. Zároveň zničily čtyři tanky IS a další poškodily. Podle zdrojů al-Džazíry se podařilo zabít 52 radikálů. Červený kříž varoval, že letecké údery ještě zhoršují již zoufalou situaci civilistů v obou zemích.

USA vedou koalici okolo čtyřiceti států, které se zapojily do boje proti IS. Evropské státy zatím zasahují pouze proti pozicím islamistům v Iráku, který požádal o mezinárodní pomoc. Velká Británie v pátek oznámila, že do boje vyšle svá letadla (více zde). Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty nicméně zasahují společně s USA i v Sýrii.

Podle prohlášení americká armády provedli spojenci od 8. srpna proti IS celkem 216 leteckých úderů v Iráku a 41 v Sýrii, kde zasahuje i proti skupině Chorásán (více o ní zde). Moskva ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova oznámila, že americké nálety proti islamistům v Sýrii bez souhlasu Damašku a mandátu OSN představují akt agrese. Ke kritice náletů se přidal íránský prezident Hasan Rúhání.

Američané na islamisty pálí i střelami Tomahawk:

23. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue